Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Michael102

Wcześniejsze odkrycie Ameryki

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad następującym scenariuszem historii alternatywnej. W Imperium Rzymskim u szczytu potęgi dokonują się wynalazki pozwalające na przepłynięcie

Atlantyku i dotarcie do Ameryki. Ówczesny odpowiednik Kolumba dociera na tereny

Antyli (Kuba, Haiti itp) które nie są zamieszkałe bo ludzie podobno dotarli tam dopiero

w VI wieku. Tak więc jest możliwość zagospodarowania bez walki żyznych terenów.

Chciałbym wiedzieć co sądzicie o dalszych losach cywilizacji Rzymskiej w zaistniałej

sytuacji? Czy nastąpiłby szybki rozkwit odkrytych terenów? Czy Nowy Świat stałby się

spadkobiercą cywilizacji Rzymskiej po upadku Cesarstwa? Czy nastąpiłby podbój całej

Ameryki przez Europejczyków? Jaki miałoby to wpływ na Europę w okresie Średniowiecza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Myślę, że miałoby to zgubny wpływ na losy Europy - Imperium Romanum padłoby szybciej, jednostki przedsiębiorcze emigrowałyby na Zachód...

Od razu musze nieco skorygować założenie - przepłynięcie Atlantyku było możliwe, choć zupełnie nieprawdopodobne. Raz - brakowało urządzeń nawigacyjnych (choć te, jak rozumiem, miano wynaleźć) ale przede wszystkim motywacji. Po co niby ktokolwiek miałby płynąć przez niezbadany Ocean mając wielkie możliwości w zasięgu ręki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy nawet że Rzymianie odkrywają Amerykę. Nie sądzę żeby prowadzili tam aktywną kolonizację. Czy w Imperium odczuwano silny głód ziemi? Rzymian w ich wyprawach interesowali głównie niewolnicy, a skoro ziemie te były wtedy niezamieszkałe, to wydaje mi się że nie mieli/nie wiedzieli czego tam szukać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do braku motywacji to oczywiście racja, że nie byłaby to chęć odkrycia drogi do Indii

jak to miało to miejsce w XV wieku. Ale gdy się pojawią możliwości to często znajdują się

też śmiałkowie którzy wyruszają po przygodę. Magellan, Cook, Drake, Amundsen, Scott, Livingston i wielu innych odkrywców wyruszało na swe wyprawy w celach poznawczo-naukowo-przygodowych. Co do żyznych terenów to chodziło mi o sprawy zaopatrzeniowe do ewentualnych dalszych wypraw tak jak to miało miejsce później w czasie podboju przez Hiszpanów chociaż trudno nie docenić znaczenia Egiptu jako spichlerza Rzymu. Oczywiście Hiszpanom też nie chodziło o pola uprawne tylko o złoto i przyprawy korzenne (w rzeczywistości sprowadzali głównie srebro i cukier z trzciny) ale w praktyce wspaniale zagospodarowali Antyle ze względów aprowizacyjnych i zrobili z tych terenów odskocznie do dalszych podbojów. Chciałbym się dowiedzieć jak waszym zdaniem wpłynęłoby to na los cywilizacji Rzymskiej i czy Rzymianie mieli by tak ogromne parcie na podbój Ameryki jak to się stało później udziałem innych nacji europejskich. Osobiście zakładam iż upadek Imperium nastąpiłby podobnie jak to się stało w rzeczywistości. Ciekawi mnie czy waszym zdaniem powstałoby wcześniej jakieś silne, prężne państwo w Ameryce które ominęłyby najazdy barbarzyńców, mroki średniowiecza i kontynuowało kulturę, tradycję, rozwój techniczny zahamowany w Europie. Co do możliwości ekspansji i zdobywania łupów w zasięgu ręki to one oczywiście były ale do pewnego momentu, potem już nie było tak łatwo a koszty utrzymania legionów pilnujących tego co się zdobyło rosły niepomiernie. Oczywiście odpowiedzi należy traktować z przymrużeniem oka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dodo44   

Hmm... To bardzo ciekawa hipoteza :)

Powiedzmy, że Rzymianie odkrywają amerykę i osiedlają się w niej :)

Tworzą na terenie dzisiejszego Meksyku i południowych Stanów "nowe imperium".

