Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Norton

Kościół Rzymskokatolick w Polsce po 1989 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Norton   

Więc tak do 1989 r. oceniam działalność Kościoła Rzymskokatolickiego pozytywnie tak samo np. w okresie rozbicia dzielnicowego. Przysłużył się, ale dziś? Na plus zaliczam fundacje w Kościele, które pomagają np poprzez stypendia, ale mam kilka pytań:

Czy prawdą jest, że kiedyś Kościół nie chciał chrzścić dzieci z poronienia, a dzisiaj walczy o zarodki? Czy to nie hipokryzja?

Czy prawdą jest, że księża są opodatkowani, ale albo płacą ryczałt, albo zwykł podatek? Jednakże kto to kontroluje ile oni zarobią na parafii, czy mogą mieć gigantyczne dochody, a płacić jakiś niski ryczałt?

Czy prawdą jest, że Kościół miesza się do państwa? Przykład in vitro, Kościół nie tylko ograniczył się do powiedzenia o swojej doktrynie, ale także czy nie zabraniał wydawania pieniędzy państwowych na in vitro, czy to nie ingerencja? Co by było gdyby jakiś premier zabronił Kościołowi wydawania pieniędzy na X?

Czy prawdą jest, że kościół nie potrafił się rozliczyć z lustracji, czy prawdą jest, że jest to ukrywane przykład problemów z książką Zalewskiego? Czy ktoś kto siebie nie rozliczył ma moralne prawo do nauczania?

Czy prawdą jest, że Kościół o ile potrafi w stosunku do państwa "dyrygować" nie jest wstanie ruszyć Rydzyka? Czy prawdą jest, że to rozgłośnia o tematyce politycznej pod płaszczykiem Kościoła? Czy taka rolgłośnia ma prawo do nazywania się Katolickiem głosem w domu?

Czy prawdą jest, że Kościół cały potrzebuje reformy, aby przystawał do dzisiejszych czasów? Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym nie uznającym in vitro. Czy jego doktryna nie potrzebuje faceliftingu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Czy prawdą jest, że kiedyś Kościół nie chciał chrzścić dzieci z poronienia, a dzisiaj walczy o zarodki? Czy to nie hipokryzja?

Zwłok sie nie chrzci. Broni sie żyjących. To nie hipokryzja. Najwyżej jakies niezrozumienie z Twojej strony.

Czy prawdą jest, że księża są opodatkowani, ale albo płacą ryczałt, albo zwykł podatek? Jednakże kto to kontroluje ile oni zarobią na parafii, czy mogą mieć gigantyczne dochody, a płacić jakiś niski ryczałt?

warte osobnego tematu. Ryczałt płaca od liczby wiernych w parafii. moze byc tak, że formalnie mają parafie ludna i wysoki ryczałt, a datki znikome.

Moim zdaniem powinni płacić podatki wg. normalnych zasad np. od nieruchomosci itp. (z dopuszczalnymi zwolnieniami od zabytków) natomiast próby okreslania opodatkowywania datków nie mają sensu.

Czy prawdą jest, że Kościół miesza się do państwa? Przykład in vitro, Kościół nie tylko ograniczył się do powiedzenia o swojej doktrynie, ale także czy nie zabraniał wydawania pieniędzy państwowych na in vitro, czy to nie ingerencja? Co by było gdyby jakiś premier zabronił Kościołowi wydawania pieniędzy na X?

Taki temat został juz zamknięty. Problemem tutaj jest to, ze panstwo ta kase zbiera pod przymusem takze od ludzi należacych do Koscioła. Katolicy maja więc prawo mówić na co ich zdaniem te pieniadze powinny byc wydawane, a na co nie.

Czy prawdą jest, że kościół nie potrafił się rozliczyć z lustracji, czy prawdą jest, że jest to ukrywane przykład problemów z książką Zalewskiego? Czy ktoś kto siebie nie rozliczył ma moralne prawo do nauczania?

