Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Najgorszy poeta wszechczasów.

Recommended Posts

Najgorszy poeta wszechczasów... Zagadnienie, o którym z góry wiadomo, iż nigdy nie będzie rozstrzygnięte. Odbiór poezji albowiem subiektywnym cokolwiek jest, a nadto o wielu kiepskich poetach świat nie usłyszał. Może dlatego, że nic nie opublikowali.;)

W każdym razie - pobawić się można.;)

 

I propozycja na początek:

Niedoceniony (i - niestety - nieopłacony należycie takoż:() Wielki Rycerz Świętego Orderu Białego Słonia Birmańskiego (choć bardziej pasowałoby - Orderu Szkockiego Wieloryba:) - zob. link zamieszczony jako ostatni w tym poście) William McGonagall.

 

Tu można poczytać o nim samym:

https://www.poetryfoundation.org/poets/william-mcgonagall

A poniżej wybrane próbki jego talentu (zwracam uwagę Szanownych Forumowiczów, że Poeta ów nie był obojętny wobec wydarzeń historycznych):

https://www.poetryfoundation.org/poems/45828/the-tay-bridge-disaster

https://www.poetryfoundation.org/poems/45825/attempted-assassination-of-the-queen

https://www.poetryfoundation.org/poems/45819/the-battle-of-omdurman

https://www.poetryfoundation.org/poems/45830/the-battle-of-tel-el-kebir

https://www.poetryfoundation.org/poems/45829/the-famous-tay-whale

 

Dopisek:

Byłbym zapomniał - McGonagall, choć rzeczywiście niedoceniony za życia, został jednak - w pewnym sensie - doceniony po śmierci.

Między innymi trafił - w pewnym sensie;) - do "światów" Harry Pottera i Monty Pythona.

 

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektórzy nie mogli względem niego nabrać dystansu, kiedy w 2002 r. w Dundee obchodzono tego poety Douglas Dunn, poeta szkocki i dyrektor St Andrew's Scottish Studies Institute przy St Andrew's University, oznajmił, że gdyby McGonagall dziś żył to nie mógłby chodzić po ulicach (w domyśle - zostałby uznany za obłąkanego) i dodał: "To celebrate William McGonagall as a poet is certainly an insult to people like myself who have spent most of our lives pursuing the art of poetry. (...) The man was an idiot from birth, totally self-deluded. His poetry is appalling".

/E. Bort "Poet McGonagall", "Scottish Affairs", no. 80, summer 2012, s. 166-167/

 

Choć Christopher Murray Grieve (znany bardziej jako: Hugh MacDiarmid) nie skreślał McGonagalla, wyznaczając mu niejako osobne miejsce w historii poezji:

"McGonagall is in a very special category, and has it all to himself. There are no other writings known to me that resemble his. So far as the whole tribe of poets is concerned, from the veritable lords of language to the worst doggerelmongers, he stands alone".

/K. Blair "McGonagall, ‘Poute’, and the Bad Poets of Victorian Dundee", "The Bottle Imp", Iss. 14, 2013, b.p./

 

Ponoć najgorszy wiersz jaki został napisany w języku angielskim to "Tragedy" zawarty w poemacie "A Fragment" pióra "TheoMarzialsa, z jego jedynego zbioru "The Gallery of Pigeons and Other Poems". Ross i Kathryn Petras umieścili ten utwór w swej antologii "Very Bad Poetry". Znalazły się też tam takie utwory jak:

"James McIntyre’s Ode on the Mammoth Cheese
 Gorgia Bailey Parrington’s An Elergy to a Dissected Puppy
When Bad Poems happen to Good Poets: The Thorn by Wlliam Wordsworth (and it really is bad)
Rev. Samuel Wesley’s A Pindaricque on the Grunting of a Hog
Willam B .Tappan’s Song of Three Hundred Thousand Drunkards in the United States
The Worst Poem ever written in the English Language: A Tradegy by Theophile Marzials - and
The Most Lurid Account of a Tragedy: Calamity in London: Family of Ten Burned to Death by William McGonagall
".

