Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Traktat wersalski - Przyczyna II WŚ?

Rekomendowane odpowiedzi

zaque   

To pytanie w moim odczuciu jest troszkę nieprecyzyjne, bowiem wiele spraw miało wpływ na rozpoczęcie II wojny światowej, nie tylko jakieś jedno konkretne postanowienie traktatu wersalskiego.

Często tak bywa, ze to skutki jakiś działan zbrojnych są bardziej dostrzegalne niż przyczyny. Zawsze na temat przyczyn istnieje masa teorii, tak i tutaj było wiele ale na pewno nie konkretne postanowienie traktatu wersalskiego. to proces bardziej złożony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ie tylko jakieś jedno konkretne postanowienie traktatu wersalskiego.

Wiem ale które z postanowień traktatu było największą według ciebie przyczyną wojny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zaque   

Upokorzenie dumnego narodu niemieckiego na arenie miedzynarodowej było największym dla nich blamażem. Traktat wersalski sam w sobie mógłby uchodzić za konkretną przyczynę wybuchu II wojny światowej.

A jeśli chodzi o postanowienia to poiwem troszkę na przekór, ze postanowienie traktatu wersalskiego w sprawie Niemiec było przyczyną II wojny światowej.:wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dylemat czy ludność poparła Hitlera a i za razem wojnę dlatego że obiecywał ratyfikację granic czy też dlatego iż podatki niemców nie pójdą na spłatę odszkodowań wojennych.

Wydaje mi się że tą drugą opcję popierała elita niemców a tę pierwszą zwykli ludzie.

Po prostu nie wiem które z tych (może jeszcze inne też miało znaczenie) postanowień miało decydujący wpływ na II WŚ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Które z ustaleń traktatu wersalskiego uważacie za główną przyczynę II wojny światowej?

Wszystkie i ... żadne. Już w latach 20 - tych ubiegłego stulecia Niemcy strali się omijać postanowienia, a szczególnie te, ktore dotyczyły Sił Zbrojnych i uzbrojenia. Jednak tak naprawdę "olewanie" postanowień zaczęło się w 1933r., z chwilą dojścia Hitlera do władzy. Adolf dosyś szybko się zorientował, iż pozwalając sobie stopniowo na coraz więcej, spotyka się z przyzwoleniem (obstrukcją?) starych demokracji zachodu, które go najprawdopodobniej zlekceważyły. Jednak jak wiemy, Adolf i tak parł do wojny, do uzyskania "Lebensraum", a wszystkie te jego propagandowe zagrywki i przemówienia były mistrzostwem, mającym uśpić i zmylić czujność sygnotariuszy TW. Wydaje mi się, że w/w ustalenia nie miały większego wpływu na drogę decyzjną Hitlera.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

Ja mam dylemat czy ludność poparła Hitlera a i za razem wojnę dlatego że obiecywał ratyfikację granic czy też dlatego iż podatki niemców nie pójdą na spłatę odszkodowań wojennych.

przede wszystkim obiecał im, że poprawi się ich los, że będą mieli pracę, urlopów i przejażdżek liniowcami po fiordach norweskich i wodach M. Śródziemnego liniowcami KdF nie obiecywał im jeszcze,ale dotrzymał obietnic. Sprawa rearacji zwykłych ludzi nie interesowała. To ze wspomnień rodzinnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.