Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Indie Brytyjskie - rzeczy za które mieszkańcy Indii mogli by być Brytyjczykom wdzięczni

Recommended Posts

Gryfon   
W dniu 14.09.2018 o 8:54 PM, secesjonista napisał:

A w jakim języku mają to być informacje?

Oczywiście w języku Polskim. Przy tym szczególnie  chodzi mi tutaj o takie rzeczy za które mieszkańcy Indii mogli by być Brytyjczykom wdzięczni. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie dla każdego może to być tak oczywiste zwłaszcza gdy chodzi Indie brytyjskie.

W naszym języku nie ma dobrych książek czy artykułów o Indiach pod panowaniem Brytyjczyków, pomijając te omawiające proces dekolonizacji i osiągnięcie niepodległości. A zważywszy, że współcześnie na wszelkie strony nawiązuje się do saidowskiej koncepcji orientalizacji to będzie trudno znaleźć cokolwiek pozytywnego w tym panowaniu. Każda innowacja technologiczna, każda zmiana społeczna wprowadzona przez Brytyjczyków może być uznana za narzucanie własnego modelu i wykorzystanie lokalnych zasobów dla potrzeb Metropolii.

Bez badań brytyjskich nad dawnymi systemami prawnymi i religijnymi w Indiach, baza ideowa późniejszych nacjonalistów i działaczy dążących do niepodległości byłaby znacznie uboższa. Bez Indian Civil Service w Indiach znacznie dłużej trwałoby wykształcenie elity politycznej i ekonomicznej. Bez wciągnięcia Indii w globalną strukturę brytyjskiego imperium, znacznie trudniej byłoby potem niepodległym Indiom osiągnąć swą pozycję na rynkach.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to zajrzenie do Nialla Fergusona.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.