Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
piterzx

Sposoby walki o niepodległość i walki z wynaradawianiem

Recommended Posts

piterzx   

Witam,

okres schyłku XVIII do początku XX wieku to czas zaborów i niewoli polskiej, ale także walki o niepodległość i wolność.

Przybierała ona różne formy zarówno na ziemiach polskich, Imperium Rosysjkiego, czy też na emigracji. Nie raz były to zbrojne wystąpienia, ale często także pokojowe rozwiązania.

Zapraszam do wymiany poglądów, dyskusji, omawiania (czy czegokolwiek chcecie :mrgreen: ) tychże działań Polaków.

P.S. Zachęcam do dyskusji w tym temacie, ale także całym dziale Polska pod zaborami (trzeba "rozruszać" ten dział :mrgreen: :mrgreen: )

Pozdrawiam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Pochwalam zdolne działanie.

Może zaczniemy od powstań narodowych , najpierw zajmiemy się listopadowym ,które zdawało się mieć najwięcej szans. Co myślicie o sposobie organizacji , przebiegu , skutkach kampanii naszych wodzów i szansy na zwrócenie uwagi Francji i Anglii? Ja wkrótce wyrażę swoje zdanie na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
piterzx   

Witam,

Pochwalam zdolne działanie.

Mam nadzieję :mrgreen: :mrgreen:

Może zaczniemy od powstań narodowych , najpierw zajmiemy się listopadowym ,które zdawało się mieć najwięcej szans.

Cóż, miałem trochę inny pomysł na ten temat, niemniej jednak jego kształt zależy przede wszystkim od Was, rozmówców. Natomiast, wybacz Amilkarze, ale wolałbym nie rozbić w tym miejscu dubla tematu http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=770 . Jeśli zaś miałabyć to rozmowa ogólna przez pryzmat zrywu listopadowego, to jestem całkowicie za (a nawet przeciw :mrgreen: - coś mnie na żarty zebrało :mrgreen: :mrgreen: )

najpierw zajmiemy się listopadowym ,które zdawało się mieć najwięcej szans. Co myślicie o sposobie organizacji , przebiegu , skutkach kampanii naszych wodzów i szansy na zwrócenie uwagi Francji i Anglii?

Cóż, IMHO jakoś nie wydaje mi się, żebyśmy mogli wywalczyć zbyt wiele, ale zawsze szanse jakieś były...

Sposób organizacji? Sądzę, iż całkiem dobry. Posiadaliśmy stałą, wyszkoloną i zaopatrzoną armię, przy czym trzeba było pomyśleć trochę o produkcji dział, uzbrojeniu, szkoleniu nowej kadry, itp. Co do działań dowódców, zdolnościowo - świetnie, politycznie - trochę gorzej, lecz w żadnym wypadku nie atakowałbym ich za to. Po prostu mieli inną wizję działań wyzwoleńczych dla Polski. Szkoda, tylko, że trochę nietrafione, ponieważ trzeba było zacząć szukać poparcia zachodu (trochę mało prawdopodobne by się udało), ale przede wszystkim szykować broń i rozbudowywać armię.

Jarpenie, dziękujemy :( Chciałbym natomiast dodać, że walka o niepodległość obejmuje także działania pokojowe (wiążące się bezpośrednio z walką z wynaradawianiem, o zachowanie Polskości), jak choćby działania różnego rodzaju towarzystw, banków, stowarzyszeń samopomocowych oraz edukacja w domach. Dlatego też pozwoliłem sobie zmienić trochę tytuł tematu.

JKM Jarpen (ale jestem oficjalny :mrgreen: :mrgreen: ) podał link, na którym zamieszczone jest także powstanie zabajkalskie. Co o nim sądzicie?? Czy można je nazwać powstaniem ku wyzwoleniu / pomocy Ojczyźnie, czy też zesłańcom?? Co z (poruszaną już przeze mnie jakiś czas temu) planowaną wyprawą Henryka Golejewskiego ?? Czy można ją uznać za walkę o niepodległość??

Pozdrawiam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Milosz91   

Witam

Szukałem podobnego tematu niestety nie znalazłem.

Czy mógłby ktoś po krótce scharakteryzować sposoby jakimi Polacy w XIXw próbowali odzyskać niepodległość

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy mógłby ktoś po krótce scharakteryzować sposoby jakimi Polacy w XIXw próbowali odzyskać niepodległość

Nie. Bo to wręcz żałosne prosić o coś takiego. Bez komentarza (nie chce mi się nawet pisać rzeczy oczywistych, bo musiałbym wlepić warna). Temat zamykam.

Vissegerd

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Tak trochę na marginesie tego tematu zdarzało się, że "wynaradawiali" się ludzie przysyłani przez zaborców by zmieniać stosunki narodowościowe na ziemiach polskich.

Taki los spotkał rosyjskich osadników sprowadzonych do królestwa i którzy zamieszkiwali pięć wsi: Konstantynówka, Zakroczymskaja, Aleksandryjskaja Kolonia, Kosewka i Szczepiórka.

Około 1840 zbudowano te wioski od podstaw i sprowadzono do nich około 400 osób z guberni pskowskiej. Zbudowano dla nich cerkiew św. Aleksandry.

Po latach badacz epoki paskiewiczowskiej, książę Szczerbakow pisał: "Ludność rosyjska pod Zakroczymiem utraciła swą narodowość, a żadnego nie wywarła wpływu na sąsiadujących z nią włościan polskich. Mówiąc wyraźniej, Rosjanie spolonizowali się a Polacy wcale nie zruszczeli."

 

 

(Violetta Wiernicka "Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795 - 1915")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.