Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Rekonstruowanie SS - artykuł

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Trzeba odróżnić dwie zasadnicze rzeczy: ludzi, ktorzy dla zrekonstuowania wydarzeń historycznych przebierają się w mundury odpowiadające realiom epoki, i neofaszystow, którzy propagują niezgodne z prawem hasła i wzorce postępowań. Po rozróżnieniu tych dwu rzeczy można dopiero przystapić do rzeczowej dyskusji. Na początek - pytanie: jak moi drodzy wyobrażacie sobie np. rekonstrukcję Bitwy nad Bzurą bez ... Niemców? :roll: Czy w miejscu, do którego zmierzają szarżujący ułani powinien być transparent "TU STOJĄ NIEMCY" :P ? Czy przebieranie się za kogoś oznacza akceptację/ wyznawanie jego ideologii i poglądów? Czy będzie się tym zajmowal prokurator? A co z aktorami (poczynając od nieśmiertelnego Janka Klosa :P ), grającymi w filmach i spektaklach rolę Niemców? Czy dopiero teraz dostrzeżono działalność różnej maści GRH ?

P.S. Sam powoli rekonstruuję mundur oficera 10BK, jedynej naszej wrześniowej formacji, ktora chodziła w niemieckich hełmach "rogaczach" (M16, mam ich dwa). Aż strach pomyśleć, za kogo mogą mnie wziąść ludzie, którzy nie mają bladego pojęcia o tej formacji...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
P.S. Sam powoli rekonstruuję mundur oficera 10BK, jedynej naszej wrześniowej formacji, ktora chodziła w niemieckich hełmach "rogaczach" (M16, mam ich dwa). Aż strach pomyśleć, za kogo mogą mnie wziąść ludzie, którzy nie mają bladego pojęcia o tej formacji...

Możesz jednak pokazać "Orzełka" i sprawa załatwiona.

Od dłuższego czasu obserwuję to środowisko i jakoś nie zauważyłem, aby każdy kto odtwarza jednostki niemieckie (a sam wziąłem się za rekonstrukcję oficera 116 Dywizji Pancernej "Windhund", ale to bardziej na zasadzie kolekcjonerstwa) był propagatorem nazizmu czy zajadłym przeciwnikiem Żydów. W stosunku do Niemców mam swoją wyrobioną opinię i bynajmniej nie jest ona pozytywna. Skoro podobają mi się akurat ich mundury to czemu mam sobie odmówić przyjemności chodzenia w nich. A na rekonstrukcjach ktoś musi przecież odtwarzać Niemców.

Zresztą sytuacja z tym artykułem jest dość dziwna bo jakieś 3 lata temu jeśli mnie pamięć nie myli ta sama "Wyborcza..." walnęła artykuł w którym chwaliła GRH Pomerania. Szef GRH Breslau jeśli się dobrze orientuję, jest jednym z modów na dws-ie. I pisał, że autor artykułu całkowicie pozmieniał jego wypowiedzi. Dla mnie to jest zwyczajna dziennikarska manipulacja.

Co do tych informacji o zbrodniach. To, że W-SS popełniała zbrodnie jest chyba oczywiste dla każdego kto zna historię nawet w minimalnym stopniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Jeżeli dokonuja rekonstrukcji dywizji, która dokonuywała zbrodni wojennych i opisuja historie tej dywizji to tez powinni o tych zbrodniach chyba wspomnieć ?

To, że W-SS popełniała zbrodnie jest chyba oczywiste dla każdego kto zna historię nawet w minimalnym stopniu.
Nie każa przecież dywizja SS jest obarczona zbrodniami wojennymi.

Poza tym oczywiście "Wyborcza" jest stronnicza i sie czepia :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie każa przecież dywizja SS jest obarczona zbrodniami wojennymi.

Spośród W-SS tylko 10 DPanz "Frundsberg" niczego nie udowodniono. Całe SS, poza SS Reiterei zostało uznane za organizację zbrodniczą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

GRH maja przybliżac historię, nie powinny wiec tego robic selektywnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
GRH maja przybliżac historię, nie powinny wiec tego robic selektywnie.

Jest to bardziej skomplikowane, niż ci się wydaje. Czy np. wiesz, że w Niemczech funkcjonowanie GRH odtwarzających II WŚ jest zabronione? Czy wiesz, że młodzi Niemcy (którzy doskonalę moga odtwarzać ichniejsze formacje) po przyjeździe na zaproszenie naszych GRH muszą "chodzic na paluszkach" (tj. żadnych obraźliwych geastów w stronę publiczności, wyzwisk, zachowań - szczególnie w pobliżu starszych ludzi). Nie wykluczam, iż jakaś grupka naszych neonazistow może założyć sobie własną GRH, czyniąc tym niepowetowane szkody innym działającym grupom. Bo czym innym jest krzewienie ideologii nazimu, maksymalnie się do czlonków tego ruchu upodabniając, a czym innym jest przebranie się w mundury, celem rekonstrukcji danego zdarzenia historycznego, bitwy, potyczki.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Nie zrozumiałes mnie ciekawy.