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Cytuj

 

'Twas in the year 1815, and on the 18th day of June,
That British cannon, against the French army, loudly did boom,

 

Z poematu "The Battle of Waterloo" (aut. William Topaz McGonagall).

Cyt. za: 

https://mypoeticside.com/show-classic-poem-18693

 

W wieku cokolwiek dojrzałym, znalazłem nową pasję i miłość. Pokochałem tą poezję.:wub: Co prawda na forum od pewnego czasu widać starania jednego forumowicza;), aby zbliżyć się do ideału, który można by równie podziwiać, czcić i wielbić, ale to jednak nie to. McGonagall Wielkim Poetą Był!

 

Jakby ktoś też chciał się emocjonalnie zaangażować, polecam:

https://mypoeticside.com/poets/william-topaz-mcgonagall-poems

 

Napisał też kolędę.:D Już chyba wiecie, czyimi słowami złożę Wam życzenia.:B):

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

yłbym zapomniał - McGonagall, choć rzeczywiście niedoceniony za życia, został jednak - w pewnym sensie - doceniony po śmierci.

Między innymi trafił - w pewnym sensie;) - do "światów" Harry Pottera i Monty Pythona

 

Nie tylko, odnajdziemy go też u Terry'ego Prachetta czy Philipa Pullmana, poza tym gościł u Mappetów. Pojawił się też w programie radiowym "The Goon Show" Spike'a Miligana i poświęcono mu film "The Great McGonagall" (z 1974 r.) z główną rolą Petera Sellersa. "Dorobił" się nawet własnego konkursu poetyckiego w 1965 r., którego głównymi jurorami byli właśnie: Milligan i Sellers. W konkursie nie przyznano głównej nagrody uznając, że nikt nie może się równać McGonagallowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z Polaków stawiałbym na Macieja Bogusza Stęczyńskiego (zob. życiorys w Wikipedii). Ale, akurat w jego wypadku nie śmiałbym zbytnio sobie dworować, choć zgadzam się zasadniczo z tym co napisał o nim M. Staffa: "(…) plonem jego wędrówek są dość grafomańskie poematy, w których >>częstochowskimi rymami<<, ale w bardzo patriotycznym duchu i przesadnie, wielbił piękno Sudetów" (za: M. Stafffa, Karkonosze, Wrocław 1996, s. 133). Podobno jego grafiki były lepsze, choć lubił sobie "wyolbrzymić" góry (ibidem, s. 134).

 

Jednak:

Primo. Chodził (oczywiście - między innymi) po Sudetach i fascynował się nimi (polsko-patriotycznie) w czasach, gdy dla większości Polaków były to obszary definitywnie stracone. Próbował nawet polonizować lokalne toponimy.

Secundo. Lata po śmierci jego postać (i dzieła) zostały wykorzystane do "oswajania" przez Polaków tych ziem.

Tertio. Smutne miał życie (a przede wszystkim jego schyłek). K. J. Mazurski, Historia turystyki sudeckiej, Kraków 2012, s. 111 wręcz stwierdził, że "zmarł z głodu w stołecznym mieście Krakowie".

 

W każdym razie - zainteresowanych talentem wyżej wymienionego - odsyłam do jego dzieł, na przykład:

https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/8673/edition/7824

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze o "tropach" McGonagalla...

Bill Herbert (podpisujący swe utwory: W.N. Herbert) jest profesorem poezji, tłumaczem a także współwydawcą kilku antologii z poezją szkocką (a nawet chińską i bułgarską). Herbert pochodzi z Dundee (w 2013 r. otrzymał od władz tego miasta tytuł "Maker"), nie dziwne zatem, że jeden z tomików jego poezji nosi tytuł "Cabaret McGonagall", który to zbiór otrzymał nagrodę Northern Arts.

 

2 godziny temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Z Polaków stawiałbym na

 

Dla mnie numerem pierwszym byłby chyba hrabia Kiszka Zgierski, choć tuż zanim można by postawić Kajetana Jaxę-Marcinkowskiego, który ponoć otrzymał swego czasu posadę, pod warunkiem, że powstrzyma się od publikowania swej poezji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.