Jak widze jest juz załozony temat o lustracji księzy. Uwazam, ze lustracja powinna ich takze objąc, jednak chyba wielu duchownych woli ukrywac nieprzyjemne fakty. Możliwe, ze wielgus nie był wyjątkiem wsród biskupów, to byłaby jakas przyczyna.

Czy prawdą jest, że Kościół o ile potrafi w stosunku do państwa "dyrygować" nie jest wstanie ruszyć Rydzyka? Czy prawdą jest, że to rozgłośnia o tematyce politycznej pod płaszczykiem Kościoła? Czy taka rolgłośnia ma prawo do nazywania się Katolickiem głosem w domu?

Hehe, ta rozgłośnia przynajmniej nie uwża sie za jedyny katolicki głos w kraju. O ile wiem polityka nie jest tez tam jedynym tematem. Zreszta zawsze zamiastpytac naforum osób równie niezorintowanych, mozesz właczyc i posłuchać.

Czy prawdą jest, że Kościół cały potrzebuje reformy, aby przystawał do dzisiejszych czasów?

fundamentalen zasady chrzescijanstwa "nie przystają" do zadnych czasów. wszelkie rpzystosowywanie się do przemijajacej mody tylko Kościołowi szkodzi (np. ten wielgus co sie przystosował do czasów PRL teraz bokiem wychodzi).

Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym nie uznającym in vitro.

Hm...serio? Hm... a skad to wiesz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   
Zwłok sie nie chrzci. Broni sie żyjących. To nie hipokryzja. Najwyżej jakies niezrozumienie z Twojej strony

Ciekawe, bo teraz chrzszczą kiedyś tego nie robili... z tego co mi wiadome.

warte osobnego tematu. Ryczałt płaca od liczby wiernych w parafii. moze byc tak, że formalnie mają parafie ludna i wysoki ryczałt, a datki znikome.

Moim zdaniem powinni płacić podatki wg. normalnych zasad np. od nieruchomosci itp. (z dopuszczalnymi zwolnieniami od zabytków) natomiast próby okreslania opodatkowywania datków nie mają sensu.

Ja uważam, że żaden ryczałt tylko podatek, bo parafia to przedsiębiorstwo, nawet kasy fiskalne dać a jak nie, niech się normalnie jak zwykłe przedsiębiostrwo rozliczają, bo są grupą trochę ponad prawem.

Problemem tutaj jest to, ze panstwo ta kase zbiera pod przymusem takze od ludzi należacych do Koscioła. Katolicy maja więc prawo mówić na co ich zdaniem te pieniadze powinny byc wydawane, a na co nie.

Czyli uważasz, że Kościół ma prawo mówić na co pieniądze ma wydawać państwo. To Ty konserwatystą jesteś i ortodoksyjnym Katolikiem.

Uwazam, ze lustracja powinna ich takze objąc, jednak chyba wielu duchownych woli ukrywac nieprzyjemne fakty. Możliwe, ze wielgus nie był wyjątkiem wsród biskupów, to byłaby jakas przyczyna.

Mówią ludziom, że prawda ich wyzwoli, a sami co robią, boją się prawdy? Wg mnie tracą moralnośc do nauczania i pouczania ludzi skoro sami jak typowa kasta bronią tylko siebie, od Kościoła wymagałbym trochę więcej,

O ile wiem polityka nie jest tez tam jedynym tematem.

Wczoraj słuchałem po 24 RM tak dal rozrywki, to tam 90% tematu to była politka + będziemy się za nich modlić... Kościół nic w tej sprawie nie robi, bo w końcu RM przynosi zyski tak mi sie wydaje.

Hm...serio? Hm... a skad to wiesz?

Powołuje się tutaj na jednego z najwybitniejszych specjalistów in vitro prof. Szamatowicza.

