Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy przeżył ktoś z Romanowów?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie czy przeżył ktoś z Romanowów? Jeśli tak to kto i czy są jakiekolwiek przesłanki mogące skłonić do twierdzącej odpowiedźi na to pytanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Kobiety z tego rodu, podczas tego tragicznego wydarzenia miały zaszyte klejnoty pod gorsetami i to miało je jakoś uratować- to jeden z faktów, o którym słyszałam. Ale czytałam, że Anastazja przeżyła- to znana historia, czytałam o synu- że przeżył i dalej żył (krótko- powód- hemofilia) w USA i tam zmarł i jak dobrze pamiętam to nawet grób jest. I coś mi świta, że chyba z woli Lenina przeżył- na Discovery lub na History taki program był kiedyś.

Cała historia osnuta jest legendami...chyba trudno wyjaśnić jak było w rzeczywistości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kobiety z tego rodu, podczas tego tragicznego wydarzenia miały zaszyte klejnoty pod gorsetami i to miało je jakoś uratować-

Też o tym gdzieś czytałam. Panie, więc miały być dobijane kolbami karabinów.

Według mnie mało prawdopodobne by ktoś przeżył. Chociaż o Anastazji, która miałaby rzekomo przetrwać też słyszałam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ale całkiem niedawno czytałam, że znowu znaleziono kości. Prawdopodobnie są to kości którejś z córek. Może ktoś jescze o tym czytał, bo ja już dokładnie nie pamiętam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Ja ostatnio w jakimś programie na Discovery Civilisation oglądałem programy o Rewolucji Październikowej i Tajemnicach Kremla. W którymś z nich była postawiona teza, jakoby znalezione w szybie nieczynnej kopalni na Syberii kości, były szczątkami carskiej rodziny. Z tym że, jakiś znany naukowiec po przebadaniu DNA ze szczątków i porównaniu wyników z DNA żyjących krewnych z Wielkiej Brytanii, wykluczył taką możliwość. Więc jacyś dalecy krewni Romanowów żyją, ale z samej linii carskiej raczej nikt nie przeżył. Trudno byłoby przypuszczać, żeby rozstrzelanie ktoś z rodziny Mikołaja II przeżył, natomiast brat Mikołaja II - wielki książę Michaił został zamordowany przez CzeKa...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ja słyszałam, że w ogóle to Leninowi miało zależeć żeby syn przeżył. Ta sprawa to głównie spekulacje i pogłoski, bo z DNA też różnie to może być...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta historia jest bardzo tajemnicza, do końca nie wiadomo czy ktoś przeżył. Kiedyś oglądałem program, ze ta kobieta, która podawała się za Anastazje czyli Anna Anderson przez wiele lat toczyła sprawy w sądzie tak naprawdę nią nie była. Potwierdziły do badania DNA. Tak naprawdę była polską chłopką, która zaginęła gdzieś w latach 20 XX wieku;) Więc jak widać Polacy zawsze byli pomysłowi;) Sam osobiście wątpię, żeby ktokolwiek przeżył tę jekaterynburską masakrę. Chociaż do końca pewny być nie mogę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozczaruję Was, nikt nie przeżył z najbliższej rodziny carskiej. Mam na myśli cara Mikołaja, carycę Aleksandrę, syna Aleksego, oraz córki Olgę, Tatianę, Marię i Anastazję.

Krążyły różne legendy na temat Anastazji i Aleksego. Wątpliwości powstały, ponieważ po zamordowaniu rodziny carskiej zwłoki były bezczeszczone (aby uniemożliwić identyfikację). Sowieci przenieśli też zwłoki z pierwotnego miejsca w nowe i nie złożyli całej rodziny w jednym miejscu. W latach '90 odnaleziono szczątki wszystkich zwłok, przebadano DNA i na tym historia się skończyła (faktycznie w 1993 nie odnaleziono zwłok Aleksego i Anastazji; z tego co pamiętam, stało się to dopiero w 1998, znaleziono szczątki zwłok). Był o tym program na Discovery, pod koniec ubiegłego stulecia kupiłem też książkę na ten temat ;)

Istotnie, caryca i carówny miały zaszyte klejnoty w gorsetach i faktycznie kule się od nich odbijały. Zostały dobite, ale nie kolbami, tylko strzałami w głowę z rewolwerów (istnieje wersja, że zakłuto je bagnetami, chociaż mi osobiście wydaje się mało prawdopodobna). Oprawcy w ogóle nie używali karabinów, tylko broń krótką. Egzekucja odbyła się w piwnicy, w nocy z 16 na 17 lipca 1918. Car trzymał Aleksego na kolanach (siedział) i zginęli jako pierwsi. Jednego z oprawców ruszyło potem sumienie i wszystko zeznał. Nie miał powodów kłamać. Są też zeznania innych świadków, bezpośrednich i pośrednich.

