Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mefiu100

Maturalne wypracowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Po 17 lipca w portalu HISTORIA.org.pl w dziale matura z historii znajdzie się mnóstwo potrzebnych informacji dla przyszłych maturzystów np. literatura na którą warto się odwoływać oraz jak napisac dobrze wypracowanie, zapraszam po 17 lipca.

------

Tak jak obiecałem znalazło się wiele pomocnych informacji dla maturzystów w dziale matura z historii specjalnie przygotowanym dla abiturientów.

Matura z historii - https://historia.org.pl/index.php?id=matura

Wypracowanie z historii - https://historia.org.pl/index.php?id=historiaesej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie dt. polemiki z profesorem pisze tutaj:

Po pierwsze najlepiej znaleźć sobie skrajnego w ocenach historyka i tutaj już trzeba je znać. Wiadomo, że Jasienica nie lubił Jagiellonów dlatego krytykował Traktat Krakowski mówiać, że doprowadził do xyz, więc pisałem, że w polskiej historiografi pojawiają sie głosy takich historyków jak Paweł Jasienica krytykujący xyz ponieważ zyx, ja sie ż tymi zarzutami nie zgadzam ponieważ xyz. To naprawdę proste. Właściwie to nie esej, a rozprawka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mefiu100   

Co najlepiej napisać we wstępie ?

Co najlepiej napisać w rozwinięciu ?

Co najlepiej napisać w zakończeniu ?

Prosiłbym o podanie konkretnego przykładu eseju ... zacytowanie 4-5 zdań . Piszę to jako reprezentant tegorocznych maturzystów ! zeszłoroczni pomóżcie ! ; - )

Może jesteśmy trochę upierdliwi ... ale to Wy jesteście guru : ) za rok przejmiemy pałeczkę !

Wszyscy będą niewątpliwie zadowoleni . Z góry wielkie dzięki .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nawet pamiętam niemalże cały swój esej : )

Zaczynamy do sięgania wstecz jeśli esej był o Traktacie Krakowskim wyszedłem od sprowadzenia Krzyżaków i leciałem pokolei przyczyna-skutek-przyczyna + moje dywagacje i własne oceny + literatura, oczywiście nie było to bardzo szczegółowe ja napisałem do Traktatu Krakowskie 1 strone A4 wstępu pisząc o właśnie sprowadzeniu, wielkiej wojnie, wojnie trzynastoletniej, pokojach toruńskich, czy sądach z krzyżakami etc.

Później dokładnie o sednie sprawy, czyli przyczyny Traktatu Krakowskiego jego skutki, troche historii alternatywnej, odwołania do dwóch ocen w literaturze etc.

Później lecą same skutki i to co ja myśle jak by było dobrze. Zakończyłem jakąś pointą typu, że częśc historyków jak x uważają tak, y znowu tak, ale moim zdaniem tak... etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mefiu100   

Szanowny Adminie ;] czy dałoby radę zamieścić na forum Twoją pracę - esej z poprzedniej matury - tyle o ile pamiętasz; ) ?

albo chociaż jej fragmenty [; ?

Zapewne większość tegorocznych maturzystów chciałaby o to zapytać , ale mają pietra.. i boją sie bana ; ) Ja sie wybiję .. *

*

Jak dobrze pójdzie to 0.7L w Krakowie zgłoś się w roku 2008 ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W wolnym czasie postaram się coś napisać, pamiętam cały schemat i kilka fragmentów za esej dostałem 20/20, więc powinno być dobrze będzie on z tematu Traktat Krakowski przyczyny i skutki dla RP w XVIII w. o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hej Maturzyści :(

Ja także przygotowuję się do matury z historii i szczerze powiedziawszy nie napisałam jeszcze nigdy żadnego eseju.

W szkole tego nikgdy ode mnie nie wymagali, mimo że mam programowo rozszerzoną historię.

Myślę, że dobrą ideą byłoby zorganizować się w kilka osób i pisać eseje na jakiś wcześniej ustalony temat, a następnie po przeczytaniu wszystkich prac na wzajem, komentować je, uzupełaniać itd.