Zadam pytanie:

Załóżmy, że jestem bardzo bogatym człowiekiem idę do księdza w jakiejś parafii i mówie daje co niedziele na tace, chciałbym ślubu spełniam wyamagania, ale nie dam ani grosza, bo to jest posługa i ks. ma obowiązek mi go udzielić. Zapewne 9/10 by mi go nie udzieliło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Ciekawe, bo teraz chrzszczą kiedyś tego nie robili... z tego co mi wiadome.

No to widać dostosowali sie do mody i bokiem wychodzi...alvbo coś przekręciłeś.

Czyli uważasz, że Kościół ma prawo mówić na co pieniądze ma wydawać państwo.

Uważamm, ze kaolicy mają prawo mówić na co może wydawac kase panstwo tak samo jak inni obywatele. Mój poglad wynika z tego, ze jestem ortodoksyjnym liberałem.

To Ty konserwatystą jesteś i ortodoksyjnym Katolikiem.
...no dobra, konserwatywnym liberałem, ale z tym katolikiem to już mógłbym sie obrazić. Ale wybaczam, bo mnie nie znasz, to mogłeś sie pomylic ;)
Mówią ludziom, że prawda ich wyzwoli, a sami co robią, boją się prawdy?
...najwyraźniej. Ale przewodniczacym episkopatu jest przecież człowiek, który twardo bronił księdza pedofila, to właściwie czego sie spodziewać? Najwyraźniej stosowana jest praktyka zamiatania brudu pod dywan. moim zdaniem nie wyjdzie na zdrowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   
Uważamm, ze kaolicy mają prawo mówić na co może wydawac kase panstwo tak samo jak inni obywatele. Mój poglad wynika z tego, ze jestem ortodoksyjnym liberałem.

Katolicy mają prawo hmm...

Na pytanie, czy państwo powinno finansować zabiegi in vitro, choć nie akceptuje ich Kościół - "tak" odpowiedziało 54% badanych przez PBS DGA, "nie" - 40%, zaś 6% uczestników sondażu "GW" wybrało wariant "trudno powiedzieć".

To w Polsce mamy tylko 40% Katolików?

Ale przewodniczacym episkopatu jest przecież człowiek, który twardo bronił księdza pedofila, to właściwie czego sie spodziewać? Najwyraźniej stosowana jest praktyka zamiatania brudu pod dywan. moim zdaniem nie wyjdzie na zdrowie.

W USA było podobnie, więc czy oni mają prawo do pouczania kogokolwiek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Powołuje się tutaj na jednego z najwybitniejszych specjalistów in vitro prof. Szamatowicza.

To któryś z was cos pomylił. Bo przeciwko in vitro jest tez prawosławie i licznie protestanci.

Na pytanie, czy państwo powinno finansować zabiegi in vitro, choć nie akceptuje ich Kościół - "tak" odpowiedziało 54% badanych przez PBS DGA, "nie" - 40%, zaś 6% uczestników sondażu "GW" wybrało wariant "trudno powiedzieć".
Niemądrze zadane pytanie. W takiej sytuacji ten wynik mówi "nic".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niemądrze zadane pytanie. W takiej sytuacji ten wynik mówi "nic".

Na wszystko jak zwykle odpowiedź gotowa, tyle, że ten sondaż widocznie pokazuje, że poparcie społeczne jest, gdzieś w mediach mignął mi jakiś sondaż 70% za dofinansowaniem in vitro tam nie było mowy o Kościele.

Ja mam taką małą dygresję:

Kościół owszem nie przystaje, że tak powiem do tych czasów, ale do kapitalizmu szybko się przystosował.

Teraz odpowiem na pytanie Nortona dt. tego bogatego, co chce ślub:

Z nim to pół biedy, bo go stać, a co jeśli ktoś nie ma na chrzest dla dziecka, ślub lub pogrzeb to chyba kilkaset złotych..., a później biskupi jeżdzą Lexusami... Czy tak być powinno, jako Kościół głównie powinni pomagać ludziom... Kościół stoi na zasadach moralnych, ale czasem mam wrażenie, że w stosunku do siebie ma inny system wartości.

Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem o takim zdarzeniu:

X idzie do proboszcza Y. X mówi, że nie ma na pogrzeb, że da np. 400 zł., a Y mówi, że 500 zł. to X, że nie stać go na tyle..., a Y to nie jarmark, aby się targować albo 500 zł. ale w ogóle.

lub

Tego świadkiem była jedna z osób z mojej rodziny jest bierzmowanie w Kościele jak, co roku jest biskup akurat miał jakąś tam rocznicę święceń i co... obecny proboszcz większość bierzmowania poświęca oczywiście biskupowi, składa życzenia, opowiada, podlizuje się właściwie jakby zapominając o bierzmowanych. Do tego do 2 godzin się cała uroczystość przeciągła on tam niemalże 100 lat dla tego biskupa chciał wymusić na ludziach.

Szkoda, że się nie znalazł odważny jeden i nie powiedział, że to bierzmowanie, a nie rocznica, bo z tego co wiem ludzie bardzo narzekali. Swoją drogą biskup podobno całkiem niezłą sumkę dostaje za takie bierzmowanie? Czy nie powinno to być darmowe?

lub

To już mnie dotyczyło siostra zakonna w podstawówce i to chyba w 4 lub 5 klasie wymyśliła, że kto przyjdzie na 12 do Kościoła to do książeczki takiej podzielonej na szachową planszę będzie pieczątka i z nich będzie się jakiś wyraz układał i się to miało zbierać i miało zawarzyć na ocenie z religii... To ja albo tego zapominałem, albo szedłem na inną mszę i zawsze byłem poszkodwany..., a wtedy to się liczył do średniej i człowiek był ambitny i chciał mieć 5, a tu nie... Jednak wiedza powinna być badana, a nie uczestnictwo na mszy.

Ponadto Kościół chce matury z Religii. Ok. z historii tańca jest niech będzie z religi, ale... Kościół chce mieć wpływ na pytania z tego, co wiem... To ja mówie wtedy stanowcze nie, bo to egzamin państwowy, a nie Kościelny i tylko CKE może te pytania układać. Ponadto czy ten przedmiot nie powinien się nazywać inaczej np. Religia Rzymskokatolicka?

Oczywiście, aby nie było, że jestem na nie tylko to doceniam działalność wg mnie prawdziwych księży organizujących letni wypoczynek dla dzieci, szukającym sponsorów lub samemu pomagającym wiernym lub udzielających psychicznego wsparcia etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Na wszystko jak zwykle odpowiedź gotowa, tyle, że ten sondaż widocznie pokazuje, że poparcie społeczne jest, gdzieś w mediach mignął mi jakiś sondaż 70% za dofinansowaniem in vitro tam nie było mowy o Kościele.

Ale tu jest zdaje sie temat o Kościele. Temat o in vitro jest zamknięty, a szkoda....

Kościół owszem nie przystaje, że tak powiem do tych czasów, ale do kapitalizmu szybko się przystosował.

Hę? Do czego sie przystosował? Bo ja nie rozumiem.

Oczywiście, aby nie było, że jestem na nie tylko to doceniam działalność wg mnie prawdziwych księży organizujących letni wypoczynek dla dzieci, szukającym sponsorów lub samemu pomagającym wiernym lub udzielających psychicznego wsparcia etc.

Tylko czy to sa głowne zadania Kościoła ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hę? Do czego sie przystosował? Bo ja nie rozumiem.

Hmm... do kapitalistycznej gospodarki, ale to zarzutem nie jest w sumie, ale

- Czy Kościół to posługa czy przedsiębiorstwo finansowe?

- Do dzisiejszego rozwoju cywilizacyjnego nie przystaje i jak zwykle go hamuje kiedyś mówił, że Ziemia jest płaska, a dzisiaj, że in vitro i antykoncpecja są złe.

Dzisiaj pobiera opłaty za:

- Chrzest

- Ślub

- Pogrzeb

- Taca

- Za odprawienie mszy

- Składka na 1 Komunię Św.

