Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

"Olimpijskie" konkursy literackie 1912-1936

Recommended Posts

Już podczas paryskiego spotkania w 1906 r. Pierre de Coubertin propagował pomysł by rywalizacji sportowej towarzyszyły konkursy na prace z różnych dziedzin artystycznych, które miały być inspirowane sportem.

Polacy, z różnych powodów, dopiero w 1928 r. dołączyli do tej rywalizacji, zdecydowano się na wysłanie utworów dwóch Kazimierzy: Wierzyńskiego i Przerwy-Tetmajera. Wiadomo, że to właśnie ten pierwszy zdobył złoty medal za swój tomik poezji "Laur olimpijski", zawierający piętnaście utworów (m.in. o takich postaciach, jak: Roald AmundsenArthur Porrit, Paavo Nurmi czy Ricardo Zamora), w którym z oryginalnego wydania z 1927 r. tłumacz pominął utwór "Skok w dal". Może z powodu konkursowego ograniczenia do 20 000 słów? Z dorobku Przerwy-Tetmajera wybrano "Dyskobola" - co jest zrozumiałym, dlaczego jednak do tego dobrano "O Janosikowym turnieju" - trudno zrozumieć, bo przecież trudno mówić tu o rywalizacji sportowej, w duchu olimpijskim.

Czy w późniejszych latach polscy literaci i poeci (pomijając znany przypadek Jana Parandowskiego i jego "Dysku olimpijskiego"; brąz w 1936 r. w Berlinie) próbowali swych sił w tego typu konkursach?

Jak wyglądało wyłanianie autorów w innych krajach? Na ile bieżąca polityka mogła mieć na takie wybory wpływ?

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.