Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Piechota Wybraniecka

Rekomendowane odpowiedzi

Oddziały piechoty łanowej nigdy nie mogły osiągnąć stanu etatowego, dlatego też często uzupełniano je zaciężnymi drabami. W historiografii często można natrafić na błędy, kiedy to do ogólnej liczby piechurów łanowych zaliczano też zaciężnych. Czasem też myli się piechotę polską (zaciężną) z wybrańcami.

Przepraszam że odgrzeję starą sprawę ;) Viss, a czy to nie przypadkiem piechota wybraniecka była uzupełniana zaciężnymi? (np. podczas wyprawa Batorego). Co do piechoty łanowej - to zamiast niej niektore wojewodztwa czy ziemie wystawiały chorągiew piechoty zaciężnej (np w 1655 roku), ale nie spotkałem się z uzupełnianiem łanowej zaciężnikami. Może mogłbyś napisać coś więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oooopsss... Stara sprawa, już nie pamiętam za dobrze, gdzie czytałem, ale zdaje się, że się walnąłem i masz rację, chodziło o wybrańców. Z tego co pamiętam to na pewno za Batorego uzupełniano stany drabami, zdaje się, że w wyprawie pskowskiej. Co do łanowej, to muszę pogrzebać, może faktycznie gdzieś coś znalazłem...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słowko jeszcze o piechocie łanowej, bo to całkiem interesujący temat. W 1655 roku, w przededniu wojny ze Szwecją, wyprawy łanowe miały być wystawione tylko jako piechota (zakładano ok. 10 000 ludzi, w praktyce wystawiono znacznie mniej). Po pierwsze własnie tej formacji w armii koronnej brakowało, po drugie konne wyprawy łanowe zupełnie się nie sprawdzały w poprzednich kampaniach.

Najciekawiej zaprezentowali się łanowi z woj. sandomierskiego, wystawiając pułk piechoty, złożony z czterech chorągwi (rotmistrzowie - Andrzej Gnoiński, będący rownież pułkownikiem oddziału, Adam Pozowski, Walenty Skotnicki i Jerzy Janiszewski). Żołnierze mieli być jednakow ubrani w 'żupany błękitne w poł goleni, katanki czerwone, białym kirem podszyte z potrzebami błękitnymi', wyposażeni w szable, siekierki i muszkiety lontowe. Pułk miał nawet 4 działa, ktore ufundował właściciel odlewni Gibboni. Na pięciu żołnierzy miał przypadac jeden woz z zaopatrzeniem i dodatkowym ekwipunkiem.

Pułk miał niewielki sztab, zbliżony do regimentu piechoty cudzoziemskiej - pułkownik, kapitan, cyrulik i kapelan.

Każda choragiew miała w sztabie rotmistrza, porucznik, chorąży, 2 sierżantow, 2 kaprali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

W wojsku litewskim (a tego było mniej od koronnego) sytuacja wybrańców była jeszcze gorsza, a ich liczba jeszcze mniejsza. Nie wiadomo ilu ich walczyło w 1617 r., są dwie opcje:

1. 300 - wg listów przypowiednich.

2. 420 - wg wykazów.

Ci wybrańcy stanowiący owe 420 ludzi, to chorągwie:

- niejakiego Wierzyńskiego (70 ludzi),

- Jana Ukolskiego (100 ludzi),

- Krzysztofa Czasławskiego (250 ludzi).

W maju 1621 r. ich liczba wynosi 417 ludzi, w sierpniu spada do 294, w listopadzie znów wzrasta do 338, ale w lutym 1622 r. wynosi wybrańcy liczą zaledwie 144 ludzi. W 1625 r. pojawia się 501 wybrańców.

Jak wspomniano, hetman Radziwiłł planował stworzyć z piechoty wybranieckiej oddziały inżynieryjne ("kopacze"), co było popierane przez króla Władysława IV.

Obecna była również kwestia dezercji w oddziałach wybranieckich np. chorągiew Oldakowskiego w maju 1621 r. liczy 100 ludzi, w sierpniu już tylko 31 (w listopadzie udaje się ją zwiększyć do 57 ludzi); chorągiew Czasławskiego liczy w maju 67 ludzi, natomiast w sierpniu tylko 13 (!). Swoje stany utrzymywały (a nawet zwiększały) chorągwie np. Jana Ukolskiego (od maja do października 1621 r. 150 ludzi, w listopadzie 160) i Waleriana Wojdata (od maja do października 1621 r. 100 ludzi, w listopadzie 121). O innych chorągwiach (np. Andrzeja Snarskiego, Andrzeja Skrobowicza) informacji brak (wiadomo tylko, że od lutego do kwietnia 1622 r. liczyły one odpowiednio 59 i 53 ludzi).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspominana przez przedmówców mała liczebność tejże formacji, niekoniecznie musi wiązać się z brakiem ochoty do zaciągu I czy w ogóle można o tym mówić w kontekście jasno określonego poboru liczbowego?

O ile konstytucja z marca 1578 r., jak i późniejsza rociągająca się już i na Litwę określała pobór żołnierza z miast, miasteczek i wsi.

Tymczasem uniwersały ograniczyły ten pobór jedynie do wsi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.