Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
olob57

Jak to było z 2 wojną światową?

Rekomendowane odpowiedzi

olob57   

niech mi ktoś wytłumaczy jak pięcolatkowi bo nie rozumiem co było przyczyną wojny między polską a niemcami w 1939 r. trudno mi uwierzyć że Hitler wstał pewnego dnia lewą nogą i stwierdził że rasa aryjska jest najlepsza i trzeba polaków napaść, zreguły napada sie tego kto jest coś winny niewinnego jeszcze się nie spotkałem aby ktoś napadł, czy my niemcom przed wojną byliśmy coś winni czy mieliśmy u nich długi jak wyglądała nasza sytuacja ekonomiczna bo z opowieści dziadków wiem że niemcy po tzw. napaści na polskę grabili i wywozili wszystko co było cenne czyli że chyba bylismy im cos winni a że nie płaciliśmy długów to dostaliśmy łomot :D. Jakoś nie mogę wyobrazic sobie sąsiadów z których jeden napada na drugiego ot tak bez powodu bo wstał lewą nogą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kubag   

:D

Przemilczę stylistykę ale do rzeczy tak pokrótce. Hitler nie wstał lewą nogą i nie wymyślił tego od tak po prostu miał taką ideologię jednej rasy od drugiej ale on sam tego nie wymyślił tylko nie jaki niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche. A powód dla jakiego Hitler to zrobił to po pierwsze połączenie jednej części Rzeszy z drugą (Prusy Wschodnie). Drugi powód to jakieś "wąty" do Rosji a jak inaczej wojska by przeszły jak nie przez Polskę.

Taka jest wojna że się napada słabego nawet w I wś Niemcy napadły "neutralną" Belgię by dostać się do Francji, tak samo było z Polakami z tym że my nie byliśmy neutralni.

Jak jest wojna to zawsze się grabi co się da a że Polska była co jakiś czas nękana to zawsze coś wywozili od nas a my tez wywozilismy od innych.

Niemcom nie byliśmy nic winni, a najbardziej im przeszkadzało to że w ogóle istniejemy :(

Myślę że chodź pokrótce odpowiedział Ci na pytanie i już będzie bardziej zorientowany a jeśli chcesz się bardziej pogłębić w ten temat to zachęcam do jakieś lektury :wink: A takowych jest bardzo dużo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
olob57   

czyżby nic nie byliśmy winni pisząc moje pytanie odnoszę je do sytuacji obecnej. skoro polska ma długi których nie mielismy za komuny czyli coś od kogoś pożyczyliśmy a skoro nie będziemy w stanie oddać to komornik wcześniej czy później zapuka do drzwi zakładam że takim komornikiem byli niemcy ponieważ wiem że polska przed wojną miała duże długi zagraniczne z którymi nie mogła sobie poradzić dodatkowo kryzys światowy zdołował polskę jeszcze bardziej zabawne że sytuacja obecna zmierza do tego samego obecnie również mamy długi które nas przerastają a poza tym zbliża się krach na giełdzie w usa i kryzys śiwtowy w gospodarce

jakoś nie mogę sobie wyobrazić że przy okazji bójki z sąsiadem zza miedzy dostanie po ryju jeszcze 20 innych sąsiadów w wiosce tylko dlatego że mieszkają obok tego któremu mam dać w ryja

:D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to ten temat powinieneś umieścić w dziale KANCELARIA PRAW OBYWATELSKICH (POMOCOWY)

co było przyczyną wojny między polską a niemcami w 1939r.

