Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Ulubione zagadnienie Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Co prawda dział nie cieszy się zbytnią popularnością, ale może kiedyś... Podobnie jak w subforum poświęconym Wrześniowi '39, jaka tematyka, jaki jej zakres, jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie, najbardziej Was pociąga? Może macie swojego konika, jak np. działania któregoś ze Zgrupowań, może walki o konkretną dzielnicę? Czy też interesujecie się PW bardziej ogólnie, nie ma dla Was znaczenia czy czytacie o dokonaniach "Zośki", czy też o samej decyzji rozpoczynania walki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Hmm... mnie raczej interesują przeżycia żołnierzy, heroiczna walka, powody jakie nimi kierowały. Druga rzecz która strasznie mnie interesuję, to technika walki partyzanckiej w mieście ( walki miejskie to największa gratka w militarii :]) Interesowały by mnie dzieje mojej dzielnicy, lecz Praga nie ma za dużo ciekawych historii, ruskie przyszły i kuniec :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Granat, jeszcze kilka postów w tym dziale i Cię ozłocę:wink:

A teraz co do moich zainteresowań. Jeśli ktoś uważnie czytał moje posty zapewne zauważył, iż dość często nawiązuję do działań Zgrupowania AK "Radosław", co jest spowodowane tym, iż historia tego Zgrupowania pociąga mnie najbardziej. Niesamowity szlak bojowy, poruszająca historia, wspaniali ludzie, poza tym żołnierze "Radosława" walczyli na początku PW na mojej Woli, gdzie się wychowałem, gdzie codziennie chodziłem po ulicach, na których w sierpniu '44 "Radosław" wraz ze swoimi oddziałami powstrzymywali silne natarcia Kampfgruppe Rainefarth, gdzie dawali z siebie wszystko, aby uratować jak największą ilość cywili, gdzie zapisali jedną z najbardziej bohaterskich kart PW. Całe 11 dni ciężkich walk, bez chwili wytchnienia. Tutaj zwłaszcza działania jednego z batalionów mnie interesują, mowa o "Czacie 49", która walczyła niemalże dosłownie na ulicy, przy której do niedawna mieszkałem. Co się z tym wiąże, walki na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie... zacięte, pełne dramatycznych wydarzeń i wspaniałej postawy Polaków.

Decyzja o rozpoczęciu powstania, czy była słuszna, kiedy należało rozpocząć walki, skoro już zdecydowano się na nie, jakie błędy popełniono w przygotowaniach, wsparcie lotnicze ze strony aliantów... może trochę tego jest, ale to i tak kropla w morzu zagadnień dotyczących PW.

Interesowały by mnie dzieje mojej dzielnicy, lecz Praga nie ma za dużo ciekawych historii, ruskie przyszły i kuniec :wink:

Zapraszam do tematu o literaturze: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2469 , tam może będę miał coś dla Ciebie do polecenia:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Poza tym interesują mnie inne aspekty. Życie podczas powstania, co czuli ludzie, twórczość itp ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Tak jak prawdopodobnie większość ludzi czytała najwięcej o zgrupowaniu'' Radosław". Ja na przykład praktycznie nic nie wiem o walkach w Sródmieściu, na Sadybie i Sielcach.

Ale mam dobrą książkę, z dedykacją autorki "Batalion szturmowy Odwet II", O walkach na Kolonii Staszica.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ja na przykład praktycznie nic nie wiem o walkach w Sródmieściu, na Sadybie i Sielcach.

O ile w niektórych tematach Śródmieścia orientuję się co nieco, to Sadyba i Sielce są dla mnie obszarem całkowicie nieznanym jeśli chodzi o Powstanie.

Poza tym interesują mnie inne aspekty. Życie podczas powstania, co czuli ludzie, twórczość itp ;]

Tak, trzeba przyznać że są to zagadnienia dość obszerne, zwłaszcza życie podczas Powstania, i to zarówno żołnierzy jak i cywilów. Podobnie jak twórczość, nie tylko ta podczas Powstania, ale ta ogólnie związana z Powstaniem.

Ale mam dobrą książkę, z dedykacją autorki "Batalion szturmowy Odwet II", O walkach na Kolonii Staszica.

Do jej opisania zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2469 :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   

Jedyne, co z Powstania w miarę dobrze znam, to dokonania "Zośki". To i tak dużo, bo na historii mój kolega powiedział, że Powstanie trwało tydzień :shock: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Z "Radosławem " jest specyficzna historia. Na Woli chwila spokoju, później ciężkie walki.