Miałem na mysli to, ze jak sie robi reknostrukcje umundurowania ajkiejśc formacji i przybliża się jej historie to nie mozna "omyłkowo" pomijac istotnych informacji o popełnionych zbrodniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Nie zrozumiałes mnie ciekawy.

To ty mnie nie zrozumiałeś :evil: . Nie będzie gość przebrany za Niemca na rekonstrukcji Bzury gdzieś pod Brochowem ganiał od widza do widza, i głosił: "Słuchaj Pan - jestem ubrany w mundur DPanc. SS "Viking", która to ma na sumieniu straszne zbrodnie"! Powtarzam po raz enty: głównym zadaniem GRH nie jest propagowanie idei, warość i światopoglądu żołnierzy, których odtwarzają ubrani w mundury danej formacji, a jedynie rekonstrukcja wydarzeń (chociaz nie można z całą stanowczością wykluczyć, iż coniektórzy ich członkowie to prywatnie robią). Kultywowanie tradycji hitlerowskiej w naszym ustawodawstwie to śliska sprawa. A ktoś za Niemca przebrany być musi...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
To ty mnie nie zrozumiałeś .

Oczywiście mylisz się, to Ty xle zrozuiałes mnie.

Jesli GRH ma strone internetową i przypomina tam historie odtwarzanej jednostki to nie powinna "przypadkiem" przemilczac informacji o zbrodniach. Mam nadzieję, ze tym razem juz zrozumiesz mnie dobrze, bo czepiasz sie zupełnie bez powodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Jesli GRH ma strone internetową i przypomina tam historie odtwarzanej jednostki to nie powinna "przypadkiem" przemilczac informacji o zbrodniach.

Nie powinna, ale co to ma do tematu dyskusji ??? Czy ja, przebierając się w jakiś mundur dla rekonstrukcji danego wydarzenia powinienem rozgłaszać wszem i wobec (w tym na stronach internetowych), że ubieram się w mundur "morderców i bandytów"? Poza tym:

bo czepiasz sie zupełnie bez powodu.

Czy ja w ten sposób (lub podobny) się do kogoś zwracam? :evil: Przypominam ci, że wszystkich obowiązuje kultura dyskusji, rzeczowe i spokojne przedstawianie argumentów. Bo używając tego typu zwrotów sam się prosisz - nie kuś licha...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Czy ja, przebierając się w jakiś mundur dla rekonstrukcji danego wydarzenia powinienem rozgłaszać wszem i wobec (w tym na stronach internetowych), że ubieram się w mundur "morderców i bandytów"?

a czy ja ci kaze to rozgłaszac? ale jak juz robą strone i informuja o historii to nie powinni przemilczać. Powinni tez wyraznie zaznaczyc jakie jest ich stanowisk owobec zbrodni wojennych, zeby nie było wątpliwości i wyraxnie wytlumaczyc czemu słuzy GRH.

Bo jak napisza tylko, ze przebieraja sie za jakąs formacje SS to intencje moga budzić watpliwości.

Czy ja w ten sposób (lub podobny) się do kogoś zwracam? Przypominam ci, że wszystkich obowiązuje kultura dyskusji, rzeczowe i spokojne przedstawianie argumentów. Bo używając tego typu zwrotów sam się prosisz - nie kuś licha...

Dobra, to ja juz pisze tylko w quizach, bo jak sie gdzies indziej odezwe to wystko jest jakos dziwnie interpretowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Bo jak napisza tylko, ze przebieraja sie za jakąs formacje SS to intencje moga budzić watpliwości.

To może lepiej, jak zatrudnią aktorów przebranych w mundury SS ? Taki Boguś Linda, czy Maciej Zakościelny w mundurze niemieckim pewnie nikogo by nie raził, i nie musiałby tłumaczyć się z tej "przebieranki" - wiadomo - aktor to aktor...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
To może lepiej, jak zatrudnią aktorów przebranych w mundury SS ? Taki Boguś Linda, czy Maciej Zakościelny w mundurze niemieckim pewnie nikogo by nie raził, i nie musiałby tłumaczyć się z tej "przebieranki"

A kto z szablą sie porywał na "nazistów" :wink:? Nie jakis aktor czasem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.