Wg. Mnie powodem były ogromne ograniczenia na Niemcach jakie dawał im traktat wersalski (Odszkodowania dla ententy, utracenie ziem, zakaz armii poborowej, zakaz posiadanie lotnictwa i marynarki wojennej, zakaz połączenia się z Austrią, Zdemilitaryzowanie nadreni i wiele innych). Takim bezpośrednim chyba powodem do wywołania tej wojny był kryzys gospodarczy na początku lat 30 XX wieku. W następstwie tego kryzysu poparcie w społeczeństwie zyskały Partie rewolucyjne (komuniście i Faszyści)

trudno mi uwierzyć że hitler wstał pewnego dnia lewą nogą i stwierdził że rasa aryjska jest najlepsza i trzeba polaków napaść,

:mrgreen: kto ci takich głupst naopowiadał (aczkolwiek to taki angielski humor)

bo z opowieści dziadków wiem że niemcy po tzw. napaści na polskę grabili i wywozili wszystko co było cenne czyli że chyba bylismy im cos winni a że nie płaciliśmy długów to dostaliśmy łomot

To są realia wojny. Hitler miał duzo wojska (wszelakiego rodzaju) a utrzymanie kosztowało więc trzeba było zaatokowac kogoś i wywież jakieś łupy wojenne.

jakoś nie mogę wyobrazic sobie sąsiadów z których jeden napada na drugiego ot tak bez powodu bo wstał lewą nogą

Ja też nie. Przyczyn tej wojny można szukać przez całe dwudziestolecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
olob57   

kryzys gospodarczy był przyczyną tak sądzę nagle każdy zaczął szukać swoich pieniędzy :D powiązania gospodarcze były pewnie takiej jak dzisiejsze czyli każdy każdego robił w konia i próbował oszukać na kasę nagle krach kasa gdzieś przepadła no to kto nabrał kredytów puk puk komornik. a że polacy zawsze żyli na kredyt i nadal żyją więc komornik zapukał do polaków, zobaczcie co to były obozy pracy, skoro wojska chciały się najeść proszę bardzo zabrać od rolników i już ale niemcy zabierali polaków na roboty wgłąb niemiec tak jakby chcieli aby polacy odpracowali swoje wcześniejsze życie na kredyt :(

[ Dodano: 2007-11-23, 17:25 ]

dlaczego polaków wywożono do obozów pracy w nemczech czy ci ludzie byli coś winni niemcom a może żyli na kredyt a jak przyszedł czas spłaty długów nie mieli z czego płacić i niemcy uznali że życie na kredyt trzeba odpracować :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kryzys gospodarczy był przyczyną tak sądzę nagle każdy zaczął szukać swoich pieniędzy :D powiązania gospodarcze były pewnie takiej jak dzisiejsze czyli każdy każdego robił w konia i próbował oszukać na kasę nagle krach kasa gdzieś przepadła no to kto nabrał kredytów puk puk komornik. a że polacy zawsze żyli na kredyt i nadal żyją więc komornik zapukał do polaków, zobaczcie co to były obozy pracy, skoro wojska chciały się najeść proszę bardzo zabrać od rolników i już ale niemcy zabierali polaków na roboty wgłąb niemiec tak jakby chcieli aby polacy odpracowali swoje wcześniejsze życie na kredyt :(

Daj spokój już z tymi kredytami. Geneza powstania kryzysu z lat 30 XX wieku była zupełnie inna. Dlaczego uważasz że Polacy od zawsze żyją na kredyt. Chyba dopiero od lat 70 XX wieku ponieważ dopiero od tego czasu było nas na nie stać.(wcześniej sie nie opłacało). Po co polacy mieli by się zapożyczać u Hitlera skoro on sam żył "na kredyt" których potrzebował do budowy np. autostrad

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
tylko nie jaki niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche.

Akurat Hitler sobie zinterpretował filozofię Nietzschego wedle własnego uznania.

bo z opowieści dziadków wiem że niemcy po tzw. napaści na polskę grabili i wywozili wszystko co było cenne

Na tej zasadzie można uznać, że cała Europa była coś Niemcom winna, bo Niemcy wywozili drogocenne rzeczy ze wszystkich podbitych krajów. To wszystko było im potrzebne dla własnych celów, nieistniejące długi nie mają tu nic do rzeczy.

