Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mm181

Co by było gdyby alianci zdobyli Berlin.

Rekomendowane odpowiedzi

mm181   

Jak myslicie, co by było gdyby alianci zachodni zdobyli Berlin przed Stalinem. Jak wyglądała by powojenna Europa i sytuacja Polski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Powiem przewrotnie - nic by się nie zmieniło. Na dalsze posuwanie się aliantom zachodnim nie pozwoliłby pewnie Stalin, strefy w Berlinie i tak by wyznaczono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A po co oni mieli nawet się posuwać dalej? I tak wszystko zostało wcześniej ustalone. Aliantom raczej nie w głowie było zajmowanie terenów, które i tak mieli by później oddać. To nie Rosja Stalina, gdzie nie miało znaczenie czy zginie kompania, batalion czy dywizja. Na Zachodzie dbano o żołnierza. Wraz z pokonaniem III Rzeszy skończyła się krucjata przeciwko złu. No chyba, że nagle komuś zachciało by się wojny z Rosją w myśl planów Pattona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   

Możliwe, ale gdyby alianci zdobyli Berlin, ZSRR stracil by autorytet "jedynego zwycięńscy nad Niemcami", a alianci utwożyliby zjednoczone Niemcy, a nie tylko RfN. Zjednoczone Nie,mcy zawsze byly nie do przyjęcia dla Stalina i późniejszych pierwszych sekretarzy. A co by było gdyby alianci zdobyli jeszcze część Polski oprócz Berlina, czy nasz kraj byłby podzielony, czy ktos by go zagarną w całości. Sądze ze alianci nie kłociliby się o Polske. W każdym bądź razie ZSRR utracił by aytorytet, gdyby to alianci pierwsi wjechali do Berlina, to by był cios dla radzieckiej dumy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
a alianci utwożyliby zjednoczone Niemcy, a nie tylko RfN.

Kolega nie czytał chyba postu Albinosa - porządek ustalony został w Teheranie i Jałcie, posuwając się dalej na wschód i zdobywając wschodnie Niemcy alianci złamaliby umowy - a tego w stosunkach ze Stalinem nie nawykli robić.

A co by było gdyby alianci zdobyli jeszcze część Polski oprócz Berlina

Strata żołnierza i "uznania" w oczach ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   

Na pewno masz racje. Post Albinosa czytałem(moze nie dość dokładnie :lol: ). Ale wydawało mi sie, że ostateczny podział ustalono w Poczdamie juz po wojnie praktycznie w Europie Może się myle, ale bądź co bądź ten temat pasuję do historii alternatywnej. Przecież w historii alternatywnej mogą byc zupełnie absurdalne hipotezy, wszystko jest możliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale wydawało mi sie, że ostateczny podział ustalono w Poczdamie juz po wojnie praktycznie w Europie

Ale strefy wpływów wyznaczono w Jałcie - gwałcąc postanowienia tej konferencji alianci łamali układy ze Stalinem, a tym samym może doszłoby do III WŚ? W każdym razie Stalin nie byłby zadowolony z takiego obrotu sprawy, jeśli nie poskutkowałoby straszenie układem pokojowym z Hitlerem, to może...

Przecież w historii alternatywnej mogą byc zupełnie absurdalne hipotezy, wszystko jest możliwe.

Szpek kilkakrotnie powtarza - "gdybanie" musi trzymać się realiów np. RON nie mogła podbić całej Europy w XVIII wieku. Arkadiusz Ekiert twierdzi: W zabawie tej [tj. tzw. gdybaniu] muszą jednak obowiązywać pewne reguły; traci ona sens, gdy za punkt wyjścia "nowych scenariuszy dziejowych" zaczniemy przyjmować założenia nierealne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   

No tak, co racja to racja. Nigdy nie można przesadzać(np. czytałem jeden post, w którym ktoś "gdybał" o tym że Polska doszłaby do pacyfiku :lol: ).

Ale propo mojego wstepnego postu, wiem że pownienem rozpocząc nowy temat, ale nic się nie stanie jak napisze w tym.

Winston Churchil(nie wiem czy dobrze napisałem :mrgreen: ) miał plany lądowania i zajęcia bałkanów. I moje pytanie, co według was byłoby gdyby taka operacja nastopiła. Powiedzmy zamiast lądowania we Włoszech, albo w Normandii(sami zdecydujcie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
I moje pytanie, co według was byłoby gdyby taka operacja nastopiła. Powiedzmy zamiast lądowania we Włoszech, albo w Normandii(sami zdecydujcie?

Załóż temat o tym w tym dziale - nie będzie tutaj offtopu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

I tak musieliby go oddac, a jak stwierdził Eisenhower, nie ma sensu tracic 100 tysięcy żołnierzy w walce o Berlin, by go zaraz potem oddac innym. Co im byloby z Berlina? To niestety była tylko kupa gruzów, a olbrzymie straty Aliantów byłyby nie do pomyslenia w opinii publicznej. Z drugiej strony może Niemcy oddaliby miasto bez walki większej, ale pozostaje kłopot: co z dygnitarzami partyjnym i ich reakcją? Zapraszam do odnowienia dzialu i dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.