Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ się ostatnio przerzucamy pytaniami :lol: trzeba może troszkę utrudnić?

Proszę wymienić ilość jednostek (nazw nie wymagam ;)) z poszczegolnych formacji, wchodzących w skład posiłkowego korpusu koronnego, wysłanego dla wsparcia Litwinow latem-jesienią 1654 roku. Dla ułatwienia wymienię formacje - piechota cudzoziemska, rajtaria, dragonia, lekka jazda tatarska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nie jest to zbyt trudne? Aktualnie na rynku wydawniczym mamy dwie pozycje w ktorych możemy znaleźć informacje o tym korpusie, oczywiście jest też praca prof. Wimmera ktora często bywa przywoływana w rożnych tematach RON (dopuszczam odpowiedź z dowolnego z tych opracowań, gdyż nieco się rożnią).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ha! Zdaje się, że mam to w którejś książce, ale niestety, złożon chorobą nie mogę do niej dotrzeć :P

Poczekaj parę dni, jak nikt nie odpowie, to może ja coś w przyszłym tygodniu :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

5 (? szósty pod dowództwem B. Radziwiłła doszedł wcześniej?) regimentów piechoty cudzoziemskiej, 1 kornet rajtarii, 1 regiment dragonii, 7 chorągwi tatarskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   

W międzyczasie, postaram się udzielić choć częściowej odpowiedzi. Jednakże pracuję nad systematyzacją informacji i staram się zasięgnąć do pewnych źródeł, które, być może, przyniosą odpowiedź.

Korpus ów liczył ok. 6000 koni i porcji* (minus ślepe konie i porcje), w tym doborowe regimenty gwardii królewskiej pod dowództwem Fromholda Wolffa, Fryderyka Molla i Henryka Walenrodta, całą rajtarię koronną i większość chorągwi tatarskich (za: "Kampania zimowo wiosenna Janusza Radziwiłła 1654-1655", Konrad Bobiatyński w "Staropolska sztuka wojenna XVI-XVII wieku" pod redakcją Mirosława Nagielskiego).

Pewną część dragonii i rajtarii, wracających z Litwy do Korony zagarnął Bogusław Radziwiłł latem 1655r, w tym rajtarię Henryka Wallenrodta, Teodora Lesguanta i Jana von Eulenburga. Szwedzi zaś włączyli do swoich oddziałów regiment pieszy gwardii królewskiej Jana Kazimierza.

*Wiem, że Wimmer podaje stany w "Materiały do zagadnienia organizacji i liczebności armii koronnej w latach 1648-1655", SMHW, t. V, 1960, s. 477-509, ale niestety na ten moment nie mam dostępu do tego źródła :(

O, chyba coś mam:

"W związku z przewidywaną ofensywą rosyjską na Litwę już w lecie 1654r. przeszedł do komputu litewskiego duży regiment pieszy Bogusława Radziwiłła. Później przeszły też na Litwę dalsze jednostki a mianowicie 5 regimentów i 1 kornet rajtarski, 7 chorągwi tatarskich i regiment dragonii, z których część pozostała w etacie armii koronnej"

Dalsze informacje zamieszczone w przypisie do powyższego tekstu:

"Do komputu litewskiego przeszły: regimenty rajtarskie J. Weyhera, J. Denhoffa, T.Lesquanta, S.Sackena, H. Wallenrodta i chorągiew B.Leszczyńskiego, chorągwie tatarskie Mustafy Sudycza, Halembeka Morawskiego, Adama Falkowskiego, Jana Sieleckiego, Adama Taraszewskiego oraz regiment dragoński F. Molla (...) Poza tym na Litwę została skierowana część regimentu pieszej gwardii królewskiej (200 ludzi) oraz chorągwie tatarskie Bohdana Murzy i Mik. Pohojskiego (...) Do komputu litewskiego weszła też świeżo zaciągnięta chor. kozacka króla, która później od 1.1.1656 przeszła do etatu wojsk koronnych".

Powyższe dwa cytaty za: J.Wimmer "Wojsko polskie w drugiej połowie XVII wieku", Warszawa 1965, s.89-90

Edit: Tofik mnie ubiegł jak pisałem ten post :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Edit: Tofik mnie ubiegł jak pisałem ten post smile.gif

Tak czy inaczej, zadawaj (jeśli Kadrinazi uzna), bo się napracowałeś :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uznaję odpowiedź Szaraka - po pierwsze strasznie się napracował, bo drugie Tofik pomylił liczbę regimentow piechoty i chorągwi/regimentow rajtarii :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   

Dzięki! Może jednak, dla małego urozmaicenia oddamy prawo do zadania pytania Tofikowi? Ostatnio, jak sam Kadrinazi stwierdził, przerzucamy się pytaniami i to w dość ścisłym gronie (Kadrinazi, Pancerny, ja), a myślę, że przydałby się powiew świeżości :(

Tak więc Tofiku, jeżeli wyrażasz ochotę, Twoja kolej!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No to tak dla rewanżu proste, żebyście szybko powrócili do normalnego trybu :( Wiadomo, że pod Kircholmem lewym skrzydłem wojsk RON dowodził Tomasz Dąbrowa, który wsławił się m.in. wznieceniem kurzawy, która zasłoniła poczynania jego oddziałów. Kto dowodził skrzydłem prawym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   

Już rzucam, byłem trochę zajęty i nie miałem zbytnio czasu, aby się zastanowić nad stosownym pytaniem, ale już coś mi zaświtało. Jednocześnie pragnę przeprosić wszystkich za opóźnienie, postaram się aby w przyszłości do tego nie doszło ;)

7 grudnia 1655 Gabriel Wojniłłowicz wyzwolił Krosno z rąk zwolenników Karola X Gustawa, w przedmieściach wdał się w walkę z pewnym pułkownikiem, który po ujęciu został rozstrzelany. Jak nazywał się ów pułkownik i kim był zanim przyjął protekcję Szwedów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pułkownikiem tym był Aleksander Pracki a przed wybuchem wojny przyjał święcenia w zakonie dominikańskim w Krakowie. Jak widać wojaczka nie wyszła mu na zdrowie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.