Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
sosmok

Mao Zedong i klasyczne chińskie strategie

Recommended Posts

sosmok   

Mam pytanie bo nie mogę nic na internecie znaleźć, a mianowicie w jaki sposób strategia Mao Zedonga nawiązuje do klasycznej strategii chińskiej strategii?? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza światem Internetu istnieją też inne źródła wiedzy, proponuję zajrzeć do odpowiednich prac doktora Krzysztofa Gawlikowskiego, jest on wreszcie autorem rozdziału (w jęz. włoskim) zatytułowanego "Koncepcje wojskowe Mao Zedonga a klasyczna chińska teoria wojny". Mao Zedong korzystał z forteli zawartych w "Sanshiliu ji (Mi ben bing fa)", czyli :"Trzydzieści sześć forteli. (Tajemna księga o regułach wojowania)". Co ciekawe Mao zabronił szerszej publikacji tego traktatu i ukazać się on mógł dopiero po jego śmierci. Można poszukać informacji o kontrowersyjnej pracy Scotta Boormana "The Protracted Game: A Wei-Ch'i Interpretation of Maoist Revolutionary Strategy", czyli jak zalecana w klasycznych traktach gra w weiqi, mająca nauczyć strategicznego myślenia, miałyby wpływać na maoistyczną partyzantkę. Można poszukać informacji o związkach klasycznych koncepcji co do mniejszości narodowych (innych niźli lud Han) a podejściem Mao.

To nie traktat o strategii wojskowej,ale można dodać że Mao korzystał z koncepcji Xunzi (Xun Kuanga):

"Podstawowa koncepcja strategiczna Mao, tworzenia wzorowo zarządzanych „rejonów czerwonych”, które przede wszystkim w wyniku „zwycięstwa moralnego” doprowadzą do uznania władzy komunistów przez cały kraj, również wywodziła się z myśli Mencjusza i Xun Kuanga".

/"Konfucjańska gloryfikacja harmonii i podejście do wojny", dostępne na:  isppan.waw.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.