- Składka na bierzmowanie

- Kolęda

Troche tego jest i dochód też jest, więc księżą nie jest z pewnością źle, nie mam nic przeciwko, ale Kościół w większym stopniu powinien się włączyć w pomoc ludziom, być bardziej dla ludzi, bo tymi zakazami to wygląda jakby ludziom robił na złość i był archaiczny.

Tylko czy to sa głowne zadania Kościoła ?

Dla mnie to misja lub posługa, a nie praca zarobkowa, bo czasem niestety tak to wygląda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
- Czy Kościół to posługa czy przedsiębiorstwo finansowe?
Teoretycznie posługa, ale róznie bywa. Formalnie nasi ministrowie to też "słudzy ludu", a tez jest różnie.
Do dzisiejszego rozwoju cywilizacyjnego nie przystaje i jak zwykle go hamuje kiedyś mówił, że Ziemia jest płaska
Taki stan wiedzy naukowej...wielu dało plame, ale Kopernik też był księdzem podobnie jak Staszic czy Kołątaj. Co do np. ukaldu geocentrycznego to on wydawał sie sensowny. Ziemia była w centrum i nieruchoma, to tłumaczyło zachowanie "gwiazd stałych". Prosze zwrócić uwagę co sie dzieje jak np. jedziemy samochodem wzdłuz lasu, drzewa wydaja sie przesuwać, te co sa bliżej "przesuwają" się szybciej, te co sa dalej przesuwają się wolniej. Tymczasem gwiazdy na niebie trwają nieruchomo. Jedyne wyjaśnienie tego to albo niewyobrazalnie kosmiczne odległosci dzielące je od Ziemi albo Ziemia jest nieruchoma, w centrum. Ówczesna nauka wybrała rozwiazanie drugie. Kopernik doskonale wyjasnił ruch planet, ale zachowanie gwiazd pozostało zagadką, poniewaz w jego modelu nadal istniała sfera "gwiazd stałych", których zachowanie wydawało się sprzeczne z tym, że Ziemia sie porusza.
Troche tego jest i dochód też jest, więc księżą nie jest z pewnością źle, nie mam nic przeciwko, ale Kościół w większym stopniu powinien się włączyć w pomoc ludziom, być bardziej dla ludzi, bo tymi zakazami to wygląda jakby ludziom robił na złość i był archaiczny.

No tak, niektóre zakazy sa okropnie archaiczne, takie: nie kradnij, nie morduj, nie cudzołóż...

Dzis raczej powinni sie dostosowac,:

1. Będziesz chwalił Unie Europejską

2. Nie będziesz podważał Autorytetów Moralnych uznanych przez media

3. Pamietaj abys w dzień święty zrobił zakupy

4. Oddasz do domu opieki Ojca i Matke swoją

5. Nie zakazuj aborcji

6. Cudzołóż

7. Stosuj przetargi i subwencje

8. Nie mów prawdy

9. Pozadaj zony bliźniego swego

10. i wszystkich rzeczy, które jego są.

Z takim zestawem przykazań Kościół byłby w pełni dostosowany do współczesnych norm.

Kościół w większym stopniu powinien się włączyć w pomoc ludziom

Problem w tym, ze Kościół duzo pomaga, ale malo o tym mówi. w naszych medialnych czasach modne jest, zeby "pomoc" obywała się w blasku fleszy, jupiterów, przed kamerami. Jak ktoś tak nie robi, to znaczy, ze nie pomaga. tymczasem wielu ludzi wstydzi się prosić o pomoc nawet w Opiece Społecznej bo tam ich rejestrują i w jakis sposób ich wstydliwa sytuacja wychodzi na jaw. Kościół wielu takim ludzom pomaga bez rozgłosu i bez urażania ich godnosci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Więc tak do 1989 r. oceniam działalność Kościoła Rzymskokatolickiego pozytywnie tak samo np. w okresie rozbicia dzielnicowego. Przysłużył się, ale dziś? Na plus zaliczam fundacje w Kościele, które pomagają np poprzez stypendia, ale mam kilka pytań:

Czy prawdą jest, że kiedyś Kościół nie chciał chrzścić dzieci z poronienia, a dzisiaj walczy o zarodki? Czy to nie hipokryzja?