Ciekawostka. Ostatni car Rosji urodził się w Kostromie, w soborze Ipatiejewskim. Zginął w Jekaterynburgu, w domu kupca Ipatiejewa. Niesamowita zbieżność nazw :arrow:

Szkoda, że Jelcyn kazał zburzyć ten dom...

Adieu ancient regime...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Jednego z oprawców ruszyło potem sumienie i wszystko zeznał. Nie miał powodów kłamać. Są też zeznania innych świadków, bezpośrednich i pośrednich.

Można prosić o więcej danych o tym oprawcy, który postanowił "wygadać się"? Z góry dzięki. :]

Też uważam, że z rodziny carskiej nikt nie przeżył. Miło jednak byłoby wierzyć, że Anastazja przeżyła.

Interesujące jest to, że legendę o Anastazji (jedną z wielu wersji) stworzyli właśnie Sowieci. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Można prosić o więcej danych o tym oprawcy, który postanowił "wygadać się"? Z góry dzięki.
Wyczytałem to w książce, którą kupiłem gdzieś na przełomie wieków. Z tego co pamiętam, był to Łotysz (zresztą oprawcami byli sami Łotysze). Musisz niestety uzbroić się w cierpliwość. Od 5 lat ciągle się przeprowadzam i książki mam rozrzucone w trzech, róznych mieszkaniach a część ciągle spakowana w kartonach (chociaż jeden ostatnio rozpakowałem). Jak tylko dokopię się do knigi to od razu dam znać ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Można prosić o więcej danych o tym oprawcy, który postanowił "wygadać się"? Z góry dzięki.
Wyczytałem to w książce, którą kupiłem gdzieś na przełomie wieków. Z tego co pamiętam, był to Łotysz (zresztą oprawcami byli sami Łotysze). Musisz niestety uzbroić się w cierpliwość. Od 5 lat ciągle się przeprowadzam i książki mam rozrzucone w trzech, róznych mieszkaniach a część ciągle spakowana w kartonach (chociaż jeden ostatnio rozpakowałem). Jak tylko dokopię się do knigi to od razu dam znać ;)

Pozdrawiam.

Dzięki i czekam cierpliwie więc jak się dokopiesz. :] ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Zginął w Jekaterynburgu, w domu kupca Ipatiejewa.

Szkoda, że Jelcyn kazał zburzyć ten dom...

Bał się kultu miejsca śmierci ostatniego cara?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie dotarłem jeszcze do właściwego źródła, ale za to do innego, dużo starszego. Należy jednak odnosić się do niego z dużym sceptycyzmem. Autorem opracowania jest Melchior Wańkowicz, korzystał głównie z wyników śledztwa "białych" (komisja Sokołowa).

Moje wątpliwości budzi informacja, że bezpośrednimi zabójcami byli Węgrzy. Z tego co pamiętam, to jednak Łotysze, więc coś tu nie tak.

"Wygadał się", a właściwie został zmuszony do zeznań niejaki Miedwiedow, naczelnik warty, którego złapano pod Permem.

Biali znaleźli resztki sześciu gorsetów przy odłamkach kości (tzw. brykle; szósty gorset należał zapewne do zamordowanej służącej, Demidowej) oraz święte obrazki dzieci, które zawsze miały przy sobie. Świadczyło to pośrednio o zamordowaniu całej rodziny. Resztek ciał w szybach, w których znaleziono opisane powyżej przedmioty nie było (prócz damskiego palca), oprawcy przenieśli "zwłoki". Znaleziono je znacznie później, brakowało ciał właśnie Anastazji i Aleksego.

Książka, której wciąż szukam opisywała całą historię władztwa ostatniego cara, aż do mordu i wyjaśnienia śmierci. Pamiętam okładkę, nie pamiętam autora, ani wydawnictwa :arrow: Szukam dalej ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ostatnio pojawił się artykuł o Romanowach w jakiejś gazecie (chyba Focus Extra). Okazuje się, że najnowsze badania archeologiczne potwierdziły tożsamość wszystkich członków rodziny carskiej. Nikt nie ocalał z tej rzezi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.