Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Odwołanie "Łaszcza" poważnym błędem?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
komendant Okręgu Warszawskiego formalnie od stycznia, faktycznie od kwietnia '42 r. Być może to co działo się kilka dni przed powstaniem było odebraniem mu faktycznej władzy nad częścią lub całością okręgu, choć formalne odwołanie nastąpiło nieco później.

Zaraz zaraz, "Łaszcz" nie był komendantem Okręgu Warszawa AK, ale Obszaru Warszawskiego AK! I nie bardzo też rozumiem dalszą część. Na jakiej podstawie przypuszczasz, że faktyczną władzę odebrano mu na kilka dni przed Powstaniem, a formalnie stracił tę kontrolę później?

Wiem, że w sprawie "legioniści" vs "wschodni" nie znajdzie się twardych dowodów, ale patrząc na to co działo się w wojsku przedwrześniowym można podejrzewać pewną rywalizację i mniej lub bardziej skrywaną niechęć, która w chwilach takich jak decyzja na tak lub nie o P.W. mogła się ujawnić.

Tutaj się zgadzam. Trzeba do tej kwestii podchodzić bardzo ostrożnie.

Co do Roweckiego i Kirchmayera, to wolałbym nie ciągnąć tutaj tego wątku. Mamy na forum temat o samym "Grocie". Zapraszam tam w razie chęci pociągnięcia tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Przepraszam moja wina - źle napisałem, sprawdzałem coś innego. Zgadza się, w linku napisane jest Obszaru. Być może dokładnie z takiego samego powodu jak fakt, że formalnie był nim od stycznia '42 a realnie od kwietnia. Powody mogły być takie same.

Przeglądam osoby będące w Komendzie Obszaru w okresie wybuchu P.W. I tak: szefem oddziału I - był ppłk St. Ciecierski, także ex. "wschodni" po armii rosyjskiej, szefem wywiadu i kontrwywiadu ppłk Czajkowski - "legionista", szefem podokręgu wschód - znów osoba związana z armią rosyjską - płk Suszczyński. Sprawdziłem tylko kilka osób. Dla mnie jedynym wyjaśnieniem realnego odwołania pod koniec lipca [lub odsunięcia od realnej władzy], zaś formalnego - później, było obawa o to co się stanie z oficerami kierującymi pracą Obszaru.

Przecież na naradach nie było spokojnie, było burzliwie i nie zawsze kończyło się to dojściem do porozumienia. Być może - owe animozje sięgały głębiej niż nam się to dziś wydaje?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Być może dokładnie z takiego samego powodu jak fakt, że formalnie był nim od stycznia '42 a realnie od kwietnia. Powody mogły być takie same.

Jesteś pewien? Bo z tego co wiem, to było dokładnie na odwrót. Najpierw kontrola nad Okręgiem Warszawa AK przeszła w ręce KG (Obszar Warszawski kontrolował Okręg jedynie administracyjnie), a właśnie kilka dni przez Powstaniem formalnie już odebrano zwierzchność "Łaszczowi" nad Okręgiem. Tak przynajmniej podawał J. F. Steiner [Warszawa 1944, Warszawa 1991, s. 111]. Na czym konkretnie opierałeś swoje założenie? Jakieś konkretne źródło/opracowanie?

Dla mnie jedynym wyjaśnieniem realnego odwołania pod koniec lipca [lub odsunięcia od realnej władzy], zaś formalnego - później, było obawa o to co się stanie z oficerami kierującymi pracą Obszaru.

J.w.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: nie wiem czemu formalnie szefem Obszaru Warszawa "Łaszcz" był o cztery miesiące wcześniej niż realnie. Natomiast tutaj bym się dopatrywał przyczyn wcześniejszego pozbawienia realnej władzy niż formalnej [czyli dokładnie odwrotna droga niż nieco ponad dwa lata wcześniej] z powodów opinii o wybuchu. Przejęcie pełni władzy przez K.G. umożliwiało z procesu decyzyjnego wykluczenie niechętnej osoby, a reszta to wiemy jak wyglądała.

Co ciekawe nie na wszystkich portalach podaje się informację o tym, że "Łaszczowi" odebrano zwierzchność nad Warszawą kilka dnie przed P.W.

Mam małe pytanie: czy patrząc pod względem formalnym P.W. mogłoby wybuchnąć przy sprzeciwie "Łaszcza" [którego nie bal się pokazać] czy nie, przy założeniu że sprawy administracyjne Okręgu Warszawa do niego należą? I na marginesie: jak się wcześniej układała współpraca K.G. z Łaszczem w samej Warszawie?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinos: nie wiem czemu formalnie szefem Obszaru Warszawa "Łaszcz" był o cztery miesiące wcześniej niż realnie.

Nie wiesz, ale budujesz określone hipotezy :)

Co ciekawe nie na wszystkich portalach podaje się informację o tym, że "Łaszczowi" odebrano zwierzchność nad Warszawą kilka dnie przed P.W.

Osobiście z tą informacją spotkałem się jedynie w paru publikacjach. Nie wiem czy pierwszy nie pisał o tym ś.p. prof. Wieczorkiewicz.

Mam małe pytanie: czy patrząc pod względem formalnym P.W. mogłoby wybuchnąć przy sprzeciwie "Łaszcza" [którego nie bal się pokazać] czy nie, przy założeniu że sprawy administracyjne Okręgu Warszawa do niego należą?

A to już pytanie nie do mnie, nigdy nie badałem tego tematu, więc nie chciałbym zmyślać. Identycznie ma się kwestia współpracy "Łaszcza" z KG przed lipcem '44. Mogę jedynie polecić do poczytania:

Gozdawa-Gołębiowski J., Obszar Warszawski Armii Krajowej, Lublin 1992, ss. 622.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.