Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Sanacja- Lewica vs Prawica

Recommended Posts

Gryfon   

Uważacie Sanacje za dyktaturę Lewicową czy prawicową ? Odnoszę niewrażenie że w powszechnej świadomości Piłsudski funkcjonuje dziś jako dyktator Prawicowy . Na ile jednak jest to pogląd prawdziwy? Przecież ten człowiek swoją młodość spędził w PPS-ie a o sukcesu przewrotu majowego też w znaczniej mierze zdecydowało poparcie siły lewicy na których wezwanie kolejarze rozkręcili tory uniemożliwiając dotarcie na czas wojskom wiernych Sejmowi jadących z Wielkopolski. Co zaś najważniejsze to Sanacja w gospodarce zawsze skłaniała się ku rozwiązaniom oparty na etatyzmie czego wyrazem była choćby budowa COP-u. Dlatego ja skalaniem się do określenia ją jako dyktaturę lewicową.     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piłsudski  - według własnych słów - "jechał czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku Niepodległość, ale tam wysiadł". Faktycznie w 1926 lewica, nawet ta skrajna uważała Piłsudskiego za "swojego", ale też bardzo szybko się rozczarowała.

Jaka to była dyktatura? W mojej ocenie bez wyraźnego oblicza ideologicznego, choć sam obóz piłsudczykowski miał różne odcienie. Typowy system patronażu, sprowadzający się do założenia - lepiej, jak będziemy rządzić i trzymać za twarz my (do czasu dekompozycji obozu sanacyjnego - sam Marszałek), niż kto inny. Wszystko to oczywiście polane państwowotwórczo-mocarstwowo-patriotycznym sosem na bazie kultu osoby Marszałka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.