Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Oczywiście, że mieli aspiracje i chcieli stworzenia własnego państwa, ale to nie był ich główny priorytet jak w przypadku Krzyżaków. Aż tak bardzo nie zabiegali. Cypr jest tutaj przykładem dobrym. Wykorzystali do cna zasoby Cypru, a gdy nie dało się utrzymać kontroli, to porzucili wyspę (z powodu buntów). Bardziej interesowały ich aspekty finansowe. A w Portugalii przetrwali, gdzie po kasacji zakonu, utworzyli zakon "królewski" i zajęli się bankowością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie utworzyli zakonu królewskiego bo ten juz istniał, a poza tym bankowością zajmowali się niemal od początku swego istnienia więc to nie było żadnym novum. Cypr zaś w owym czasie był nie do utzymania wiec planowali osiedlić się na terenach nalezacych do Ormian, lecz to były jedynie plany...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Gdy papiez rozwiazal Zakon Templariuszy , a byli to rycerze z bogatych rodow , ci co sie uratowali przed pogromem to zrzucili szaty Templariuszy i zalozyli np. szaty z Zakonu Joanitow . Min. Joanici pochloneli dobra Templariuszy , co popoblogoslawil rowniez Papiez . Np dobrami Templariuszy pochlonietymi ten sposob przez inny zakon jest obecne miasto Sulecin . Zapraszam k,woli ciekawosci na stronke miasta Sulecin . Herbem Sulecina jest Baranek Bozy trzymajacy proporczyk z czerwonym krzyzykiem (znak Templariuszy )

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Helen Nicholson w swojej książce "Rycerze Templariusze" podaje,że jakoby Filip IV Piękny miał być w pełni przekonany o winie Templariuszy za sprawą swoich doradców, którzy przekazywali mu fałszywe informacje o ich winie.Poza tym jak chyba każdy ze średniowiecznych władców potrzebował pieniędzy, a zakon stał się łatwą ofiarą, przecież sens ich egzystencji został zachwiany po utracie Jerozolimy. Co jeszcze ciekawe sama sprawa procesu Templariuszy wzbudzała spore zainteresowanie poza granicami Francji, gdzie szeroko komentowano proces przeciw zakonowi. W tamtym okresie,jeśli zarzucono komuś herezję było niemal pewne, że strona oskarżona ma nikłe szansę na wygranie procesu. Papież zresztą swoją bullą Vox in Excelso rozwiązał zakon z racji jego pohańbienia wynikającej z zaistniałej sytuacji.Cóż dość dyplomatyczny sposób wybrnięcia z tego wszystkiego, ale cóż onnego mógł uczynić jeśli pod nosem miał wojska francuskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdyby na tronie Piotrowym zasiadała inna persona niż Klemens V do tego rodzaju sytuacji by nigdy nie doszło. Nawet pomimo upadku Jerozolimy. W średniowieczu było wiele innych terenów nadających sie do prowadzenia akcji krucjatowych. Templariuszom nie dano nawet czasu by coś zdziałali... Jacques de Molay niepotrzebnie wyruszył w podróż do Francji. Dalej to juz znana historia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.