Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Czym naprawdę był feudalizm?

Rekomendowane odpowiedzi

To się zgadza, choć czy można mówić o feudalizmie w krajach afrykańskich? To były państwa rodowo-plemienne, które utrzymały niewolnictwo. ;)

A tak na marginesie, bardzo ciekawie ująłeś pojęcie feudalizmu, interesująco jak dla mnie. :]

Od kiedy niewolnictwo miałoby wykluczać istnienie féodalité?

Terminologią wziętą z europejskiego feudalizmu; jak i znajdując podobieństwa do znanego nam systemu; posługiwali się i Nadel badając stosunki w środkowej Nigerii, na terenie tzw. "państwa Nupe", podobnież Maquet rozpatrując zależności w Ruandzie.

/S.F. Nadel "Nupe State and Community", w: "Comparative political Systems. Studies in the Politics of Pre-Industrial Societies" wyd. R. Cohen, J. Middleton; J.J. Maquet "Le système des relations sociales dans le Ruanda ancien"/

O adaptacji pojęcia feudalizm do społeczeństw spoza Europy zajął się J. Goody: "Feudalism in Africa" ("Journal of Africa History" t. Iv, 196, z. 1) i "Economy and Feudalism in Africa" ("The Economic History Review" t. XXII, 1969, z. 3).

Pytanie jakie się nasuwa: czy doszukiwanie się takich podobieństw brało się z nadmiernego eurocentryzmu, czy też może z braku stosownej terminologii i przyzwyczajenia?

Ciekawym jest (na co kiedyś zwrócił uwagę Antoni Mączak) że zarysowały się różnice w analizie stosunków społecznych w Afryce (a ściślej społeczeństw nad Wielkimi Jeziorami).

O ile badacze anglosascy na ogół widzieli układy klientalne, to np. belgijscy - feudalne.

Może należałoby rozważyć wprowadzenie pojęcia "bastard feudalism" jak to ujmował Peter S. Lewis?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Od kiedy niewolnictwo miałoby wykluczać istnienie féodalité?

Z łacińskich / tj. soborowych redefinicji społeczeństwa i świata (gdy chrześcijaństwo odniosło wreszcie tryumf nad potężnym Kolosem Rzymskim).

Było tego mnóstwo dyskusji na temat niewolnictwa. U uczonych z okresu późnego Antyku (szczególnie na Bliskim Wschodzie/ w Bizancjum) obok niewolników w pewnym momencie byli chłopi. Potem to się przeobrażało w chłopów wolnych i niewolnych itd. itp.

A całość dyskursu wyszła od ludzi wolnych i ludzi niewolnych. Chrześcijaństwo zakładając wolność jednostki w pewnym momencie nie chciało rewolucjonizować wszystkiego i się zaczęło dostosowywać. Można pójść dalej i nazywać feudalizm (przynajmniej ten wczesny) pewną odmianą starożytnego systemu społeczno-gospodarczego (pod tagiem niewolnictwo).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Od kiedy niewolnictwo miałoby wykluczać istnienie féodalité?

Istotnie, faudalizm z nieowlictwem współistniał, i to wcale nie trzeba sięgać e głąb Afryki, było tak w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Istnieli niewolni chłopi i niewolnicy. Różnica między nimi była ogromna.

Chłop był wraz z całą rodziną "przywiązany do ziemi", to znaczy nie wolno było sprzedać chłopa, nie sprzedając jednocześne ziemi, na której gospodarował; i na odwrót - nie wolno było sprzedać ziemi bez chłopa, który na niej gospodarował. Dziedzicowi nie wolno było oddać swemu wierzycielowi urodziwej córki swego chłopa w zamian za długi. etc. etc. Oczywiście, wnikliwie badając można będzie wykryć takie transakcje, ale były one złamaniem ogólnie obowiązujących zasad.

Natomiast niewolnik był "rzeczą", można było go kupić i sprzedać. Niewolnicy pojawiali się bądź jako jeńcy wojenni, bądź jako łup z plądrowanych ziem przeciwnika. Istnieli, ale nie byli trwałym elementem systemu. Albo osadzano ich na własnej ziemi, albo sprzedawano, a wtedy ich nabywca ich osadzał. Niektórzy stwali się parobkami, ale raczej nieliczni - kto by chciał, by miał do niego bezpośredni dostęp ktoś, komu się spaliło wioskę i zgwałciło siostrę czy córkę.

Oczywiście pozostawał problem wziętych w niewolę kobiet, z pewnością część z nich stawała się nałożnicami zdobywcy, ale wobec twardego stanowiska Kościoła było to nielegalne ostępstwo od zasad systemu.

Tak z grubsza było w chrześcijańskiej Europie, w imperium Osmańskim niewolnictwo trwale stanowiło element systemu feudalnego.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.