Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Próby wyjaśnienia natury Nilu.

Rekomendowane odpowiedzi

Tales z Miletu ( VII/VI w. p.n.e.)
Uważał on, że wylewy Nilu zależą od okresowych wiatrów, które wieją od północy, zatrzymując bieg rzeki i tym samym spiętrzając jej wodę, co prowadzić miało do wylewów.

 

Eutymenes z Massilii (Vi w.p.n.e)
Swoją teorię związał z Okeanosem, który łączyć miał wszystkie rzeki, przy zachodnim brzegu Afryki. Wiatry od Atlantyku miały spiętrzać wodę najpierw w górnym biegu rzeki, a następnie spychać ja dalej, w stronę Egiptu..

 

Hektajos z Miletu ( ok. 550 p.n.e = 480/475 p.n.e)

Podzielał on pogląd Eutymenesa, jednakże początek Nilu chciał widzieć na południe od Afryki.

 

Anaksagoras ( 500 p.n.e.- ok. 428 p.n.e )

Wylewy Nilu chciał wiązać z topniejącymi masami śniegu w górach, które miałyby leżeć przy źródle Nilu.

 

Herodot (484 .p.n.e - 426 p.n.e)

Twierdził, ze zimą słońce zbacza ze swojego normalnego toru i wysysa z Nilu dużą część wody. W lecie, gdy powraca do swojego pierwotnego położenia,, czerpie wodę po równo ze wszystkich rzek, dzięki czemu Nil może powrócić do swojego normalnego poziomu.

 

Enopidas (V w.p.n.e)
Twierdził, że latem wnętrze ziemi jest chłodne, a więc wody podziemne mogą bez przeszkód zasilać Nil i tym samym doprowadzać do jego wylewów, natomiast zimą wnętrze ziemi miało być gorące - na wskutek tego, wody podziemne były przez nią absorbowane i nie mogły zasilać rzeki.

 

Diogenes z Apollonii (V w.p.n.e)

Podzielał pogląd  Enopidasa, jednakże wg. niego woda miała się dostawać na powierzchnię ziemi ukrytymi kanałami.

 

Eforos (400 p.n.e - 330 p.n.e)

Odrzucił "ukryte kanały" Diogenesa, twierdząc, że woda przesącza się prze ziemię, jak pot przez skórę.

 

Demokryt (460 p.n.e. - 370 p.n.e.)

Uważał, ze wylewy powstają przez letnie ulewy. Deszcze miały powstawać z chmur tworzących się z topniejących śniegów, w górach na dalekiej północy.

 

Arystoteles (384 p.n.e - 322 p.n.e)

Dopiero on w swojej pracy O wylewach Nilu, sformułował prawdziwą przyczynę wylewów.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak mi się zdaje, pierwsze próby objaśnienia tego zjawiska wiązano z boskimi działaniami. Dla Egipcjan, wylew to przybycie boga Hapi.

Na topniejący śnieg wskazywali: Arystofanes (w "Chmurach"), Eurypides (w prologu do "Heleny"), Ajschylos (w "Błagalnicach") czy Publiusz Papiniusz Stacjusz (w "Tebeidzie"). Ale już Pindar wskazywał na mitycznego olbrzyma, który tupiąc wywoływał wylewy (por. I. Rutherford "Pindar On the Sources of the Nile: A Neglected Pindaric Fragment and its Cultural and Religious Contexts") .

Różne poglądy zrekapitulował Pomponiusz Mela:

"Wzbieranie wód tłumaczą jedni tak: stajałe śniegi wskutek wielkich upałów spływają z podniebnych gór Etiopii potokami w większej ilości, niż mogą się pomieścić w korycie rzeki. Inni tłumaczą to w ten sposób: ponieważ Słońce w porze zimowej jest bliżej ziemi i z tego powodu osusza źródła Nilu, a w lecie Słońce wyżej się wznosi i nie wpływa na ilość wody w źródłach. Przeciwnie, ponieważ w korycie jest pełno wody, wywołuje to wylew. Inni wreszcie objaśniają tak: w czasach wylewu panują stałe wiatry i niosą chmury z północy na południe powyżej jego źródeł, zalewają je deszczem albo wiejąc w przeciwnym kierunku do biegu Nilu powstrzymują jego nurt lub zamulają ujścia piaskiem, unoszonym na falach i wyrzucanym na brzeg. Wzbiera więc Nil, albo ponieważ z niego woda wcale nie uchodzi, albo ponieważ dostaje więcej wody, niż zwykle, albo ponieważ mniej traci, niż powinien. Jeśli istnieje drugi świat i żyją po przeciwnej stronie na południu Antychtonowie44, jest bardzo prawdopodobne, że rzeka Nil wypływa w owych stronach, przedostaje się popod morze nieznanym korytem i wydobywa się w naszych stronach. Z tego powodu wzbiera podczas przesilenia dnia z nocą, ponieważ tam, skąd wypływa, jest właśnie zima".

/Chor. I.IX.50-54/

 

Dnia 28.05.2017 o 17:55, TyberiusClaudius napisał:

Hektajos z Miletu ( ok. 550 p.n.e = 480/475 p.n.e)

 

Hekatajos.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.