Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lancaster

Generalgouvernement Für Die Besetzten Polnischen G, Prawne aspekty, funkcjonowania GG

Recommended Posts

Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, twór posiadający pewne własne, odrębne "właściwości panstwowe", jak jednostka monetarna, Bank Centralny(emisyjny), odrębność celną, skarbową, policyjną . Twór daleko bardziej mniej autonomiczny niż Protektorat Böhmen und Mähren , a dużo więcej niż Reichskommissariaty na Wschodzie.
Jak określić sytuacje prawną GG, terytorium okupowane( jedynie)? Terytorium o częściowej samorządności( oczywista przy zachowaniu terminu "okupowane"?)
Do całego galimatiasu dochodzi Distrikt Galizien, jako terytorium de facto autonomiczne wobec Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, z innymi założeniami administracyjno-policyjnymi, niż na terytoriach przed czerwcem 1941.
Jak ustalić prawno, polityczne podłoże GG(1939-45).

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Jak ustalić prawno, polityczne podłoże GG(1939-45)." To jest clou tematu, nie ogólne dywagacje. kolejne miejsce gdzie zero informacji, jedynie wiki.

 

 •  

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, lancaster napisał:

kolejne miejsce gdzie zero informacji, jedynie wiki.

 

Czerpanie wiedzy z Wiki nie uważam coś nagannego, natomiast albo ja nie potrafię czytać albo lancaster nie zechciał się wczytać w podany odnośnik. Bo ja jakoś nie widzę większej zbieżności pomiędzy mym skromnym wpisem a zawartością hasła w Wiki. Ani nic tam nie ma (na Wiki) o przymiarkach  Darré'go, ani nie pada tam termin Nebenland, ani nie ma próby nawiązania do znaczenia Schutzgebiete itd. Nieskromnie dodam, iż nie zgadzam się by w tej forumowej dyspucie było: "zero informacji".

Jeśli lancaster oczekuje byśmy tutaj określili czym było GG w świetle prawa międzynarodowego - to raczej próżne oczekiwanie; wielu historyków zajmowało się tą kwestią i trudno im było sformułować w tej kwestii jakieś zdecydowane i jednoznaczne stanowisko. 

Tak jak jedną z cech charakterystycznych dla reżimu hitlerowskiego było nakładanie się kompetencji różnych ośrodków władzy administracyjnej (cywilnej i wojskowej; por. moje skromne wpisy w temacie: forum.historia.org.pl - "Wehrmacht na terenie Generalnej Guberni 1940-1945"), tak kolejną było tworzenie bytów quasi-państwowych o niezbyt jasnej  i labilnej formule. Zapewne inaczej widział GG gubernator Frank, inaczej MSZ Rzeszy, a jeszcze inaczej wojskowi. 

Ze swej strony poleciłbym opracowania Czesława Madajczyka, który wielokrotnie nawiązywał do tej kwestii; i tu zmartwię lancastera; ale bez jakichś ostatecznych rozstrzygnięć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.