Twoja znajomość KKK jest niewyobrażalnie mała. Takich dzieci dawniej się nie chrzciło gdyż one odrazu trafiają do nieba.

Czy prawdą jest, że księża są opodatkowani, ale albo płacą ryczałt, albo zwykł podatek? Jednakże kto to kontroluje ile oni zarobią na parafii, czy mogą mieć gigantyczne dochody, a płacić jakiś niski ryczałt?

Tak naprawdę to rozliczają się tylko z Kurią. Księża nie zarabiają tylko pełnią posługę bezpłatnie.

Czy prawdą jest, że Kościół miesza się do państwa? Przykład in vitro, Kościół nie tylko ograniczył się do powiedzenia o swojej doktrynie, ale także czy nie zabraniał wydawania pieniędzy państwowych na in vitro, czy to nie ingerencja? Co by było gdyby jakiś premier zabronił Kościołowi wydawania pieniędzy na X?

Jak widzisz w Polsce żyje 92% Katolików . A z tą ingerencja to państwa pomyliłeś.

Czy prawdą jest, że kościół nie potrafił się rozliczyć z lustracji, czy prawdą jest, że jest to ukrywane przykład problemów z książką Zalewskiego? Czy ktoś kto siebie nie rozliczył ma moralne prawo do nauczania?

Jest takie powiedzenie że osoba duchowna może być grzesznikiem ale zbawi wielu ludzi

A ci wszyscy co w sejmie zasiadają mają do tego prawo ?

Czy prawdą jest, że Kościół o ile potrafi w stosunku do państwa "dyrygować" nie jest wstanie ruszyć Rydzyka? Czy prawdą jest, że to rozgłośnia o tematyce politycznej pod płaszczykiem Kościoła? Czy taka rolgłośnia ma prawo do nazywania się Katolickiem głosem w domu?

A czy Gazeta Wyborcza ma prawo nazywać sie patriotyczną gazetą ? Pozatym jest wolność mediów .A za co chcesz ''ruszac'' Rydzyka ?

Czy prawdą jest, że Kościół cały potrzebuje reformy, aby przystawał do dzisiejszych czasów? Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym nie uznającym in vitro. Czy jego doktryna nie potrzebuje faceliftingu?

KK ma swoje prawa których się trzyma.

[ Dodano: 2008-01-06, 12:31 ]

Dzisiaj pobiera opłaty za:

- Chrzest

- Ślub

- Pogrzeb

- Taca

- Za odprawienie mszy

- Składka na 1 Komunię Św.

- Składka na bierzmowanie

- Kolęda

kośció to także instytucja która nie powstanie za darmo. To tak jak z panstwem i podatkami, tyle ze jak nie płacisz na kościół to cię nie zamkną do więzienia anawet Ci pomogą.

Troche tego jest i dochód też jest, więc księżą nie jest z pewnością źle, nie mam nic przeciwko, ale Kościół w większym stopniu powinien się włączyć w pomoc ludziom, być bardziej dla ludzi, bo tymi zakazami to wygląda jakby ludziom robił na złość i był archaiczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Myślę, że kondycja kościoła w Polsce jest fatalna. Coraz więcej ludzi odwraca się od tej instytucji. Ponad 90% Polaków deklaruje katolicyzm, a pewnie nawet połowa z nich nie praktykuje. Co do Radia Maryja, to ojciec dyktator ( :mrgreen: ) wykorzystał naiwność pewnych grup społecznych i stał się swego rodzaju guru, za którym pójdą w ogień ślepo posłuszne "owieczki"... A że dorobił się przy okazji troszeczkę, to pogratulować mu trzeba talentu do robienia interesów Nie można jednak wrzucać wszystkich Polaków-Katolików do worka z napisem "słuchacze Radia Maryja", bo to zbyt duża generalizacja. Katolicyzm grupy miłośników ojca dyktatora przeradza się powoli w fanatyzm :?