W Europie Rzym upada, nastaje średniowiecze i chrześcijaństwo.

Ludzie zapominają o istnieniu Ameryki (krążą tylko legędy).

W Ameryce panuje pogański Nowy Rzym, jedynym wspólnym elementem jest łacina.

W 1492 roku Kolumb dopływa do Ameryki i ................................................................................

...........

Czekam na ciąg dalszy i POzdrawiam :D :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Rzymian w ich wyprawach interesowali głównie niewolnicy, a skoro ziemie te były wtedy niezamieszkałe, to wydaje mi się że nie mieli/nie wiedzieli czego tam szukać...

Dokładnie, zeby skolonizowąc te tereny musieliby swoimi łupinami dowozic niewolników przez ocean... troche bez sensu.

Tworzą na terenie dzisiejszego Meksyku i południowych Stanów "nowe imperium".

Pytanie czy jest z czego je budować ?

Brak odpowiedniego zaopatrzenia (daleko, kiepskie statki itd), brak niewolników, za to potencjalnie starcia z dzikusami.

I po co? To samo mieli u siebie za Renem :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zaque   

Jeżeli już Rzymianie mieliby dopłynąć do Antyli(chociaż nie wiem z jakich powodów) to na początku na pewno by się zetknęli z innym klimatem do którego mogliby nie przywyknąć. Mimo, że Antyle czy Meksyk znajdują się w podobnej szerokości geograficznej to jednak panuje tam inny typ klimatu niż w Europie(bynajmniej teraz a jak było dawniej tego nie wiemy.

Żeby zagospodarować tamtą ziemię potrzebowaliby naprawdę zdrowych niewolników, którzy nie przynosiliby posiłków czy przytrzymywaliby ręcznik, kiedy Pan wychodził z kąpieli, tylko musieli by zasuwać aby z ich pracy były jakiej efekty. Jak pokazała historia nie każdy mógł wytrzymać tamtejsze warunki.

Po drugie takie przedsięwzięcie byłoby cholernie kosztowne, więc jeżeli mieli by się wybrać za Ocean to niestety trzeba byłoby podbić i złupić kilkanaście ludów(pewnie nawet więcej) jak Partowie(w których rzymianie widzieli bogactwa) jak wiadomo na to potrzeba czasu, więc pewnie epoka rzymska by szybciej skończyła zanim wyruszyła by takiego typu wyprawa. Jak dla mnie wyprawa raczej nie realna aczkolwiek wszystkiego mozna się spodziewać po rzymianach.

Temat jest strasznie ciężki do jakiejkolwiek interpretacji bowiem każda teza może być obalona lub odwrotnie, prawdopodobna do zrealizowania. Czekam z niecierpliwością na dalsze pomysły. Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Co zrobić mieliby w przypadku buntu niewolników, braku kontaktu z metropolią czy jakichkolwiek nowych chorób?

Pewnikiem skończyliby jak pierwsi osadnicy w Ameryce Północnej - większość (o ile nie wszyscy by wymarli).Tu popieram zdanie i motywacją Hauera.

Dodo44 - piękna utopia :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zaque   

A propos kontynentu Amerykańskiego to przypomniało mi się, ze przecież Wikingom udało się tam dostać na setki lat przed Kolumbem.

Jednak trzeba tez wziąć pod uwagę, że Rzymianie panicznie bali się wypraw morskich zawsze lepiej czuli się na lądzie i mieli strach przed nieznanym. Dlatego, też nie bardzo chciałoby im się ryzykować życie wielu ludzi dla takiej wyprawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.