Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Ile było rozbiorów Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Jak sądzicie czy ile w Polsce było rozbiorów. Słyszałem że niektórzy uważają że nawet 5 ale z dokładnej definicji po dłuższym zastanowieniu można by powiedzieć ze tylko jeden albo dwa. Do tych pięciu rozbiorów można zaliczyć

-wydarzenia przełomie sierpnia i września 1939,

-po jałtańskiego podziału Europy

-Slogan określający wejście Polski do Unii Europejskiej

- niektórzy określają tym terminem obrady okrągłego stołu

Jaką ilość rozbiorów uważacie za najbardziej prawdopodobna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Dla mnie rozbiór to stan, kiedy dane państwo znika z politycznej mapy świata a jego ziemie zostają przyłączone do krajów zaborczych. Ani po Jałcie, ani po wejściu Polski do UE nasz kraj nie stracił niepodległości mimo wszystko, pozostał na mapie politycznej Europy.

Wg. mnie, sugerując się powyższą definicją rozbiorów, Polska przeżyła ich cztery, ostatni to ten z września '39, gdy nasz kraj został rozdarty na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   
Dla mnie rozbiór to stan, kiedy dane państwo znika z politycznej mapy świata a jego ziemie zostają przyłączone do krajów zaborczych. Ani po Jałcie, ani po wejściu Polski do UE nasz kraj nie stracił niepodległości mimo wszystko, pozostał na mapie politycznej Europy.

Wg. mnie, sugerując się powyższą definicją rozbiorów, Polska przeżyła ich cztery, ostatni to ten z września '39, gdy nasz kraj został rozdarty na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow.

Zgadzam się całkowicie z mch90.

po dłuższym zastanowieniu można by powiedzieć ze tylko jeden albo dwa.

A ty jeszcze nie wiesz, że pod koniec XVIII wieku nastąpiły 3 rozbiory?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie rozbiór to stan, kiedy dane państwo znika z politycznej mapy świata a jego ziemie zostają przyłączone do krajów zaborczych

W takim razie skąd u ciebie 4 rozbiory skoro według twojej definicji powinny być tylko dwa (z 1795 i 1939)

po dłuższym zastanowieniu można by powiedzieć ze tylko jeden albo dwa.

A ty jeszcze nie wiesz, że pod koniec XVIII wieku nastąpiły 3 rozbiory?

Właśnie po to tworze temat aby udowodnić że nie było ich trzech (sam nie wiem dokładnie ile) a według dokładnej definicje tego z 1939 nie można nazwać rozbiorem więc temat może być ciekawy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Właśnie po to tworze temat aby udowodnić że nie było ich trzech

Czyli mam rozumieć, że kolega chce dokonać rewizji naszej dzisiejszej wiedzy historycznej i jednocześnie chce udowodnić, że wszyscy historycy jak dotąd byli w błędzie? Pogratulować dobrego samopoczucia:)

Rozbiory jak sama nazwa wskazuje dotyczą "rozbierania", w tym przypadku państwa a konkretnie Polski, czyli dokładnie mówić "podziału państwa", nie oznacza to, że państwo musi zniknąć z mapy świata, jak to napisał mch, to jest już zupełnie inna sprawa. Podczas takich to rozbiorów, dochodzi do zmuszania jednego państwa przez inne, czy to podczas wojny, czy też stosując jakąś groźbę, do oddania części swojego terytorium to się nazywa w prawie międzynarodowym "cesja" ("cesja" może być też odpłatna, nieodpłatna albo obustronna). Wrzesień '39 też można uznać za rozbiór, podobnie jak i Kongres Wiedeński, na którym doszło do podziału Księstwa Warszawskiego pomiędzy trzech zaborców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Właśnie po to tworze temat aby udowodnić że nie było ich trzech

Czyli mam rozumieć, że kolega chce dokonać rewizji naszej dzisiejszej wiedzy historycznej i jednocześnie chce udowodnić, że wszyscy historycy jak dotąd byli w błędzie? Pogratulować dobrego samopoczucia:)

Nie. Ale pojęcie III rozbiorów powstało chyba w XVIII wieku więc nie był do tego zaliczony "rozbiór" z 1939r. więc nie było ich w takim razie trzech

Podczas takich to rozbiorów, dochodzi do zmuszania jednego państwa przez inne, czy to podczas wojny, czy też stosując jakąś groźbę, do oddania części swojego terytorium to się nazywa w prawie międzynarodowym "cesja"

Właśnie nie podczas wojny (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozbi%C3%B3r_pa%C5%84stwa)

podobnie jak i Kongres Wiedeński, na którym doszło do podziału Księstwa Warszawskiego pomiędzy trzech zaborców.

