Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Mniejsz II Rzeczpospolita

Recommended Posts

Gryfon   

Zakładam że bitwa nad Niemnem zakończyła tak jak w rzeczywistości spektakularnym sukcesem Polski tylko raczej  krwawym remisem Obie strony były w tamtym czasie krańcowo wyczerpane wojną i tak zaraz potem podpisano by pokój tyle tylko że był by on o wiele mniej korzystny dla państwa polskiego. Granicę oparto by zapewne o Bug, a Galicja została by podzielona według tej linii która kiedyś proponowano Zachodnio-ukraińskiej republice ludowej. To oznacza że Grodno I Lwów co prawda zostaną po Polskiej stronie ale jako miasta położone bardzo blisko granicy, Wileńszczyzna pozostanie integralną częścią państwa Litewskiego natomiast Nowogródczyzna, Polesie, Wołyń i wschodnia Galicja staną się częścią ZSRR. Jak dalej potoczyły by się losy mniejszej II Rzeczpospolitej ? Ja myślę że taki pokój był by katastrofą dla narodu Polskiego W rzeczywistości za za granicą wyznaczoną przez traktat ryski pozostał ponad milion Polaków i 80% tych ludzi zginęło wskutek represji Stalinowskich. W tej wersji historii one dotknęły by jakieś 8 milionów. .  

 

A to znaczy  ze zapewne po II  wojnie światowej Polsce przyznano by o wiele mniej nowych nabytki terytorialne najprawdopodobniej jedynie tereny plebiscytowe na Śląsku,  Mazurach i wolne miasto Gdańsk. Najprawdopodobniej te zamiast PRL stlała by się po prostu kolejna z republik ZSRR.

 

Edited by Gryfon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.