Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Co działo sie w Twojej miejscowości w okresie zaborów?

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

jak w temacie.

Jakie wydarzenia, bitwy, potyczki działy sił w Waszych miejscowościach w okresie zaborów (1795 - 1918) :?:

Jeśli zaś dotyczyły ich jakieś plany, założenia, to również prosiłbym o ich podanie, opisanie, etc.

Serdecznie zapraszam do aktywności w temacie.

Pozdrawiam :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Krosno :

Zaczęlismy dość wcześnie, bo juz w czasie Konfederacji Barskiej. Po bitwie pod Rogami - Miejscem (obecnie powiat krośnieński) ranny zostaje Kazimierz Pułaski.

Pod zaborem Austriackim miasto znalazło się w 1772 roku. Celowa polityka zaborcy doprowadza do stopniowego upadku miasta.

Przez cały okres zaborów ochotnicy z Krosna biorą udział w zrywach niepodległosciowych (Insurekcja Kościuszkowska, Powstanie Listopadowe, a takze w Styczniowym)

W 1846 po odezwie Rzadu Narodowego o wybuchu powstania także w okolicy Krosna rozpoczynaja sie walki. Jednak bez powodzenia.

W czasie rabacji galicyjskiej w Polance (obecnie dzielnica Krosna) pobity zostaje Wincety Pol. Obecnie jedna z "ulic" w tej dzielnicy nosi nazwę W. Pola i dosłownie prowadzi w ...pole.

1848 - Wiosna Ludów, próbowano zorganizowac pomoc dla walcżacych Wegrów, powstanie jednak szybko stłumiono.

1856 - Krosno i Bóbrka (dziś znajduje sie tam skansen - muzeum) staje sie kolebką przemysłu naftowego. Tytus Trzecieski i Karol Klobassa tworzą pierwszą na świecie "spółkę poszukiwania i wydobywania ropy", a pod kierownictwem Ignacego Łukasiewicza powstaje pierwsza kopalnia ropy oraz pierwsza na skale światowa "destylarnia oleju skalnego".

Sytuacja miasta poprawia sie w 1867 wraz z uzyskaniem przez Galicje autonomii. Rozwija sie przemysł (naftowy, fabryka zegarów wieżowych), doprowadzone zostają linie kolejowe, powstają szkoły.

1891 - działaność w mieście rozpoczyna Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Członkowie Towarzystwa biora później udział między innymi w walkach o Lwów. Dziś w dawnym budynku Towarzystwa znajduje sie kino "Sokół".

1910 - między innymi z inicjatywy generała Szeptyckieco (własciciela Korczyny, kilka kilometrów od Krosna) powstaje Zwiazek Strzelecki w Krośnie.

1913 - J. Piłsudski jako Główny Komendant Okręgu Związku Strzeleckiego w Rzeszowie obserwuje manewry Strzelców przeprowadzane pod Krosnem. Były to ćwiczenia na ogromną skalę jak na organizację paramilitarną. Wzięły w nich udział setki strzelców nie tylko z Krosna, ale i z innych miast (np. z Lwowa). Z Krosna i okolic do Legionów zgłosiło się około 500 ochotników.

Panowanie Austriackie kończy się 28 października 1918 r. Polska Komisja Likwidacyjna, tworzy w Krośnie polskie władze miejskie i powiatowe. I jeszcze ciekawostka, 14 listopada 1918 roku porucznik Stanisław Maczek obejmuje dowództwo kompanii ktrosnienskiej, która rusza na odsiecz Lwowa.

To tak skrótowo :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Więc kolej na mnie 8)

Ostrołęka

12 marca 1794 spod Ostrołęki wraz z wojskiem wyruszył Antoni Madaliński.

Podczas insurekci broniła się będąc atakowana przez Prusaków.

W czasie wojen Napoleońskich była zajmowana raz przez wojska cesarza Francji, raz przez Rosji.

16 lutego 1807 na przedpolach miasta wojska napoleońskie pokonały Rosjan.(Ostrołęka została za to wyryta na Łuku Triumfalnym jako "Ostrolenka")

W dniu 8 bądź 9 grudnia 1812 przejeżdżał przez Ostrołękę cesarz Napoleon pod przybranym nazwiskiem - Caulaincourt, księcia Vicenzy - byłego ambasadora Francji w Petersburgu.

