Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lukass

Wojny Polski ze Szwecją w XVII w.

Rekomendowane odpowiedzi

lukass   

Zapraszam do dyskusji na temat konfliktów Polsko - Szwedzkich w latach:

1600 - 1611, 1617 - 1618, 1621 - 1626, 1626 - 1629, 1655 - 1660

Wojny wybuchły z powodu sporu w Inflatach (głównie Estonia i Kurlandia), które do rozwiązania zakonu kawalerów mieczowych ( Krzyżaków) należały do Zakonu Krzyżackiego.

Po upadku Zakonu pretensje do tych ziem rościła sobie Polska i Szwecja, w późniejszym okresie również Rosja.

Na terenie dzisiejszej Łotwy powstała Kurlandia jako wspólne lenno Litwy i Polski.

Zapraszam do dyskusji :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Hm, przydałoby się jakieś pytanie, bo nie wiem od czego zacząć:( Zaprzepaściliśmy szansę na zgniecenie Szwecji w wojnie 1600 - 1611, gdy Szwedzi nie mieli jeszcze świetnej armii, ani nie tak dobrych wodzów (np. sam ich król - Karol - do najlepszych nie należał). Zawalono głównie przez Zamoyskiego, który jako głównodowodzący preferował powolne oblężenia każdej twierdzy inflanckiej, a nie - jak chciał np. jego siostrzeniec, Stanisław (który bądź co bądź w teorii był bardzo dobry) - błyskawiczne uderzenie na armię szwedzką i rozbicie jej. Zwyciężyliśmy w tej wojnie, jednakże nie pokonaliśmy Szwecji, a jedynie się obroniliśmy - a można było tą Szwecję pokonać. Oczywiście, z tej wojny pozostają wielkie zwycięstwa polsko - litewskiego oręża jak np. Kockenhausen, Rewel, czy Kircholm, jednak w nawyk nam weszło nie wykorzystywać zwycięstw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Hm, przydałoby się jakieś pytanie, bo nie wiem od czego zacząć:(

To może zaczniemy od takiego pytania:

Jak wiadomo Wazowie chcieli opanować Szwecję i z Bałtyku stworzyć wewnętrzne jezioro.

Pytanie brzmi czy mogliśmy osiągnąć tak dalekowzroczny plan skoro nie mogliśmy opanować całych Inflantów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jak wiadomo Wazowie chcieli opanować Szwecję i z Bałtyku stworzyć wewnętrzne jezioro.

Pytanie brzmi czy mogliśmy osiągnąć tak dalekowzroczny plan skoro nie mogliśmy opanować całych Inflantów.

Troszkę namieszałeś xlukassie. To "szwedzcy" Wazowie mieli plan opanowania Bałtyku i stworzenia z niego "wewnętrznego jeziora", "polscy" Wazowie chcieli tylko opanowania tronu w Sztokholmie i w sumie nic poza tym.

Wracając do sedna - bardzo ciekawe pytanie i odpowiedź na nie nie będzie zbyt łatwa. Otóż, wg mnie unia mogła być trwała - dzieliło nas wiele, jednak nie była to unia w wydaniu a'la polski car w Moskwie. Dzieliła nas religia - jednakże wytrzymaliśmy z nią aż 7 lat. Interesy nas zasadniczo aż tak nie dzieliły - szwedzkie plany względem Bałtyku to dziecko chyba dopiero epoki Gustawa II Adolfa, wcześniej (tj. jeszcze w czasach panowania Zygmunta III) Szwedzi nie dopominali się zbytnio o Bałtyk. Zachowując stan z lat 1592 - 1599 byłoby dobrze. Kolejna sprawa - gdyby nie naruszano terytorialnego stanu obydwu państw byłoby zupełnie git. Trudno sobie wyobrazić to, że Zamoyski nie żądałby od króla Estonii, jednakże sądzę, że ewentualny rokosz zostałby rozbity. W rezultacie unia zostałaby utrzymana (moglibyśmy nawet razem przeć na Rosję, co pośrednio czyniliśmy w czasach Wielkiej Smuty - tyle, że byliśmy pod dwu stronach frontu). Idea walki o tron szwedzki była więc jak najbardziej słuszna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Troszkę namieszałeś xlukassie. To "szwedzcy" Wazowie mieli plan opanowania Bałtyku i stworzenia z niego "wewnętrznego jeziora", "polscy" Wazowie chcieli tylko opanowania tronu w Sztokholmie i w sumie nic poza tym.

