Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Dlaczego kościół popiera/ał J. Piłsudskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Owszem usatysfakcjonowało by mnie to bardzo. A dowody są duże począwszy od kazań na w dzień niepodległości,poprzez różne konkursy o wiedzy z jego życia a w jury sami księża. Chwalenie go w "katolickich" gazetach ("nasz dziennik" lub rodzina radia Maryja)

Bo może księża siedzą po to, by komisja nie stała się w 100% piłsudczykami?

Przecież JP II był bardzo wykształcony a nie dostrzegał minusów Piłsudskiego.

Bo może dla niego takich Piłsudski nie miał.

Nie. Zależy jakiej oczekuje odpowiedzi. Co do JP II nie ma wątpliwości że był zwolennikiem Piłsudskiego.

Ja mam wątpliwości. Samo pytanie o to czy ktoś lubi Marszałka nie jest żadnym dowodem.

A i oczywiście nie uważam JP2 od razu za przeciwnika Józka, chciałbym się tylko dowiedzieć jakie są dowody na to, że tym zwolennikiem był.

BTW

akie marcnowowe hasła :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nie tylko ja tak sądzę na forum np. Tow. Damian KoNDri lub Hauer.

Tylko ciekawe, który z Was chciał usunąć obrazek Piłsudskiego z działu II RP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Tylko ciekawe, który z Was chciał usunąć obrazek Piłsudskiego z działu II RP.

Tak się nad tym zastanawiając, to faktycznie Marszałek jednoznacznie kojarzy się z II RP, ale prawdę powiedziawszy jest to postać bardzo kontrowersyjna (przy czym podkreślam, ja jestem bardziej pro niż anty) jednak nie dziwię się, że niektórzy mają wątpliwości co do tego czy jest On najlepszy na logo działu II RP, można by było wstawić tam mapę II RP i byłoby wszystko jasne, mogłaby być tam Gdynia (PRL ma PKiN) przecież to jeden z symboli tamtych czasów, mógłby być herb Polski (ten z lat 1919-27), ot takie moje przemyślenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bo może księża siedzą po to, by komisja nie stała się w 100% piłsudczykami?

Chyba sam w to nie wierzysz.

Bo może dla niego takich Piłsudski nie miał.

Właśnie w tym problem. (komuniści nie dostrzegaj minusów Lenina, Neonaziści minusów Hitlera, Samo obrońcy minusów Leppera a Piłsudczycy minusów Piłsudskiego)

Co do dowodów to nie umię sobie przypomnieć gdzie by to mogło być ale ja nie mam wątpliwości że JP II niestety nim był.

Tylko ciekawe, który z Was chciał usunąć obrazek Piłsudskiego z działu II RP.

Ja i dalej tak uważam. Neutralna była by mapa Polski. To tak jakby w dziale II RP dać portret Hitlera ponieważ jako osoba to mi się z tym działem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Chyba sam w to nie wierzysz.

A skąd wiesz? Zakładam wszystkie możliwości.

Co do dowodów to nie umię sobie przypomnieć gdzie by to mogło być ale ja nie mam wątpliwości że JP II niestety nim był.

No cóż Twoja wola, ja w każdym razie bez dowodów nie mogę uznać papieża za zwolennika Marszałka.

Ja i dalej tak uważam. Neutralna była by mapa Polski. To tak jakby w dziale II RP dać portret Hitlera ponieważ jako osoba to mi się z tym działem.

Tylko że mapa II RP nie jest tak rozpoznawalna jak Piłsudski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tylko że mapa II RP nie jest tak rozpoznawalna jak Piłsudski.

Ale mapa była tylko w II Rp a Piłsudski był tez w Polsce w czasie zaborów ale to już dyskusja na inny temat :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale mapa była tylko w II Rp a Piłsudski był tez w Polsce w czasie zaborów ale to już dyskusja na inny temat :wink:

Dla większości ludzi mapa II RP nie jest znana, a Piłsudski jest znany i kojarzy się go głównie z mapą II RP. Dobra, tyle offtopu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A wracając do tematu to ostatnio wyczytałem coś co Cię marcnow92 chyba ucieszy, a mianowicie nie wszyscy hierarchowie w okresie II RP popierali Marszałka, jego zapiekłym wrogiem był biskup Kielecki Augustyn Łosiński, do tego stopnia nie "lubił" Piłsudskiego, że po jego śmierci zabronił księżom ze swojej parafii odprawiać nabożeństw żałobnych w intencji Marszałka, były manifestacje skierowane przeciw tej decyzji, władze państwowe zatrzymały wszelkie uposażenia, które wypłacały biskupowi nawet zwrócono się do Watykanu z żądaniem jego usunięcia, ostatecznie tego nie uczyniono a sprawa "rozwiązała sie sama" wraz ze śmiercią biskupa Łosińskiego w początkach 1937 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.