Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Legiony Rzymskie

Rekomendowane odpowiedzi

pacam   

Jak już tak na marginesie, to żołnierz ma aż nadto czasu, aby pogodzić ćwiczenia typowo wojenne z pracą bardziej przyziemną. Nawet dziś, gdy służba wojskowa trwa rok albo 9 miesięcy- a co dopiero w przeszłości, gdy w armii służyło się powiedzmy po 30 lat. Uwierzcie bo znam z autopsji- żołnierze jeśli akurat nie dyszą ciężko na rozruchu albo na poligonie, nie piją ani nie wpieniają się właśnie na dowódców, to leżą do góry brzuchami.

Puella (nawiasem mówiąc, cóż za skromność :D)- Cezar faktycznie był geniuszem motywowania ludzi i kontroli nad nimi, ale i jemu zdarzały się błędy. I nie robię z tego zarzutu. Jego ludzie brali udział w tylu ciężkich wojnach, że jeden czy dwa wyjątki niewiele znaczą.

Osobiście nie uważam rzymskich legionów za twór jakoś wyjątkowy i niezwykły. Jeszcze te z pierwszych lat cesarstwa były naprawde groźne. Ale te późniejsze i-zwłaszcza- wcześniejsze były zbyt nieskuteczne. Jak na swoją liczebność, rozbudowaną logistykę, świetne uzbrojenie i organizację, stanowczo zbyt często zdarzały się im kompromitacje, jak i małe wpadki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tu się z tobą w dużej mierze zgadzam. :arrow: Teraz wojacy żyją wg. zasady: "ciężka harówka na poligonie dzień i noc, ale za to dużo wolnego czasu." Mam tu na myśli nie tylko poborowych, ale także, a może przede wszystkim, wojsko zawodowe.

Wiele wskazuje na to, że podobne problemy istniały w armii rzymskiej. Wegecjusz narzekał na gnuśność żołnierzy, Korbulon musiał wprowadzić ostrą dyscyplinę (nawet ponoć kary śmierci), gdy objął placówki nad Renem i w Azji... tego typu przykładów jest znacznie więcej. Skoszarowani żołnierze zajmowali się handlem, hazardem, bliskimi kontaktami z prostytutkami itp.

Jak na swoją liczebność, rozbudowaną logistykę, świetne uzbrojenie i organizację, stanowczo zbyt często zdarzały się im kompromitacje, jak i małe wpadki.
Właśnie te czynniki wpływały na dobrą jakość armii rzymskiej. Pamiętajmy wszak, że do I w. p.n.e. była to swojego rodzaju milicja, a chyba nikt nigdy wcześniej ani później nie stworzył tak sprawnie funkcjonującej milicji. :D W walce indywidualnej taki rolnik nie mógł dorównać Spartiacie, jednak rolników w przeciwieństwie do Spartan były setki tysięcy.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Zgodzę się naturalnie że legiony rzymskie nie były przez cały swój żywot najbardziej doskonałą formą formacji wojskowej. Ich czas świetności to jak zostało już wspomniane I wiek p.n.e.- III n.e.

Zdarzały im się oczywiście wspomniane "wpadki" ale tego nie da się uniknąć. Można tu wspomnieć chociażby o sławetnej porażce Rzymian w Lesie Teutoburskim 9 roku n.e., kiedy to 3 legiony zostały zmiecione z pow. ziemi. Klęska wynikała głównie, jak łatwo się domyśleć, ze złego dowodzenia Warusa i reszty sztabu, ale i z wrodzonej sztywności legionów. Germanie nie mieli problemów z ciągłymi chaotycznymi, wypadami. Żołnierze nie mogli samotnie występować z szeregów, w celu dogonienia atakujących (co groziło śmiercią), a tym samym byli skazani na ciągły ostrzał i ataki barbarzyńców. W trakcie tej właśnie bitwy uwidoczniły się słabe strony legionu. Podchodząc jednak do zagadnienia szczerze - zgódźmy się, wątpię czy jakakolwiek ówczesna formacja byłaby w stanie się uratować.