Wg. Mnie powodem były ogromne ograniczenia na Niemcach jakie dawał im traktat wersalski (...) W następstwie tego kryzysu poparcie w społeczeństwie zyskały Partie rewolucyjne (komuniście i Faszyści)

To są co najwyżej pośrednie przyczyny, które samo w sobie doprowadziły co najwyżej do objęcia władzy w Niemczech przez Hitlera, ale nie bezpośrednio do wojny. To tak samo można za przyczynę napaści Niemiec na Polskę uznać bitwę nad Marną z 1914.

dlaczego polaków wywożono do obozów pracy w nemczech czy ci ludzie byli coś winni niemcom a może żyli na kredyt a jak przyszedł czas spłaty długów nie mieli z czego płacić i niemcy uznali że życie na kredyt trzeba odpracować :D

Mam prośbę do kolegi, niech kolega poczyta najpierw cokolwiek na temat II WŚ i polityki jaką Niemcy prowadziły wobec krajów podbitych, bo ja już czytać nie mogę postów kolegi, proszę. Nawet wikipedię ścierpię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wg. Mnie powodem były ogromne ograniczenia na Niemcach jakie dawał im traktat wersalski (...) W następstwie tego kryzysu poparcie w społeczeństwie zyskały Partie rewolucyjne (komuniście i Faszyści)

To są co najwyżej pośrednie przyczyny, które samo w sobie doprowadziły co najwyżej do objęcia władzy w Niemczech przez Hitlera, ale nie bezpośrednio do wojny. To tak samo można za przyczynę napaści Niemiec na Polskę uznać bitwę nad Marną z 1914.

Ja bym się z tymi pośrednimi przyczynami nie zgodził ponieważ takie ogromne ograniczenia uderzały w niepodległość Niemiec. ograniczenie ilości wojska i to w dodatku tak drastyczne daje mniejsze możliwości obrony granic, z rozmiarów odszkodowań chyba tylko USA mogły by się wywiązać. I oczywiście zmniejszenie się rozmiarów Niemiec w wyniku I WŚ(mimo że były rzeczą oczywistą) póżniej stanowiło główny pretekst to wojny z Polską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jednak na tej samej zasadzie za przyczynę napaści Niemiec na Polskę można też uznać kilka bitew z okresu I WŚ, w których Niemcom nie udało się przełamać obrony państw Ententy, czy też wydarzenia które doprowadziły do wybuchu samej I WŚ. Zgadzam się, że miało to wpływ na sytuację na świecie, jednak nie były to sprawy, które same przez się wpłynęły na wybuch wojny. Na to złożyło się kilka spraw, mi.in system wersalski, polityka appeasmentu etc. jednak nie uznałbym tego w żadnym przypadku za bezpośrednie przyczyny II WŚ, a skoro nie bezpośrednie to znaczy, że pośrednie. Dla mnie osobiście dopiero traktat R-M jest taką przyczyną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie osobiście dopiero traktat R-M jest taką przyczyną.

Jeżeli się posuwamy tak daleko to można powiedzieć że ostrzelanie Westerplatte albo pozorowany atak polaków na radiostację w Gliwicach było przyczyną wojny :D .

Jednak chyba nie można podać dokładnej przyczyny II WŚ (można by za nią nawet uznać rozbiory Polski z XVIII :mrgreen: ) A traktat R-M był skutkiem przyczyn pośrednich (W pewnym sensie można go uznać za przyczynę bezpośrednią ale sądzę że i bez tego traktatu wojna by wybuchła)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli się posuwamy tak daleko to można powiedzieć że ostrzelanie Westerplatte albo pozorowany atak polaków na radiostację w Gliwicach było przyczyną wojny :D .

Ostrzelanie Westerplatte to początek wojny, sprawa z Gliwicami to pretekst, proponuję rozróżniać pojęcia pretekst, przyczyna pośrednia i bezpośrednia oraz sam fakt "stania się czegoś".