Księstwo warszawskie nie było niepodległe więc nie był to rozbiór polski a raczej imperium napoleona (mogę się mylić ponieważ nie interesuję sie tym tematem)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Betheley   

1. 1772

2. 1793

3. 1795

4. 1939

5. 1945

Uzasadnienie. Pierwsze 3 to wiadomo... Taka jest uparta opinia że w końcówce XVIII wieku były 3 rozbiory. 1939, ponieważ Polska straciła suwerenność. 1945, podobnie jak w 1939, lecz z udziałem tylko jednego kraju.

Komentarze mile widziane... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie zgadzam się do roku 1945. To nie były rozbiory. ZSRR zaanektował tylko część dawnego terytorium Polski. Nie było innego kraju które miało coś zaanektować od Polski, chyba, że spojrzymy inaczej:

USSR - Ukrainę Zach., BSSR - Białoruś Zach., LSSR - Litwę Środkową, ZSRR - Kaliningrad, Czechosłowacja - Orawę, Spiż..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

ZSRR okradł Polskę z 51% jej przedwojennego terytorium. To był rozbiór. Ja uważam, że było 6 rozbiorów: 1772, 1793, 1795, 1815, 1939 i 1945. Wkażdym przypadku Polska traciła sporą część swoich terenów, na rzecz innego mocarstwa, z reguły Rosji(i ZSRR), biorącej udział w każdym rozbiorze. A nie rozumiem, jak można obrady OS i wejście do UE uznać za rozbiór?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

51% to chyba za dużo. Zważywszy, że Stalin dał Polsce ziemie zachodnie i północne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   
1. 1772

2. 1793

3. 1795

4. 1939

5. 1945

Uzasadnienie. Pierwsze 3 to wiadomo... Taka jest uparta opinia że w końcówce XVIII wieku były 3 rozbiory. 1939, ponieważ Polska straciła suwerenność. 1945, podobnie jak w 1939, lecz z udziałem tylko jednego kraju.

Komentarze mile widziane... :rolleyes:

1945. Czy można tą datę uznać za rozbiór? Przecież Polska uzyskała wtedy spory obszar należący wcześniej do Niemiec. Co to za rozbiór, w wyniku którego państwo włącza do swojego terytorium nowe tereny? Sprzeczność z punktu widzenia logiki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1945. Czy można tą datę uznać za rozbiór? Przecież Polska uzyskała wtedy spory obszar należący wcześniej do Niemiec. Co to za rozbiór, w wyniku którego państwo włącza do swojego terytorium nowe tereny? Sprzeczność z punktu widzenia logiki.

Logicznie rzecz biorąc właśnie tak. Ja bym to raczej nazwał przetasowaniem terytorialnym. Z tym, że z innego punktu widzenia, biorąc pod uwagę, że jakieś tam tereny straciliśmy, a całkowity obszar kraju się zmniejszył to w pewnym sensie z rozbiorem do czynienia mamy. Tym bardziej, że jak i w pozostałych przypadkach zadecydowano za nas. Wydaje mi się, że nie jest błędem określenie roku 1945 rozbiorem. Miałbym natomiast wątpliwości co do roku (i tu Was zaskoczę) 1939. Jak dla mnie, to tylko okupacja, czyli coś, co ma charakter tymczasowości, Polska była tu "przedmiotem" targów, a nie "podmiotem". Społeczność międzynarodowa nie uznała porozumień sowiecko-niemieckich, a w pozostałych przypadkach tak.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak poważnie rozpatrujecie sprawę to nie zapominajcie o tych pierwszych.

Ja podam liczbę około 50 rozbiorów a wszystko zaczęło się od Bolesława Chrobrego i Mieszka II i zagarnięcia przez wojska państw ościennych Grodów Czerwieńskich, Słowacji, Moraw, Milska i Łużyc.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

W 1939r. rozkradziono ziemie polskie, z zamiarem wyniszczenia polskości i zajęcia ich na wieczność. ''Wybory'', mające na celu przyłączenie Kresów do ZSRR i automatyczne wchłonięcie przez Rzeszę Mazur, Pomorza, Wielkopolski i Śląska, wyniszczanie na tych terenach polskości, terror, wydaje się, że gdyby przyjażń niemiecko-sowiecka trwała dłużej, mogłoby dojść do zniemczenia lub zrusycyzowania(?) tych terenów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.