26 maja 1831 druga, najsławniejsza chyba, bitwa pod Ostrołęką, która przeszła do historii jako największa batalia stoczona w czasie powstania listopadowego, w której to szczególnie zasłużył się Józef Bem. Zapobiegając ostatecznemu rozbiciu wojsk powstańczych.

W trakcie walk miasto uległo ogromnym zniszczeniom.

W powstaniu styczniowym 1864 roku, odbywała się tu ponoć konspiracyjna działalność, kucie kos, organizowano też partyzantkę, w którą zaangażowali się ostrołęczanie i okoliczni Kurpie. W czasie powstania w podziemiach ostrołęckiego kościoła i klasztoru Bernardynów ukrywano broń. Dzięki fortelowi zakonników nie wpadła ona w ręce wroga, lecz posłużyła jako oręż powstańcom.

Po powstaniu w Ostrołęce wybudowano kolej i ulokowano duży garnizon rosyjski.

W listopadzie 1904 i 1905 r. organizowano tu strajki i manifestacje. W Wojciechowicach (dzisiaj jedna z dzielnic) w grudniu 1905 r.- zbuntowani żołnierze odmówili strzelania do robotników, a następnie podpalili koszary i zabili jednego z pułkowników.

W 1915, gdy pod miasto podchodziły wojska niemieckie, Rosjanie nakazali opuszczenie miasta, po czym je podpalili. W wyniku tego Ostrołęka została zniszczona w 85-90%.

Działała tu też Powiatowa Rada Opiekuńcza i POW.

Wykorzystano cytaty i jako źródło strony (polecam je do poczytania, a także książkę Zofii Niedziałkowskiej "Ostrołęka. Dzieje miasta"):

http://www.ostroleka.info.pl/historia/glow...rys_historyczny i http://www.ostroleka.info.pl/historia/

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

U mnie jest ten problem, że zarówno Szczecin, jak i całe województwo zachodniopomorskie od wieków pozostawał poza polską jurysdykcją, więc nie były to ziemie stracone przez Rzeczpospolitą w wyniku zaborów. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie napisać co się w latach rozbiorów działo na tych terenach. Od razu jednak powiem (a raczej napiszę :wink:), że bitew i potyczek w tym czasach było mało, ponieważ całym regionem rządzili Prusacy. Większe wojny i bitwy były wcześniej, gdy Szczecin przechodził z rąk do rąk - od książąt pomorskich, przez Branderburczyków, Szwedów, Francuzów, po Prusy...

1806 r. - wojska Napoleona wkraczają do Szczecina

1809 r. - w Szczecinie przebywał gen. Jan Henryk Dąbrowski

1826 r. - Stocznia Szczecińska kończy budowę pierwszego parowca "Kronpronzessin Elizabeth"

1829 r. - na Odrze uruchomiona zostaje żegluga parowa

1835 r. - powstanie Komitet Budowy Kolei Berlińsko-Szczecińskiej

1842 r. - przebudowa neogotyckiej wieży

1843 r. - zostaje zbudowany dworzec kolejowy oraz powstaje linia Szczecin-Berlin

1848 r. - zostaje uruchomiona gazownia

1849 r. - otwarcie Teatru Miejskiego

1851 r. - na Grabowie otwarta zostaje stocznia "Vulcan"

1857 r. - pierwszy strajk stoczniowców

1864 r. - otwarcie Muzeum Pomorskiego

1865 r. - uruchomienie wodociągów miejskich

1870 r. - rozpoczęto budowę kanalizacji miejskiej

1879 r. - powstanie pierwszego w mieście tramwaju konnego, łączącego dwie stacje oddalone o 11 km

1882 r. - uruchomienie łączności telefonicznej w mieście

1889 r. - powstaje pierwsza elektrownia miejska w Szczecinie

1897 r. - huta żelaza (Stołczyn) zostaje uruchomiona

1898 r. - ukończona zostaje budowa portu wolnocłowego za Łasztowni

1899 r. - w mieście pojawia się pierwszy tramwaj elektryczny

1900 r. - założenie Cmentarza Centralnego

1902 - 1921 r. - Powstanie kompleksu reprezentacyjnych budowli na Tarasach Hakena (dziś Wały Chrobrego)

1911 r. Kolejne rozszerzenie granic miasta przez dołączenie Niebuszewa, Krzekowa, Pogodna, Świerczewa i terenów wokół ul. Arkońskiej

Opracowano na podstawie sewisu http://www.historia.szczecin.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.