Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lancaster

Generalgouvernement Für Die Besetzten Polnischen G, Prawne aspekty, funkcjonowania GG

Rekomendowane odpowiedzi

Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, twór posiadający pewne własne, odrębne "właściwości panstwowe", jak jednostka monetarna, Bank Centralny(emisyjny), odrębność celną, skarbową, policyjną . Twór daleko bardziej mniej autonomiczny niż Protektorat Böhmen und Mähren , a dużo więcej niż Reichskommissariaty na Wschodzie.
Jak określić sytuacje prawną GG, terytorium okupowane( jedynie)? Terytorium o częściowej samorządności( oczywista przy zachowaniu terminu "okupowane"?)
Do całego galimatiasu dochodzi Distrikt Galizien, jako terytorium de facto autonomiczne wobec Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, z innymi założeniami administracyjno-policyjnymi, niż na terytoriach przed czerwcem 1941.
Jak ustalić prawno, polityczne podłoże GG(1939-45).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

" Jak ustalić prawno, polityczne podłoże GG(1939-45)." To jest clou tematu, nie ogólne dywagacje. kolejne miejsce gdzie zero informacji, jedynie wiki.

 

 •  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lancaster napisał:

kolejne miejsce gdzie zero informacji, jedynie wiki.

 

Czerpanie wiedzy z Wiki nie uważam coś nagannego, natomiast albo ja nie potrafię czytać albo lancaster nie zechciał się wczytać w podany odnośnik. Bo ja jakoś nie widzę większej zbieżności pomiędzy mym skromnym wpisem a zawartością hasła w Wiki. Ani nic tam nie ma (na Wiki) o przymiarkach  Darré'go, ani nie pada tam termin Nebenland, ani nie ma próby nawiązania do znaczenia Schutzgebiete itd. Nieskromnie dodam, iż nie zgadzam się by w tej forumowej dyspucie było: "zero informacji".

Jeśli lancaster oczekuje byśmy tutaj określili czym było GG w świetle prawa międzynarodowego - to raczej próżne oczekiwanie; wielu historyków zajmowało się tą kwestią i trudno im było sformułować w tej kwestii jakieś zdecydowane i jednoznaczne stanowisko. 

Tak jak jedną z cech charakterystycznych dla reżimu hitlerowskiego było nakładanie się kompetencji różnych ośrodków władzy administracyjnej (cywilnej i wojskowej; por. moje skromne wpisy w temacie: forum.historia.org.pl - "Wehrmacht na terenie Generalnej Guberni 1940-1945"), tak kolejną było tworzenie bytów quasi-państwowych o niezbyt jasnej  i labilnej formule. Zapewne inaczej widział GG gubernator Frank, inaczej MSZ Rzeszy, a jeszcze inaczej wojskowi. 

Ze swej strony poleciłbym opracowania Czesława Madajczyka, który wielokrotnie nawiązywał do tej kwestii; i tu zmartwię lancastera; ale bez jakichś ostatecznych rozstrzygnięć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×