Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Żoliborz - przebieg walk i jego rola w dalszym przebiegu PW

Recommended Posts

Albinos   

To właśnie na Żoliborzu najwcześniej zaczęło się Powstanie Warszawskie, bowiem już około godziny 14:30 doszło do starć z Niemcami. W efekcie Niemcy zajęli kluczowe skrzyżowania, co spowodowało, iż nie udało się zająć kluczowych punktów, takich jak Cytadela, forty Traugutta i Legionów czy też Szkoły Gazowej przy Gdańskiej. Już 2 sierpnia ppłk "Żywiciel" wycofał się ze swoimi oddziałami, jedynie w okolicach placu Wilsona zostały niewielkie oddziały. Sam "Żywiciel" wrócił po niedługim czasie, jednakże wcześniejsze wyjście miało swój wpływ na dalszy przebieg działań. Żoliborz mimo to zdołał utrzyma się aż do 30 września.

Jak oceniacie wpływ walk na Żoliborzu na przebieg całego powstania? Jak oceniacie decyzję "Żywiciela" o wyjściu? Jak w końcu oceniacie same walki na Żoliborzu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
To właśnie na Żoliborzu najwcześniej zaczęło się Powstanie Warszawskie, bowiem już około godziny 14:30 doszło do starć z Niemcami.

Chyba-0 13.50 pierwsze starcie?

W efekcie Niemcy zajęli kluczowe skrzyżowania, co spowodowało, iż nie udało się zająć kluczowych punktów, takich jak Cytadela, forty Traugutta i Legionów czy też Szkoły Gazowej przy Gdańskiej. Już 2 sierpnia ppłk "Żywiciel" wycofał się ze swoimi oddziałami,

W nocy z 1/2 VIII

jedynie w okolicach placu Wilsona zostały niewielkie oddziały. Sam "Żywiciel" wrócił po niedługim czasie

Ale już nie ze wszystkimi żołnierzami-część została w Puszczy

jednakże wcześniejsze wyjście miało swój wpływ na dalszy przebieg działań. Żoliborz mimo to zdołał utrzyma się aż do 30 września.

Bo nie był atakowany-gdy zaatakował Wehrmacht padł po parunastu godzinach

Jak oceniacie wpływ walk na Żoliborzu na przebieg całego powstania? Jak oceniacie decyzję "Żywiciela" o wyjściu?

Ocenił że PW się nie udało-tak jak oceniali to na Ochocie czy tak jak np oceniał to "Radosław" dążąc do wyprowadzenia swoich oddziałow do Kampinosu ...

Jak w końcu oceniacie same walki na Żoliborzu?

Zajęli po 1 VIII pasywną,bierną postawę za wyjątkiem nieudanych ataków na dworzec gdański.Z drugiej strony przy tym stanie amunicji i uzbrojenia...

Notabene-w nocy z 12 VIII wycofały się obie strony-Polacy i Niemcy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Chyba-0 13.50 pierwsze starcie?

Tutaj akurat spotkałem się już z kilkoma wersjami, zazwyczaj podaje się okres od 14 do 15:30.

W nocy z 1/2 VIII

Komorowski i whatfor podają godziny ranne 2 sierpnia.

Ale już nie ze wszystkimi żołnierzami-częśc została w Puszczy

Po powrocie oddziały te stopniowo zaczęły zajmować południowo-zachodnie części dzielnicy, do walki włączyły się też czynne na zachodnich obszarach dzielnicy i przedpolach Marymontu oddziały AL. Od tego czasu obszar zajmowany przez powstańców kształtował się tak: (...) granice stanu posiadania powstańców zamykały się od południa ulicą gen. Zajączka i aleją Wojska Polskiego, od zachodu mniej więcej linią dzisiejszej ulicy ks. Jerzego Popiełuszki, od północy przez Marymont do dolnej części ulicy Potockiej i Mickiewicza, wschodnia zaś granica przebiegała w rejonie ulic Promyka i Kaniowskiej, w pewnym oddaleniu od wału wiślanego.

Cyt. za whatfor.

Bo nie był atakowany-gdy zaatakował Wehrmacht padł po parunastu godzinach

Czy nie był atakowany to bym polemizował. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszych dniach września Niemcy zajęli parę ulic na Marymoncie a zajmując do końca Mickiewicza dokonali tam masakry ludności. A już 24 września wraz z rozpoczęciem natarcia na Mokotów zaczęło się też natarcie niemieckich sił pancernych na Żoliborz. W ciągu kilku następnych dni stan posiadania powstańców systematycznie się zmniejszał.

