Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura - Polska pod okupacją, Polska podziemna

Recommended Posts

Albinos   

Kolejny temat o literaturze. Mamy co prawda dwa subfora zajmujące się oddzielne Polską pod okupacją i Polską podziemną, ale uważam że zbyt wiele książek zahacza zarówno o jedną jak i drugą tematykę, więc nie ma sensu tworzyć osobnych zestawień. A wiec jakie pozycje dotyczące tych dwóch zagadnień uważacie za warte uwagi i dlaczego? Tak na dobry początek:

"Okupowanej Warszawy dzień powszedni" Tomasz Szarota, jeden z naprawdę wysoko cenionych znawców okresu II WŚ, zwłaszcza życia pod okupacją, autorytet dla wielu pasjonatów tematu. W tym dziele prezentuje zagadnienie życia Warszawy pod okupacją, czego nietrudno domyślić się po samym tytule. Książka jest podzielona na pięć części, każda skupia się na innym zagadnieniu. Od okupacyjnego menu i pracy lekarzy, przez modę jaka wówczas panowała w Warszawie i tajne teatry po opis "dzielnicy niemieckiej" i okupacyjny kodeks moralności. Wszystko poparte bogatą bibliografią, okraszone interesującymi zdjęciami... słowem świetna pozycja, naprawdę warta uwagi.

"Tropem majora Hubala" Mirosław Derecki, interesująca pozycja opisująca życie i działalność "Hubala" zarówno przed jak i w trakcie wojny. Lekki i barwny język sprawia, że książkę czyta się najlepszą powieść. Do tego trochę dokumentów, listów, zdjęć. Jak na pozycję mającą ledwie trochę ponad 300 stron, jest naprawdę dobrze.

"Diabeł piątej kolumny" Maria Michalczyk, druga książka o charakterze wspomnieniowym tejże autorki. W trakcie wojny pełniła ona funkcję szefa wywiadu wojskowego AK w placówce Dolno w Górach Świętokrzyskich. Maria Michalczyk skupia się na działaniu właśnie piątej kolumny, działającej na terenie Kielecczyzny, a zwłaszcza człowieka, znanego jako Franz alias Hans Wittek, znany także jako "diabeł piątej kolumny". Niewątpliwym atutem tej książki jest bogata baza wspomnieniowa, bardzo często natykamy się na wspomnienia ludzi, którzy w ten czy inny sposób byli zaangażowani w walkę przeciwko "piątej kolumnie".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

"Powołanie i przeznaczenie: Wspomnienia oficera Komendy Głównej AK" Kazimierz Iranek-Osmecki; wspomnienia szefa Oddziału II KG AK, jednego z najtrzeźwiej myślących oficerów KG. Razem 600 stron naprawdę interesujących relacji, zarówno z życia codziennego pułkownika, jak i z prac w KG, sporo dialogów i trafnych wniosków dotyczących pracy w konspiracji. Pozycja ta cechuje się dużą dokładnością, widać że pułkownik posiadał naprawdę świetną pamięć (bądź też prowadził notatki). Do tego całość napisania bardzo lekkim językiem, czyta się świetnie.

"Pojazdy w partyzantce (1943-1956)" Militaria XX wieku Tomasz Szczerbicki; wywiad z Tomaszem Krajewskim, specjalistą od spraw walk partyzanckich w Polsce w latach 1943-1956. Całość dotyczy pojazdów używanych przez oddziały partyzantów, razem 9 stron, sporo ciekawych zdjęć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Coś Wam nie idzie ta literatura okupacyjna...

