Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Polskie wypady na ziemie niemieckie

Recommended Posts

Tofik   

Czy znacie takowe przykłady? Podobno 4 września Suwalska Brygada Kawalerii najechała Prusy Wschodnie. Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Było ich kilka. Pierwszy, który przychodzi mi do głowy to ten najsławniejszy, z 2 - go września 1939 roku. Na rozkaz d-cy Wielkopolskiej BK gen. Abrahama, przeprowadzony został wypad na Wschowę (Fraustadt), w ktorym wzięła udział 2komp. 55pp, wzmocniona plutonem artylerii piechoty, plutonem ckm, i plutonem czołgów rozpoznawczych. Z ciekawostek warto odnotować fakt, że nasza piechota podjechała komfortowo pod granicę ... autobusami! O godz. 17.30 rozpoczęto wypad, i o 18.00 przekroczono granicę, zajmując wieś Dębową Łąkę (Geyersdorf), z rejonu której ostrzelano Wschowę, następnie czołówka polskiego wypadu podeszła pod tę wioskę (8km od granicy). W tym samym czasie w rejonie Wschowy prowadził też rozpoznanie pluton kawalerii 17 pułku ułanów. Po dokonaniu wypadu oddziały powróciły bez strat na naszą stronę granicy. O jencach nic mi nie wiadomo.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.