Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Operacja "Herkules"

Recommended Posts

mch90   

Podczas II wojny światowej Malta- "naturalny lotniskowiec" Churchilla, baza wypadkowa do ataków na konwoje płynące z zaopatrzeniem i uzupełnieniami do Afryki- stanowiła największy cierń u boku wojsk walczących na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych, u boku Rommla jak i Kesselringa. Nie dziwi więc fakt, że po jakimś czasie zaczęto opracowywać plany inwazji na wyspę, ochrzczonej kryptonimem "Herkules". Jestem ciekaw, jak uważacie, czy widzicie sens tej operacji i możliwość jej zrealizowania, czy Malta wg. Was była do zdobycia a jeśli tak, to kiedy?

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
czy Malta wg. Was była do zdobycia a jeśli tak, to kiedy?

Maltę można było spokojnie zająć jeszcze w 1940, kiedy to Włosi mogli to zrobić nie wysilając się za bardzo, jednak z niewiadomych mi powodów całkowicie zlekceważyli tę kwestię.

Jestem ciekaw, jak uważacie, czy widzicie sens tej operacji i możliwość jej zrealizowania,

Sens był na pewno, wszak Malta była jednym z najważniejszych elementów toczącej się w Afryce wojny. Gdyby udało się ją zająć Niemcom mieli by naprawdę bardzo ułatwione zadanie, przecież to właśnie alianckie jednostki stacjonujące na Malcie, tak skutecznie komplikowały dostawy sprzętu do Afryki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Maltę można było spokojnie zająć jeszcze w 1940, kiedy to Włosi mogli to zrobić nie wysilając się za bardzo, jednak z niewiadomych mi powodów całkowicie zlekceważyli tę kwestię.

Być może dlatego nie zwrócili oni wtedy uwagę na Maltę, gdyż w 1940 roku Brytyjczycy nie zaczęli jeszcze dokonywać intensywnych nalotów z niej. Wobec tego zlekceważono ot taką sobie maleńką wysepkę.

Gdyby udało się ją zająć Niemcom mieli by naprawdę bardzo ułatwione zadanie, przecież to właśnie alianckie jednostki stacjonujące na Malcie, tak skutecznie komplikowały dostawy sprzętu do Afryki.

Można było tego dokonać i nawet OKW zatwierdziło wstępny projekt "Herkulesa" w lutym 1942 roku. Termin operacji wyznaczono już na wczesną wiosnę 1942, lecz na wskutek protestów marszałka Cavallero Kesselring musiał przystać na kompromisowy, acz niezadowalający go termin 1 sierpnia- nie wcześniej. Warto dodać, że od 20 marca przeniesiona na Sycylię 2. Flota Powietrzna skutecznie osłabiła jednostki RAFu stacjonujące na Malcie do tego stopnia, że 29 kwietnia na wyspie pozostała zaledwie garstka myśliwców a statki z zaopatrzeniem były zatapiane przez Luftwaffe. Był to czas, być może, najlepszy do przeprowadzenia inwazji na Maltę jako, że RAF przestał się liczyć a jednostki obrony plot były mocno zniszczone i cierpiały na braki amunicji.

W końcu Włosi znów zaczęli kręcić głowami, Rommel przeprowadzał swoją nową ofensywę tak, że w wyniku narady w Obersalzbergu to on dostał środki i zaopatrzenie niezbędne do przeprowadzenia "Herkulesa". W efekcie inwazję przełożono na 18 lipca no, ale wtedy było już za późno, RAF odzyskał siły, zaopatrzenie dotarło na wyspę a Hitler zaczął okazywać więcej sceptycyzmu względem tego planu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rommel jeszcze w Berlinie mówił, że bez Malty nie uda się wygrać bitwy o morze Śródziemne, no ale później ta narada w Obersalzbergu

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Rommel wpadł w lekki samozachwyt nad swoimi sukcesami i uznał, że da radę zdobyć Egipt mimo Malty w rękach brytyjskich, sterczącej siłom Osi w Afryce jak cierń w wiadomej części ciała. W imię doraźnych korzyści przeciwstawil się w ten sposób Kesselringowi, prawidłowo identyfikującemu tę wyspę jako klucz do Libii i Egiptu. Późniejsza klęska pod El Alamein, spowodowana w dużym stopniu niedoborem paliwa i ogólnie zaopatrzenia, zatapianego Niemcom i Włochom masowo przez bazujące na Malcie alianckie okręty, obciąża w ten sposób właśnie konto Rommla.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zabs82   

Sęk w tym, że realizacja Herkulesa oznacza pauzę operacyjną w Afryce Północnej. Bedący już pod wyczuwalnym wpływem gospodarki Auchinleck miałby niebędny czas do wzmocnienia swej 8.Armii do bardzo pokaźnych rozmiarów. I nawet sukces Herkulesa (niekoniecznie prawdopodbny) nie rozwiązuje nam problemu w kontekście strategicznym. Swastyka nad La Valettą to rozwiązanie jednego z kilku punktów węzłowych, łańcucha dostaw Panzerarmee Afrika.

Suma summarum - z punktu widzenia Osi, może byśmy ugrali parę m-cy na ŚTDW ale egzekucja armii Rommla była nieunikniona.

Ocena Rommla nie jest jednoznaczna w mym odczuciu. 25 maja postawił wszystko na jedną kartę bo nie miał wyboru. On doskonale zdawał sobie sprawę, że czas i miejsce działają na jego niekorzyść. Wiedział, że albo jak najszybciej rozbije Auchinlecka albo twarde prawa logistyki zaczną rozdawać karty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Wobec bliskości włoskich portów i lotnisk, Brytyjczycy w razie utraty Malty nie mieliby możliwości skutecznego zwalczania transportów zaopatrzeniowych dla Afrika Korps i wojsk włoskich. To znaczy, że Rommel miałby dosyć paliwa, amunicji i części zamiennych. A to znaczy, że żadnego zwycięstwa aliantów w północnej Afryce by po prostu nie było co najmniej do Operacji Torch, a najpewniej i dłużej. W absolutnie dla wojsk Osi najgorszym razie mogłyby się ewakuować z Tunezji, zamiast zostawiać tam coś koło 250 tysięcy swoich żołnierzy w charakterze jeńców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Wobec bliskości włoskich portów i lotnisk, Brytyjczycy w razie utraty Malty nie mieliby możliwości skutecznego zwalczania transportów zaopatrzeniowych dla Afrika Korps i wojsk włoskich.

To by również oznaczało (utrata Malty), że Brytyjczycy całe swoje zaopatrzenie dla wojsk w północnej Afryce musieliby wysyłać naokoło Afryki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.