To samo na Starówce, Czerniakowie, Mokotowie i Śródmieściu. On praktycznie spokoju nie mieli. Ale Śródmieście i Mokotów. Tam mieli długo spokój. Jakieś służby garnizonowe, warty salutowanie i.t.p. Ciekawie wyglądałyby wspomnienia ludzi z tych dzielnic. Może ktoś ma jakieś ciekawe propozycje książkowe?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale Śródmieście i Mokotów.

Co do Mokotowa to bym polemizował. Wystarczy przypomnieć co się działo podczas walk w Parku Dreszera i na Odyńca, kiedy to "Radosław" w ostatniej chwili opuścił swoją kwaterę, osłaniany przez część swoich ludzi. Dobra koniec offa.

Może ktoś ma jakieś ciekawe propozycje książkowe?

Z takimi rzeczami zapraszam do tematu o literaturze:) Tutaj rozmawiamy li tylko o ulubionych wątkach, ale bez ich rozwijania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Ale Śródmieście i Mokotów. Tam mieli długo spokój. Jakieś służby garnizonowe, warty salutowanie i.t.p.

No i znowu niezdarnie sformułowana przeze mnie myśl. :oops:

Chodziło mi oczywiście o oddziały miejscowe. "Radosław" i jego ludzie takiej szansy nie mieli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jedyne, co z Powstania w miarę dobrze znam, to dokonania "Zośki".

Jeśli byłbyś zainteresowany dokładniejszym poznaniem losów "Zośki" to polecam dwie pozycje Barbary Wachowicz: "To "Zośki" wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK "Zośka" cz. 1" i "To "Zośki" wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK "Zośka" cz. 2", bądź też "Batalion "Zośka"" Anny Borkiewicz Celińskiej.

Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało, czemu to właśnie "Zośka" i "Parasol" są dla wielu ludzi jednym z niewielu haseł, które kojarzą z powstaniem praktycznie z miejsca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało' date=' czemu to właśnie "Zośka" i "Parasol" są dla wielu ludzi jednym z niewielu haseł' date=' które kojarzą z powstaniem praktycznie z miejsca.[/quote'']

Może omówie to na swoim przykładzie. Jestem aktualnie w 3 gimnazjum i tam lekturą obowiązkową jest książka "Kamienie na szaniec" Kamińskiego. Każdy ją chyba zna. Dodatkowo jeszcze nauczyciel zachęcał nas mówiąc, że to najlepsza lektura w gimnazjum. Tam dowiadujemy się o bohaterskich wyczynach Zośki od którego wzięłą się nazwa batalionu, Rudego oraz Alka. I o tym właśnie mówi się na lekcji , i właśnie stąd pierwsze skojarzenia grup walczących w PW "Zośka" i "Parasol" u większości ludzi.

Co do ulubionych zagadnień. Pierwsze nie do końca będzie związane z PW i nie raczej też nie można powiedzieć, że to ulubione zagadnienie, lecz bardziej szokujące. Otóż chodzi mi o zamach na Kata Warszawy Franza Kutscherę. Otóż szokującym dla mnie było to, iż nieżywego Kutscherę "ożeniono"(chyba tak to powinienem ująć?) z córką Himmlera(jeśli coś pokręciłem poprawcie mnie).

Drugim zagadnieniem związanym z PW jest zachowanie ludności cywilnej. Otóż na Starówce gdy powstańcy ruszali do jakiejś akcji większość złorzeczyła im, mrucząc coś pod nosem a niekiedy prosto w twarz wypominając, że to przez nich tak cierpią. Jednak gdy już wracali ranni, zmęczeni pomagano im, uśmiechano się, dawano jedzenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Otóż chodzi mi o zamach na Kata Warszawy Franza Kutscherę.

Jeśli chodzi o Polskę pod okupacją, tam także mamy temat poświęcony ulubionym zagadnieniom. Co do samego zamachu na Kutscherę zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=3793 .

Otóż na Starówce

Nie tylko na Starówce dochodziło do takich sytuacji, ale to już w temacie o cywilach.

Może omówie to na swoim przykładzie.

Z tym zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=3971 .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Nie wiem czy w przypadku śmierci blisko 200tys. ludzi można mówić o ulubionym zagadnieniu,ale zawsze interesują mnie opisy przebicia do Śródmieścia 'górą'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie wiem czy w przypadku śmierci blisko 200tys. ludzi można mówić o ulubionym zagadnieniu,

Też się zastanawiałem, na ile to sformułowanie jest odpowiednie. Niemniej są historycy, którzy zajmują się konkretnymi tematami. I to właśnie o to mi chodzi. Na jaki temat czytacie najwięcej.

Co do przebicia do Śródmieścia, zapraszam do tych tematów (plus kilka pochodnych): http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=3498 , http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2487 .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.