Jak dla mnie genialnym czynnikiem, który przyniósł wojsku rzymskiemu jego wartość bojową (a o czym nie było wspomniane) było zastosowywanie umiejętności wcześniej nabytych rekrutów w trakcie kampanii. Tak więc jeżeli ktoś przed poborem posiadał umiejętności kowala zostawał zbrojmistrzem, szewcy szyli obuwie dla żołnierzy, a ci którzy specjalizowali się w obróbce drewna budowali maszyny oblężnicze. Jeżeli zaś nikt nie posiadał jakiejkolwiek umiejętności mógł zostać np. członkiem drużyny mierniczej lub grupy oczyszczającej drogi. Takie czynności pełnili żołnierze kiedy nie toczyły się walki. Kiedy zaś trąby dawały sygnał do bitwy, wszyscy legioniści mieli być gotowi na stanowiskach w pełnym uzbrojeniu. Jak wiemy legionista musiał mieć przy sobie zawsze gladiusa, aby w razie czego móc stanąć do walki mimo braku uzbrojenia. Mamy tutaj przykład ogromnej mobilności armii rzymskiej. Żołnierze utrzymywali byli w ciągłej niepewności aby uczulić ich na wszelkie niebezpieczeństwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Probos   

Do czasu, aż nie zaczęto zbytnio reorganizować struktury legionu, oraz do momentu, aż konnica nie przejmowała pałeczki po piechurach, stanowili ogromny postrach wszystkich ludów zamieszkujących znany ówczesnym kartografom świat. :)

legion - O co chodzi z tym tekstem " Probos, uśmiechnij się :) " :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mieli także nieciężkie zbroje. Ich szybki marsz też był w końcu plusem.

Wyjasnij w czym rzecz ??

Czyzby Rzymianie nie mieli wowczas jednego z najciezszych ekwipunkow zolnierskich na swiecie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

6-8 kg bo tyle ważyła segmentata, (o ile o ten okres Wam chodzi) nie był zbyt wielkim ciężarem jeśli weźmiemy pod uwagę to że zwykły legionista na barkach nosił bo reformie Mariusza ok. 36 kg. Dodać można że podobno zdolni byli dziennie przejść 37 km!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie odkryję żadnej nowej rzeczy mówiąc, że to dyscyplina w armii rzymskiej była rzeczą, która miała największy wpływ na siłę legionu. Tutaj podam przykład rzymskiego obozu warownego(castra), który zakładano choćby na jedną noc. Był budowany według ściśle określonych zasad- otaczany fosą i wałem, centrum stanowił namiot wodza(praetorium).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Solidus   

Salve!

W tym temacie chcialbym poruszyc watek dotyczacy legionow. Chcialbym by jesli ktos zna jakis legion i/lub legiony, ktore w szczegolny sposob wplynely na ciag wydarzen w historii Imperium Romanum.

Pozdrawiam Wszystkich zainteresowanych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Legio X - ukochany legion Juliusza Cezara - zawsze 'pierwsi w tańcu' ;) Słynny był ich chorąży, ktory rzucił się ze statku do wody u wybrzeży Albionu, by zachęcić kolegów do ataku. Walczyli pod Mundą, Thapsus czy Masadą.

Stephen Dando-Collins wyprodukował serię książek o słynnych legionach - wspomniany X (Caesar's Legion) czy XIV (Nero's Killing Machine). Całkiem przyjemna lektura acz nie wiem czy tłumaczona na polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Solidus   

Tak, sa tlumaczone oby dwie pozycje ponad to jest jeszcze opisany VI (Ferrata) Porywacze Kleopatry i III (Gallica) Żołnierze Marka Antoniusza Stephena Dando Collinsa. Pamietasz jak nazywal sie ten slynny chorąży X LEG.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nazwisko tego chorążego niestety nie przetrwało do naszych czasów:(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Solidus   

Dzieki Teodor bardzo fajna stronka, ale nie wszyscy jednak wladaja angielskim na tyle by zrozumiec wszystko. A po za tym mysle ze jezeli ktos zna jakies ciekawe wydarzenie zwiazane z jakims konkretnym legionem to powinien je tu napisac. Moze tez byc charakterystyka legionu: gdzie stacjonowal, jaki mial symbol, nazwe idt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.