Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

      

Kulturalno-polityczna ciekawostka. 27 października tego roku Nursułtan Nazarbajew wydał dekret (указ) o przejściu języka kazachskiego na alfabet łaciński. Cel ma być zrealizowany do 2025 roku.

Tekst dekretu:

http://www.akorda.kz/ru/legal_acts/decrees/o-perevode-alfavita-kazahskogo-yazyka-s-kirillicy-na-latinskuyu-grafiku

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Z pewnością informacja warta podania.

 

Nie wydarzyło się to z dnia na dzień, przygotowania trwały od wielu lat. Alfabet łaciński tak samo nie pasuje (zapewne) do języka kazachskiego, jak i alfabet cyryliczny. Może lepiej pasowałby arabski albo jakiś zupełnie inny, ale jednak łacinka wydaje się być wyborem optymalnym ze względu na europejskie inklinacje tego kraju. A są one wyraźne.

 

Z tego, co miałem okazję osobiście zaobserwować:

 

Dla studentów kazachskich uczelni organizuje się "letnie szkoły europejskie". Polega to na tym, że 50 studentów ładuje się do autokaru i najpierw jadą do jakiejś unijnej uczelni, aby wysłuchać serii wykładów, przygotowanych na zadany przez nich temat. Jedna taka grupa trafia co roku na mój wydział. Potem jadą jeszcze na dwa tygodnie w wycieczkę objazdową po Europie.

 

Kazachstan bardzo poważnie traktuje swój udział w programie Erasmus +.  Studenci z Kazachstanu - 100% obecności na wykładach. Jak jedna dziewczyna na skutek nieporozumienia opuściła pierwszy wykład, to zażyczyła sobie, żebym jej przekazał prezentacje. Na zajęciach komputerowych (Excel w zastosowaniach ekonomicznych) ona realizowała zadania jako pierwsza, potem Portugalczycy, a gdzieś pod koniec zajęć robili to niektórzy Hindusi, Bengalczycy i Nepalczycy. 

 

Ja się z tego cieszę i trzymam za Kazachstan kciuki. Zapewne za życia Nazarbajewa nie ma mowy o liberalnej demokracji parlamentarnej w Kazachstanie, ale jeśli te swoje młode elity wysyła do UE, to przecież ma świadomość, że ustanowieniu dynastii Nazarbajewów to będzie przeszkadzać.

 

Obym nie dożył czasów, gdy w Kazachstanie będzie liberalna demokracja parlamentarna, a w Polsce - nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informacja jest ciekawa, szczególnie w kontekście relacji Kazachstanu z Rosją.

Rosja w grudniu 2002 roku zmieniła ustawę o językach narodów Federacji Rosyjskiej dopuszczając do ich zapisu jedynie cyrylicę (grażdankę). Art. 3 ust. 6 ustawy FR z 25 października 1991 roku "О языках народов Российской Федерации" w obecnym brzmieniu:

6. В Российской Федерации алфавиты государственного языка Российской Федерации и государственных языков республик строятся на графической основе кириллицы. Иные графические основы алфавитов государственного языка Российской Федерации и государственных языков республик могут устанавливаться федеральными законами.

Za: http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_15524/

Z nowelizacją z 2002 roku miał problem chociażby Tatarstan (który usiłował przejść na alfabet łaciński). Powyższa nowelizacja plus odpowiednia decyzja rosyjskiego sądu konstytucyjnego - to uniemożliwiła.

 

W tym kontekście, decyzja Nazarbajewa na pewno ma charakter pewnej demonstracji politycznej. Choć oczywiście Kazachstan nie jest podmiotem Federacji Rosyjskiej, to jest z Rosją blisko związany i ma liczną mniejszość rosyjską. Dla mnie to subtelna, ale dosyć mocna deklaracja niezależności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.