Myślę, że to dobry sposób na rozwinięcie umiejętności pisania, a także sprawdzenia swojej wiedzy i dotarcia do źródeł.

pozdrawiam maturzyści i liczę na wasz odzew!

kontakt najlepiej na maila lub gg :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mefiu100   

hmm .. masz na myśli coś ala wirtualna klasa ? [;

Jestem jak najbardziej ZA .

[ Dodano: 2007-11-11, 01:12 ]

Chcialbym odswiezyc lekko 'pod umarły' temat . [;

[ Dodano: 2007-11-11, 09:51 ]

Temat zyje !? ;p

[ Dodano: 2007-11-16, 20:45 ]

Temat zyje ? ;(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
niebla   

Pozwolę sobie przywrócić temat do życia :D

Jeżeli chodzi o esej maturalny jest to część egzaminu której najbardziej się obawiam. W szkole niestety nigdy nie uczono mnie pisania takiej formy wypowiedzi [pod względem historycznym]. Przeraza mnie ogrom faktów, dat osób a dokładnie ich odpowiednia selekcja to że w trakcie pisania pokręce wsystko i wszystkich. No i przedewszystkim wgryzienie się w temat tzn od którego momentu zacząć. Np mam temat "Walka podyplomatyczmna o kształt powojennej Europy" i nie wiem jak od niego zacząć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Być może nie zechcecie przyjąć rad skromnego studenta historii, ale kto wie, kto wie, może się komuś przydadzą:D

Zaczynając pisanie jakiegokolwiek tematu na maturze proponuję najpierw uważnie przeczytać temat, a potem zastanowić się, czy dokładnie rozumiecie o co chodzi, w pobieżnym czytaniu może jakieś słówko umknąć, a może mieć ono kluczowe znaczenie dla całego tematu. Ze swojego niewielkiego, ale jednak, doświadczenia wiem, iż jest nieuważne czytanie może przynieść konsekwencje w postaci błędnej odpowiedzi.

Sprawa druga. To o co pytała przed chwilą Niebla o to, jak zacząć pisanie tego konkretnego tematu. Zastanówcie się jaki jest ogólny kontekst zagadnienia, jakie ramy czasowe trzeba mu nadać. Na początku warto krótko i zwięźle opisać genezę problemu. Czyli w tym przypadku np. "jak kształtowały się stosunki dyplomatyczne przed wojną i w jej trakcie, jakim wynikiem zakończyła się wojna, kto dostał szansę na rozdawanie kart, a kto musiał się zadowolić rolą obserwatora czekającego na decyzje wielkich", tak można ująć to w skrócie.

Dalej ułożyć sobie plan głównej części wypowiedzi, tylko może nie chronologicznie, bo to można się czasem z tą chronologią pogubić, ale raczej problemowo, czyli poruszać kolejne kwestie, wraz z ich oceną zarówno własną jak i podpieraniem się opiniami uznanych historyków. Daty są oczywiście niezbędne.

W podsumowaniu należy dokonać ogólnej oceny danego problemu, tak aby pokazać, że potraficie wyciągnąć wnioski z tego co napisaliście a nie tylko podać kilka przykładów. Warto też zakończyć jakimś cytatem, o czym z resztą wspominał już wcześniej Jarpen.

Napisanie takiego eseju jeśli się dobrze zastanowić, wcale nie jest sprawą trudną. Początkowo po zobaczeniu tematu, niektórzy mogą wpaść w panikę kompletnie nie wiedząc co mają napisać, nie wiedząc o co chodzi w temacie etc. Jednak po chwili to mija, trzeba tylko wziąć głęboki oddech:) Sam tak miałem i na próbnej, i na prawdziwej maturze, a jednak eseje poszły mi naprawdę dobrze, więc nie martwcie się teraz na zapas, tylko czytajcie książki, uczcie się... i powodzenia w maju:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
niebla   

każda rada jest na wagę złota :D

no dobra ... ale jezeli mam pisać o stosunkach przed wojną to jak daleko mam się cofać w przeszłość?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.