Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

"Trwóg przyczyną są najwięcej cudzoziemcy" - stosunek do cudzoziemców wokół naszych władców (od Batorego do Władysława IV)

Recommended Posts

 W tym wątku chciałbym pominąć stosunek do Turków czy Żydów, tudzież osiadłych mniejszości (Ormian, Rusinów) a skupić się na tych którzy zawitali do nas z Europy, na ogół będąc związanymi z dworem poszczególnych władców. Nie chodzi też o stosunek motywowany odmienną konfesją, a przynajmniej nie tylko tym uzasadniony.

Lauda sejmikowe jak i diariusze sejmowe pełne są nawoływań o odprawienie cudzoziemców od dworu, a nawet z kraju. Wielu władców to obiecywało i co oczywiste nigdy nie doszło to do skutku.

Względem cudzoziemców formułowano dwa główne zarzuty. Wedle pierwszego - mieli oni wpływać na władcę ku szkodzie praw szlachty  i propagować idee absolutystyczne. Wedle drugiego - nadto dużo zyskiwali przywilejów, majątków i stanowisk, które winny przynależeć naszej braci szlacheckiej.

Czy rzeczywiście cudzoziemcy; za sprawą przychylności królewskiej; mogli się znacząco wzbogacić w naszym kraju, zwłaszcza patrząc na posiadanie domeny ziemskiej?

W jakich okresach następowało nasilenie niechęci do poszczególnych nacji?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.