Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Wespazjan - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

jachu   

Ocena Wespazjana musi być zdecydowanie pozytywna. Może nie osiągnął sukcesów na miarę Juliusza Cezara czy Oktawiana Augusta, ale na pewno był to bardzo dobry cesarz. Był czwartym cesarzem, który doszedł do władzy w krwawym roku 69 i pierwszym, który rządził dłużej niż kilka miesięcy. Udało mu się podporządkować sobie wszystkie legiony rzymskie. Był reformatorem i reorganizatorem państwowości rzymskiej, umocnił granice cesarstwa. Założył dynastię Flawiuszów. Po krótkich rządach jego dwóch synów - Tytusa i Domicajna, nastąpił okres panowania pięciu dobrych cesarzy, który zakończył Marek Aureliusz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   

Rzeczywiście, dzięki Wespazjanowi zakończył się kryzys polityczny i wojny domowe powstałe po wygaśnięciu dynastii julijsko-klaudyjskiej (a raczej obaleniu).

Był czwartym cesarzem, który doszedł do władzy w krwawym roku 69 i pierwszym, który rządził dłużej niż kilka miesięcy
był trzecim (Galba zaczął panowanie w 68). Mały szczególik ;)

Wespazjan był dobrym gospodarzem dla imperium, jego panowanie to okres pokoju (oprócz Judei oczywiście). Oceniam tego cesarza bardzo pozytywnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Również jak Wy oceniam go pozytywnie, dodam jeszcze to, iż spowrotem zapełnił skarbiec cesarstwa poprzez podniesienie podatków w Egipcie i sprzedaż dóbr skarbowych. Nie zaślepiła go władza, pozostał sobą. Nie szczędził pieniędzy na kulture: rozpoczął odbudowę Rzymu po zniszczeniach okresu bezrządu i walk, zaczął wznosić sławny na cały świat Amfiteatr Flawijski- Koloseum, wynosząc gruz w koszu na własnych plecach rozpoczął rekonstrukcje świątyni Jowisza na Kapitolu. Ponadto wzniósł świątynie Pokoju i świątynie Boskiego Klaudiusza. Założył uniwersytet w Rzymie. Zatroszczył się również o szkoły niższe i lecznictwo wprowadzając edykt, który zwalniał nauczycieli i lekarzy od podatków i świadczeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Jego rządy to przede wszystkim stabilizacja po krótkiej, acz wyniszczającej wojnie domowej. Można także śmiało stwierdzić że jego panowanie stworzyło podstawy pod rządy 5 dobrych cesarzy. Gdyby Marek Aureliusz zamiast swojego syna, na tron wyniósł odpowiedzialnego polityka, losy Rzymu może potoczyłyby się inaczej. Zapoczątkowana przez Nerwę dynastia antoninów, nie pozwalała na przekazanie władzy osobie nieodpowiedzialnej. Władca jednoznacznie przed śmiercią wyznaczał następcę, co likwidowało ewentualne spory po śmierci.

Wracając do Wespazjana ewidentny pozytyw w historii rzymskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że wyciągnął wnioski z lekcji jaką było dlań powstanie Civilisa. Niebezpieczne było dla rzymskiej armii opieranie się na lokalnych oddziałach auxiliów, które w trakcie powstania gotowe były poprzeć swoich pobratymców. Od czasów Wespazjana mieli oni stacjonować daleko od swojego kraju. Na czele tych jednostek postawiono ewkitów rzymskich. Te kroki przyniosły zamierzone efekty. Dodatkowo 3 legiony, które poparły powstanie Civilisa zostały rozwiązane, a w nich miejsce powołał 2 nowe.

Dodatkowo przeprowadził poważne zmiany w rekrutacji legionów, wykorzystał on w znacznym stopniu ludność Hiszpanii, ale starał się by stacjonowały daleko od miejsca zaciągu.

Zakończył również wojnę w Judei z powodzeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Świetny dowódca, genialny strateg, człowiek obdarzony wyjątkowa inteligencją, logicznym umysłem, cierpliwością i niezwykłymi uzdolnieniami finansowymi. Typ wiedzący czego chce i dążący do celu.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z3W   

Oceniam go pozytywnie.Bo przecież wyróżnił się jako reformator i reorganizator państwowości rzymskiej, umocnił granice cesarstwa.Gość miał syna który objął po nim władzę Tytus(79-81) i kolejny syn Domicjan również cesarz (81-96).Po ich śmierci nastąpił okres panowania pięciu dobrych cesarzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

To może taka ciekawostka z wczesnych lat Wespazjana. Swetoniusz w Żywocie Wespazjana 4 pisze o nim: Utraciwszy już prawie kredyt, wszystkie swe posiadłości zastawił u brata i z musu, dla utrzymania pewnej stopy życia, uciekł się do handlu niewolnikami. Z tego powodu nazywano go powszechnie "mulnikiem". Bosworthy1, w dość ciekawy sposób przekonuje, ze chodziło o dość specyficzny handel mianowicie sprzedawać miał on kastratów. Eunuchów miano opisywać w Rzymie jako muły właśnie i stąd przezwisko przyszłego cesarza. Autor artykułu podaje też możliwości inne - że Wespazjan zainwestował w usługi transportowe lub zwyczajnie w handel mułami.

1 B.A. Bosworthy, Vespasian and the Slave trade [w:] The Classical Quarterly 2002

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No i jest autorem powiedzenia: "Pecunia non olet" które jest prawdą absolutną i jest wykorzystywane przy wprowadzaniu każdego nowego podatku (i nie tylko).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.