Ocenił że PW się nie udało-tak jak oceniali to na Ochocie czy tak jak np oceniał to "Radosław" dążąc do wyprowadzenia swoich oddziałow do Kampinosu ...

Jednak biorąc pod uwagę, iż wystąpienie było planowane na około 3 dni, to zastanawiać może mimo wszystko wyjście już po parunastu godzinach. Nawet "Radosław", który był sceptycznie nastawiony w kwestii dalszej walki, pozostał na swoim stanowisku osłaniając Stare Miasto, mimo iż uważał za nieporozumienie zamykanie się na tak małym obszarze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Najpierw trochę wiedzy tzw. "encyklopedycznej"

II Obwód Żoliborz składał się z trzech rejonów- Żoliborz, Marymont, Bielany później również Powązki.

Dowódcą Obwodu był ppłk Mieczysław Niedzielski "Żywiciel".

Rejon I Żoliborz -kpt. Marian Kamiński "Żaglowiec";

Rejon II Marymont - rtm. Adam Rzeszotarski "Żmija";

Rejon III Bielany -kpt. Władysław Nowakowski "Żubr"

Na południu Obwodu do opanowania były następujące obiekty: Cytadela, Forty Legionów i Traugutta, Dworzec Gdański.

Od zachodu: Instytut Chemiczny, Fort Bema, Boernerowo, bateria armat na Burkowie.

Na północy: Centralny Instytut Wychowania Fizycznego ( dzisiejszy AWF), lotnisko bielańskie, "Waldlager" (obóz leśny),

Na Marymoncie Szkoła Gazowa przy ulicy Gdańskiej.

Napisałem to za Kirchmajerem, oraz "Oddziały Powstania Warszawskiego".

_________________

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Panowie większość spostrzeżeń, które zostały zamieszczone w tym temacie są mocno chybione. Najpierw był Żoliborz, potem Bielany, Marymont a od 1942 r. Powązki kpt. Nowackiego "Żyrafy". Obiektów do zdobycia było ciut więcej bo blisko 30, boernerowo nie leżało w granicach obwodu więc nie było przeznaczone do zdobywania.

Odnośnie roli i znaczenia obwodu mam zamiar wkrótce niektórrych przekonać

Pozdrawiam,

G.J.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Obiektów do zdobycia było ciut więcej bo blisko 30,

Pytanie laika, czy te 18 obiektów zajętych przez Niemców, wymienionych w Załączniku do meldunku sytuacyjnego Komendanta Okręgu Warszawa AK z 4 VIII 1944 r., znajdowało się na tej liście tych 30 obiektów do zdobycia. Przyznam szczerze, że z listą obiektów do opanowania nie spotkałem się, dlatego też ciekaw jestem, czy te budynki należało do tej grupy, czy też nie były kompletnie brane pod uwagę przez dowództwo AK?

boernerowo nie leżało w granicach obwodu więc nie było przeznaczone do zdobywania.

W tymże Załączniku do meldunku sytuacyjnego Komendanta Okręgu Warszawa AK z 4 VIII 1944 r., Boernerowo zostało wpisane w tabeli dotyczącej Woli.

Odnośnie roli i znaczenia obwodu mam zamiar wkrótce niektórrych przekonać

Pozwolę sobie spytać, kiedy można spodziewać się książki w sprzedaży :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tej chwili nie pamiętasm wszystkich, a pracuje za granicą i nie mogę sprawdzić (nie chce mi się ganiać po necie) niemniej jednak wydaje mi się, że tak. Generalnie kwestia liczby obiektów do zdobycia przed powstaniem jest mocno problematyczna i nikt dotychczas tego nie wyjaśnił. Moje ustalenia opierają się na rozkazie komendanta obwodu z 31 lipca, wspomnień dowódców poszczególnych rejonów spisanych tuż po wojnie oraz licznych zestawień robionych tuż przed powstaniem. Generalnie do zdobycia było 26 obiektów I kategorii i 9 II i III. Rozkaz z 25 lipca nakazywał zdobycie 18 obiektów I kategorii po odprawie w komendzie okregu a następnie w ko doszło do tego 8 obiektów dotychczas przewidywanych jako I kat i 9 II i III dla plutonów WSOP i UP.

Oczywiście że Wola.

OD kilku dni się drukuje, sądze że w ciągu kilkunastu dni. Ewentualnie polecam kontakt z wydawcą wydawnictwem ajaks

Pozdrawiam,

G.J.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.