Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Polskie wynalazki w II WŚ

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jak zapewne większość z Was się orientuje Polacy podczas II WŚ byli autorami wielu wynalazków, które potem weszły do alianckiego uzbrojenia. Jakie znacie, które w Waszej opinii były najprzydatniejsze? Ja zacznę może od:

Polska szkoła latania na spadochronie.

Polska była jednym z pierwszych państw, które wprowadziły program spadochronowy. Już w 1922 odbył się u nas pierwszy skok ze spadochronem. W 1929 zaczęto produkować nasze krajowe spadochrony. W tym samym czasie bardzo popularne były kursy prowadzone przez LOPP na których uczono się jak latać na szybowcach i samolotach silnikowych. W 1936 wybudowano pod Warszawą pierwszą wieżę spadochronową, trzy lata później było ich w Polsce już 17. Zaraz po radzieckim pokazie pod Kijowem, także Polacy zaczęli opracowywać zastosowania spadochronów dla armii. W 1937 zorganizowano pierwszy wojskowy kurs spadochronowy. Pokaz przeprowadzony przez 24 osobową grupę spadochroniarzy przekonał Min. Spraw Wojskowych do utworzenia Wojskowego Ośrodka Spadochronowego. Pierwsza grupa 80 oficerów ukończyła kurs w nim w czerwcu 1939. Kolejna grupa ze względu na wojnę nie dokończyła kursu. Większość z tych osób z pierwszej "serii" zginęła podczas walk w Polsce, Norwegii i na zachodzie Europy. Jednak na Wyspy dostało się dwóch najlepszych instruktorów: porucznik pilot Jerzy Górecki i podporucznik Jan Gębołyś. Brytyjczycy, którzy rozpoczynali w 1940 swój własny program szkoleniowy dla spadochroniarzy przyjęli obu z szeroko otwartymi ramionami. Byli jednymi z lepszych instruktorów. Podporucznik Gębołyś opracował metodę sterowania lotem. To pociąganie za linki w celu ustawienia się w odpowiedniej pozycji jest właśnie jego pomysłem. Najpierw przyjęli to Brytyjczycy a potem Amerykanie. Została nazwana "polską techniką spadochronową". Gdy do ośrodka w Ringway dotarła pierwsza polska grupa kandydatów na skoczków zostali, co oczywiste, wyznaczeni na jej instruktorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Przedwojenny wynalazek inż. Rudolfa Gundlacha - ruchomy peryskop czołgowy (zastosowany w TKS-ach i 7-TP). Jako nieodzowny element wszystkich późniejszych wozów bojowych II WŚ - dzis mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że opatentował to Polak.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

"Mine Detector Polish Mark I" - zastosowany na wielką skalę podczas działań w Afryce, od bitwy pod El-Alamejn począwszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.