Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Zjednoczenie Włoch i Niemiec- podobne czy różne procesy?

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

A jak Wam się wydaje. Czy można powiedzieć, że zjednoczona pod egidą Prus Rzesza była w porównaniu z Włochami, hmm.. bardziej federacyjna? Czy "kraje składowe" Cesarstwa Niemieckiego miały większą niezależność niż włoskie? Tzn. czy pod tym względem Italia była bardziej "zunifikowana" (pomijając różnice gospodarcze między północą a południem)?

A może warto by wspomnieć o stosunku poszczególnych państw niemieckich i włoskich wobec zjednoczenia? ;)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

A jeśli chodzi o Włochy, były duże sznase, lecz jeśli wojskami dowidzi wódz który nawet nie zna języka swoich żołnierzy(W. Chrzanowski). Jeśli chodzi o Włochów oni zawsze sami nie mogą sobie z czymś poradzić(np. Iwś i IIwś)

Cóż, podnoszona kwestia języka nieszczególnie obciąża tego dowódcę, tego typu problem mogło mieć wielu.

Tullio de Mauro (autor "Storia linguistica dell'Italia unita") twierdził, że około 1860 roku nie więcej niż 2,5 procent mieszkańców mówiło na co dzień po włosku, reszta używała języków na tyle odmiennych, że często uniemożliwiało to normalną komunikację. W latach sześćdziesiątych XIX wieku państwo włoskie wysłało nauczycieli na Sycylię, ci zostali tam (ze względu na swój język) wzięci za Anglików.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.