Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Marszałkowie Napoleona

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   
Murat, Lasalle, Lefebvre-Desnouettes czy Montbrun.

Ale Murat'a od nich odróżniał fakt, ze dostawał bardzo odpowiedzialne zadania i z każdego źle się wywiązywał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do 1806 roku wywiązywał sie z nich całkiem nieźle, tak jak większość marszałkow :) I tak jak większość ze swoich kolegow po buławie, nie powinien nigdy piastować tak wysokiego stanowiska. Zestawienia ulubionych marszałkow są jednak tworzone według zasady 'de gustibus...' i nie badzo rozumiem o co Ci chodzi - mam prawo go lubić, to moj osobisty wybor :mrgreen: Jakbym Marmonta czy Barnadotte'a wrzucił na liste, to dopiero były powod do komentowania...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
nie badzo rozumiem o co Ci chodzi - mam prawo go lubić, to moj osobisty wybor

W takim razie daję spokój, ale ja mam na niego uczulenie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Napoleon rozdając buławy kierował się pewnym kluczem. Miał cel w takim doborze marszałków. Wiedział co robił. My to możemy rożnie oceniać, różnie bowiem z tymi nominacjami Bonaparte trafił. Co do Murata- nie zapominajmy, kto przyprowadził Napoleonowi armaty pewnej nocy :wink: Napoleon na pewno nie zapomniał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Napoleon rozdając buławy kierował się pewnym kluczem.

Klucz był prosty : interes , koligacje i wdzięczność .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Klucz był prosty : interes , koligacje i wdzięczność .

Nie tylko. Niektórzy marszałkowie byli symbolami i kojarzyli się z republikańskimi czasami. Nominując ich stapiał stare i nowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Niektórzy marszałkowie byli symbolami i kojarzyli się z republikańskimi czasami.

Istotnie , nim niektórzy zostali marszałkami , symbolizowali co nie co . Tylko czym dla Napoleona były symbole odchodzącej w cień Republiki ? Pustymi , nic nie znaczącymi postaciami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Tylko czym dla Napoleona były symbole odchodzącej w cień Republiki ? Pustymi , nic nie znaczącymi postaciami.

Jednak dla poddanych takie nominacje mogły coś znaczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Jednak dla poddanych takie nominacje mogły coś znaczyć.

..a i owszem , poddani ze zdziwieniem zauważyli że republikańską równość diabli wzięli . Jako że historia kołem się toczy to poddani pewnego despoty nazwiskiem Stalin , też mogli zobaczyć podobną woltę , kiedy to przywrócono stopień marszałka (przy okazji przywrócono wszystkie stopnie wojskowe ) oraz kolor mundurów ( w 1945) z czasów carskich tzw. carską zieleń. Jak widać przykład Napoleona zadziałał, po wielu latach :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Jakbym Marmonta czy Barnadotte'a wrzucił na liste, to dopiero były powod do komentowania...

O Panie jakbyś tak napisał, to Nico by ci zrobił nalot do Anglii z kibicami legii :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię tych dwoch marszałkow (a kto ich lubi?) więc uniknałem straszliwego losu :wink:

(wytłumaczenie - Nico to taki fanatyk Napoleona jak Savary :silent: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

No ja myślę, że ich nie cierpisz!!!

Moim Ukochanym, Uwielbianym, Ubóstwianym jest oczywiście The Iron Marshal:

Ludwik Mikołaj Davout

Geniusz Wojny; Toczą się spory czy nie większy niż sam Napoleon.

Czytając o jego akcjach, ogląda się tak naprawdę piękny obraz sztuki wojennej. Żadnego kunktatorstwa, żadnego cwaniakowania w stylu miernoty Wellingtona i całej tej partackiej armii Brytyjskiej :wink: itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Bernadotte doczekał się porządnej dyskusji na Forum, do której wznowienia zapraszam: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...419&start=0 - 83 odpowiedzi, 8770 wyświetleń. Polecam ten temat. Szykuje też artykuł o tym marszałku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.