(można by za nią nawet uznać rozbiory Polski z XVIII :mrgreen: )

Nie, nie można.

A traktat R-M był skutkiem przyczyn pośrednich (W pewnym sensie można go uznać za przyczynę bezpośrednią ale sądzę że i bez tego traktatu wojna by wybuchła)

Czyli przyczyną bezpośrednią, jak sam zauważyłeś. Nie bardzo więc rozumiem o co się tak rzucasz. Gdyby nie podpisanie tego traktatu Hitler najprawdopodobniej nie zdecydowałby się w ogóle na rozpoczęcie wojny. Poza tym, jeśli nie pakt R-M to co było w Twojej ocenie przyczyną bezpośrednią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sprawa z Gliwicami to pretekst

zależy od punktu widzenia. Owszem po latach wiemy że był to pretekst ale w propagandzie niemieckiej była to przyczyna do zaatakowania Polski

(można by za nią nawet uznać rozbiory Polski z XVIII :mrgreen: )

Nie, nie można.

No wiesz gdyby nie rozbiory to polska była by wtedy dużo silniejsza więc Hitler bały się ja zaatakować. Ale to już chyba za bardzo jest historia alternatywna :D

Poza tym, jeśli nie pakt R-M to co było w Twojej ocenie przyczyną bezpośrednią?

Hmm chyba nawet takiej bezpośredniej przyczyny nie było więc z tym paktem jako taką jajbardziej bezpośrednią przyczyną to przyznaję ci rację 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
zależy od punktu widzenia. Owszem po latach wiemy że był to pretekst ale w propagandzie niemieckiej była to przyczyna do zaatakowania Polski

To my to rozpatrujemy z punktu widzenia Hansa z Berlina dnia 1 września 1939, czy z punktu widzenia ludzi, którzy wiedzą jak było?

Ale to już chyba za bardzo jest historia alternatywna :D

Cieszę się że to rozumiesz:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
olob57   

jakoś strasznie pitolicie histomatołki :)

co do hitlera i jego autostrad to on nie był taki głupi ze swoimi inżynierami

1. budowali autostrady głównie betonowe co jest logiczne ponieważ nie musieli ropy wozić do nawierzchni z afryki ale wykorzystywali materiały które były w niemczech i krajach zajętych

2. zbudowali autostrady na ziemiach polskich o parametrach takich że jadąc 150km/h bezpiecznie przejedziecie każdą ich autostradę

3. konstrukcja nawierzchni tych autostrad pozwalałą na ich użytkowanie przez kolejne 60 lat pow wojnie i tylko nieudolność polaków w ich utrzymaniu spowodowała że się poklawiszowały :P

co do przyczyn

a jak myslicie jak za 3,4 lata do polaków przyjdą ci co nam pożyczyli kasę czyli jakieś 130mld euro to z czego to spłacimy, hahahahahaha majtki i skarpety dziurawe im oddamy?

jak nie będziemy mieli z czego oddać to tak jak kiedyś były rozbiory tak ci co byliśmy im winni przyjdą i sobie wezmą co ich. to samo było przed II wojną światową

spokój po wojnie to fakt że polska nie była wiele winna innym a to jak było w kraju to tylko obraz i zaradność polaków a skoro byli niezaradni to było szaro

teraz zaczynamy znowu być wiele a nawet bardzo wiele winni innym a skończy się tym że długi trzeba spłacać hahahahha

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
jakoś strasznie pitolicie histomatołki :)

Skoro tak uważasz, proszę bardzo, tylko skoro jesteś taki pewien swojej teorii to czemu się pytasz nam histomatołków o zdanie? Poza tym proszę o poparcie tej tezy nazwiskami cenionych i znanych historyków, którzy są podobnego zdania, inaczej za zaśmiecanie forum poleci warn, za obrażanie userów poleci warn, za fatalną pisownię też poleci warn, czyli razem będzie ban. Więc słucham:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.