Według mojego podręcznika do historii ( na którym oparłem swoją tezę) Zygmunt III planował nie tylko zdobycie korony szwedzkiej, ale i opanować Rosję po czym z Bałtyku stworzyc wewnętrzne jezioro swojego państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Według mojego podręcznika do historii ( na którym oparłem swoją tezę) Zygmunt III planował nie tylko zdobycie korony szwedzkiej, ale i opanować Rosję po czym z Bałtyku stworzyc wewnętrzne jezioro swojego państwa.

A podręcznik na jakiej podstawie twierdzi, że Zygmunt chciał podbić Rosję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
A podręcznik na jakiej podstawie twierdzi, że Zygmunt chciał podbić Rosję?

Zygmunt chciał podbić Rosję aby nawrócić ludność na katolicyzm i wykorzystać ich jako armie w celu podbicia Szwecji, po czym koronować się na króla Szwecji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Zygmunt chciał podbić Rosję aby nawrócić ludność na katolicyzm

Teza poparta dokumentami, listami etc. czy może jest ona wymysłem części historyków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Teza poparta dokumentami, listami etc. czy może jest ona wymysłem części historyków?

Noto jak chcesz dowodów proszę Cię bardzo:

"Zygmunt III uważał jej króla [ Szwecji] za uzurpatora, toteż wypowiedział wojnę Moskwie (1609). Zapragnął zdobyć tron carów, nawrócić prawosławnych mieszkańców państwa na katolicyzm a potem, przy ich pomocy, odzyskać koronę szwedzką." - Podręcznik do gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Drugi dowód:

"...Co stało się pretekstem do wszczęcia przez Zygmunta III Wazy kolejnej wojny z Rosją (1609 - 1618), jako wyprawy krzyżowej przeciw prawosławiu, pobłogosławionej przez papieża Pawła V.

Tron moskiewski zamierzał zająć Zygmunt III Waza i rekatolizować Rosję. Bojarzy natomiast godzili się na objęcie tronu przez królewicza Władysława..." - http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_III_Waza

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie, nie. Mi nie chodzi o dzisiejsze tzw. podręczniki, lecz o ówczesne (tj. z początku XVII wieku) dokumenty, listy, które świadczą o tym, że Zygmunt chciał zrobić to, co kolega tutaj wypisuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Nie, nie. Mi nie chodzi o dzisiejsze tzw. podręczniki, lecz o ówczesne (tj. z początku XVII wieku) dokumenty, listy, które świadczą o tym, że Zygmunt chciał zrobić to, co kolega tutaj wypisuje.

Widzę, że cię nie przekonam ponieważ nie dysponuje takimi środkami jak kopie ówczesnych listów i dokumentów, jak mówił tezę oparłem na podręczniku sadząc, że jest to wiarygodne źródło.

Wrócimy do tematu, jak wiemy Zygmunt III za wszelką cenę pragnął tronu Szwecji, oraz opanowania wybrzeży Bałtyku, czym mógł osiągnąć ten cel i jakim kosztem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuję bibliografii do tematu "Straty Ludności W Dobie Potopu Szwedzkiego", przy czym chodzi zarówno o ludnośc polską jak i najeźdźcy ;-D Z góry dziękuję

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zaczęło się przez przegraną polaków w Szwecji w ok. 1600. kiedy jeszcze polski król był też królem Szwecji obiecał Polsce Estonię, musiał spełnić obietnicę. przyłączył Estonię do polski a Szwedzi zaatakowali Polskę itd...

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.