Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

SAS, LRDG, Pułk Brandenburg...

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

SAS, SBS, LRDG (Long Range Desert Group- Grupa Dalekiego Pustynnego Zwiadu) czy też, po drugiej stronie frontu, Pułk Brandenburg- najprościej mówiąc są to dywersyjne, sabotażowe jednostki działające za liniami frontu. Występowały niemalże wszędzie- w Afryce, we Włoszech, w Grecji, Francji, Belgii, Holandii, Ardenach. Jestem ciekaw, jak oceniacie ich skuteczność podczas II wojny światowej?

Czy znacie jakieś ciekawe akcje z ich udziałem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Zapomniałeś o minerach Gwardii. Ojcu Specnazu.

Niestety, nie znam tej jednostki. Gdybyś mógł przedstawić nam jej działalność, byłbym wdzięczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Coś mi sie kołacze, że chodziło tu o radzieckich dywersantów, podkładających na jakimś lotnisku niemieckim ładunki wybuchowe w samolotach. Maszyny wybuchały jakiś czas po starcie i Niemcy długo nie mogli dojść o co chodzi. Ale mam wrażenie, że czytałem to wieki temu, w tomiku z serii "Żółtego tygryska".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w Afryce, we Włoszech, w Grecji, Francji, Belgii, Holandii, Ardenach.

Pułki Brandenbrg brały udział również w akcjach na froncie wschodnim. ;)

Przykład z ich udziału w walkach na froncie wschodnim: pułki Brandernburg, na czterech zdobycznych ciężarówkach radzieckich, kierowcy w sowieckich mundurach, mieli za zadanie wjechać do miasta, obsadzić mosty na Dźwinie, unieszkodliwić rosyjskie ładunki wybuchowe, oraz utrzymać się aż do przybycia głównych sił tj. 8 Armii Pancernej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Owszem. Kiedyś przeczytałem w jednej z książeczek serii 'Tygrys', pt.: ''Dywersja w obcych mundurach'', o słynnych brandenburczykach.. Wg jej autora, w 1941r. NKWD, SMIERSZ oraz jednostki ochrony pogranicza miały złapać 1569 agentów, a w maju '41, na odcinku 86. Oddziału WOP, miała sie odbyć regularna bitwa między 16 'brandenburczykami', a plutonem NKWD. Zginęło 11 Niemców, reszta poszła do niewoli. Straty Sowietow-nieznane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Operacje Special Air Service to niezły temat. Dwie na szybko: Operacja "Titanic", która była częścią Operacji "Bodyguard" mającej na celu zmylenie Niemców, co do miejsca i czasu lądowania w Normandii. Wraz z drużynami SAS'u zrzucono 500 manekinów "udających" siły lądujące na terenie Francji.

Druga, to Operacja "Gaff", której celem było schwytanie bądź zabicie Erwina Rommla. Operację można zaliczyć do udanych, gdyż po tym jak Rommel został ranny podczas ataku RAF'u, komandosi powracając pieszo w stronę sił amerykańskich atakowali pociągi i pomniejsze siły nieprzyjaciela w tym niemiecki sztab w Mantes.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.