Strzembosz T., Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944, Warszawa 1978, ss. 528. Autor do dzisiaj uchodzi za jeden z największych autorytetów w sprawach konspiracji warszawskiej. Tak samo jak profesor Strzembosz jest autorytetem, tak samo "Akcje zbrojne..." są bez wątpienia pozycją podstawową dla zainteresowanych tematem okupacji w Warszawie. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, opisujących dokładnie najważniejsze aspekty zasad walki w mieście, oraz poszczególne okresy okupacji. Wszystko dokładnie przemyślane i wyjaśnione. Autor pokazuje, jak zmieniała się koncepcja prowadzenia walki i natężenie starć. Opisy poszczególnych akcji zwięzłe i dokładne. Ciężko przyczepić się do czegoś. Niemniej błędy się zdarzają, jak choćby przy opisie akcji "Polowanie", kiedy to Strzembosz zapomina o "Żmudzinie". Niemniej pozycja ze wszech miar godna polecenia. Żałować można jedynie, że do dzisiaj "Akcje zbrojne..." nie doczekały się nowego wydania. Taka pozycja zasługuje na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Allegro to jednak świetna sprawa. Za zaledwie 10 złotych udało mi się zakupić KeDyw Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej w latach 1943-1944 Henryka Witkowskiego "Boruty". Autor sam był żołnierzem KeDywu, a konkretnie dowódcą grupy z lewobrzeżnej Warszawy Oddziału Dyspozycyjnego "B" por. art. Ludwika Witkowskiego "Kosy". Jak zaświadczają jego koledzy, był jednym z najbardziej brawurowych żołnierzy KeDywu. Książka choć napisana przez uczestnika wydarzeń, i choć czyta się ją naprawdę lekko, jest niesamowitą bazą źródłową nt. KeDywu OW AK. Historia powstania KeDywu na tle koncepcji walki zbrojne, proces formowania się KeDywu OW AK, charakterystyka poszczególnych oddziałów, opis działalności bojowej i sabotażowo-dywersyjnej (wszystko z podziałem na poszczególne typy akcji, od niszczenia akt w urzędach pracy, przez uwalnianie aresztowanych i sabotaż na kolei, po sabotaż w łączności telekomunikacyjnej), ponad 100-stronicowy wykaz 407 akcji przeprowadzonych przez KeDyw OW AK, z krótką charakterystyką każdej, wykonawcami i efektem akcji, stany osobowe oddziałów, kilka dokumentów m.in. z rozpracowań celów, raportów z akcji, tabele m.in. z informacjami na temat strat (podział na różne kategorie, w zależności od tego czy śmierć dana osoba poniosła podczas akcji bojowej, po aresztowaniu czy też w innych okolicznościach), czy też tabele informujące o uszkadzaniu wyrobów fabryk niemieckich czy też urządzeń służących samej produkcji. Zaskakuje dokładność z jaką autor, nie będący przecież zawodowym historykiem, zebrał te dane. Pozycja ze wszech miar warta uznania i uwagi. Do dzisiaj nie spotkałem się z lepszą monografią KeDywu OW AK.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Ciekaw jestem opinii na temat następujących pozycji:

Rybicki J.R., Notatki szefa warszawskiego KeDywu, Warszawa 2003.

Oddział dyspozycyjny "A" warszawskiego KeDywu. Dokumenty z lat 1943-1944, Warszawa 2007, pod red. Rybicka H.

Oddział dyspozycyjny "B" warszawskiego KeDywu. Dokumenty z lat 1943-1944, Warszawa 2005, pod red. Rybicka H.

KeDyw Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Dokumenty-rok 1943, Warszawa 2006, pod red. Rybicka H.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Krótkie pytanie o opinie nt.:

Filar W., Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu, Warszawa 2007.

Chlebowski C., Saga o Bohaterach. "Wachlarz" IX 1941 - III 1943, Warszawa 2008.

Warto czytać, czy dać sobie spokój?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1234   

Pierwsze kupiłem. Raczej opracowanie po łebkach. Przeczytać można, kupić, zwłąszcza za tę cenę (18 zł) raczej nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cena zabójcza... ale już wiem, co Mikuś przytaszczy mi za trochę ponad miesiąc :lmao: : http://prus24.pl/opis,2,9...ni_warszawy.htm .

Mnie Mikołaj przyniósł. Jak z Tobą? :wink:

Sądzę, iż godne polecenia będzie 3 tomowe wydanie "Polska Walcząca" Jerzego Ślaskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Wydawnictwo Rytm wydało właśnie:

Zieliński Z., "Marcin" major Mieczysław Tarchalski 1903-1981, Warszawa 2008, ss. 172.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1234   

Niejaki Marian Wojtas, redaktor czterech tomów Słownika Biograficznego Żołnierzy BCh ponaglał mnie do przesłania swoich materiałów, bo V tom idzie już do korekty, a wkróce do druku, więc zakładam, że w 2009 roku wyjdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.