Z własnego doświadczenia wiem, że w większości Polacy są katolikami jedynie na pokaz. W kościele lądują z okazji pierwszej komunii, bierzmowania lub trafiają tam w drodze z niedzielnych zakupów. Nie ma co ukrywać, że jest to wina też samego kościoła. Oskarżenia o pedofilię, molestowanie i malwersacje finansowe, ciągłe pchanie się w politykę, a ostatnio lustracja kapłanów w kontekście współpracy z SB, odpychają ludzi od instytucji, która powinna być niezależna i poza wszelkimi podejrzeniami.

Nie wolno tu zapominać o samych kapłanach, którzy traktują swoją posługę jako sposób na łatwe i przyjemne życie. Zapominają o tym, że powinni służyć pomocą i dobrą radą. Jednak wiadomo - nie wszyscy są tacy. Odnosząc się też do sprawy spowiedzi, muszę przyznać, że odchodząc od konfesjonału po wysłuchaniu standardowej gadki, człowiek czuje się czasami jakby był najgorszym człowiekiem na świecie, a tak chyba nie powinno być. Moim zdaniem najlepszą spowiedzią jest szczera rozmowa, podczas której ksiądz wysłucha i coś sensownego doradzi...

I jeszcze sprawa, która mnie osobiście najbardziej bulwersuje. Kościół zdecydowanie powinien stronić od polityki! Angażowanie w politykę, szczególnie w Polsce, szkodzi prestiżowi, a już naprawdę szczególnie mocno prestiżowi kościoła. Żadne sytuacje nie uprawniają kościoła do narzucania jakiegokolwiek światopoglądu wiernym. Uważam, że zachęcanie wiernych do udziału w głosowaniu czy w życiu politycznym kraju, jest bardzo dobrym posunięciem. Ale tylko do momentu, kiedy nie są przez kościół wysuwane jakiekolwiek konkretne nazwiska czy partie. Od tego jest kościół (przynajmniej w zamierzeniach), by kształcić postawy moralne ludzi i skłaniać ich do szeroko pojętego dobra. A jak to ma się u nas? Jak ma się to w mniejszych miastach i wsiach? Czy padają gromy z ambony?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy padają gromy z ambony?

Niedawno wróciłem z Kościoła usłyszałem:

Przedstawiciel partii rządzącej mówił, że Radio Maryja trzeba zniszczyć. Tak mówił dlatego, że RM głosi niewygodną prawdę, prawdziwe informacje, głosi światło wiary i przesłanie Chrystusa. Później się rozwodził, że RM dostało jakieś odznaczenie od Kościoła za tą prawdę, którą głosi.

Btw. Czy to nie RM mówiło o zatopieniu PO?

Nie powinno z ambony być takich apeli, cenię sobię księży, którzy zajmują się wiarą, pomocą, kształtowniem ducha u moralności chrześcijańskiej odwołując się do ewangelii i tłumacząc to w sposób zdroworzosądkowy, a nie w formie nakazu etc.

Dlatego na pewno nie wolno uogólniać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

A w odwecie gromy z LiD-u posżły na Kościół.

Jak wam sie podobają dzisiejsze wieśi o Kościele ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
A w odwecie gromy z LiD-u posżły na Kościół.

Jak wam sie podobają dzisiejsze wieśi o Kościele ?

Raczej nie będę obiektywny, bo sam nie mam zbytnio wysokiego mniemania o pewnej części kapłanów KK, to co powiedziała posłanka Senyszyn (5x be) było nawet śmieszne (oczywiście jak dla mnie) ale ogólnie, można o takich sprawach dyskutować na wyższym poziomie, takie pyskówki nie przysłużą się ani Kościołowi ani Lewicy, cóż po obu stronach zbyt dużo emocji a zbyt mało chęci do merytorycznej dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.