Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Rzecz o współczesnych danych statystycznych

Recommended Posts

Furiusz   

Lubimy się posługiwać statystykami, najlepiej odpowiednich instytucji bo to i fajne i informacyjne. Taka ciekawostka - na stronie GUSu mamy tekst: Obroty handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń – grudzień 2015 r. jeśli ktoś chce zobaczyć pdf proszę oto link. Jak byk w drugiej tabeli mamy takie oto dane (podaje tylko w Euro)  co do wymiany handlowej Polski m.in. z  Niemcami: eksport 48 495,5 (liczone w mln Euro) i import z Niemiec w takichże samych mln euro - 40 003,9. Różnica niemal 8.5 mln euro na naszą korzyść. Fajnie.
Teraz niemiecki odpowiednik GUSu i jego Foreign trade Ranking of Germany's trading partners in foreign trade oczywiście zalinkuje pdf tutaj. Już w pierwszej możliwej tabeli mamy dane co do niemieckiego eksportu do Polski (jesteśmy na 8 miejscu) i wynosić on ma 52 162 788 - liczone w tysiącach euro. wartość już się nie zgadza i to o 12 mln euro względem tego co twierdzi nasz swojski GUS. No ale lećmy dalej w kategorii import (jesteśmy na 6 miejscu) mamy łączną wartość 44 708 356 tys euro. Znowu się nie zgadza z danymi GUSu ale już nie tak diametralnie bo jedynie o 4 mln euro. Potem w kolejnej 4 kolumnie tejże samej tabeli Statistisches Bundesamt podaje, ze Niemcy mają korzystny bilans na poziomie + 7 454 432 tys euro ciekawe, że akurat ta wartość by się zgadzała z GUSem (na oko nie liczyłem). Z czego wynikają różnice w wartościach? Niemcy inaczej liczą wartość eksportu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, z czego to się bierze. To znaczy - jaka jest dokładnie metodologia. Wiem natomiast, że to dosyć stałe zjawisko, iż Destatis liczy inaczej niż GUS.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Wiedziałem, że Eurostat ma inną metodologię bo to wychodziło np przy poziomie bezrobocia, natomiast nie wiem czy przy handlu jest szansa na to by mogły zaistnieć aż takie różnice tzn nieco ponad 12 mln euro a przy tym wszystkim najzabawniejsze jest to, ze różnica się mniej więcej zgadza - GUS podaje 8 492 mln na naszą korzyść a niemiecki statystyk podaje różnicę 7454 mln euro na korzyść swoją. czyli różnica niewielka tylko, że każdy podaje na swoją korzyść. 

Oczywiście nie mam wiedzy niezbędnej by ocenić skąd wynika taka różnica ani nie znam żadnego tekstu traktującego o tym zagadnieniu tym niemniej różnica między tym co wskazują Niemcy a Polacy w ostateczności to niecałe 16 000 mln euro.  Wartość niebagatelna. no i wyobraźmy sobie teraz dyskusje za 200 lat o handlu między Polską a Niemcami skoro obie strony mają tak odmienne dane.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Rozbieżność między polskimi i niemieckimi tzw. lustrzanymi statystykami handlu zagranicznego jest pozorna i ma swoje źródło w odmiennej definicji obrotów handlowych. W niemieckiej statystyce obroty dotyczą kraju wysyłki towaru, w polskiej – kraju pochodzenia towaru. Przejawia się to w zbliżonej wartości polskiego eksportu do Niemiec w obu podejściach, bowiem eksport z Polski dotyczy głównie towarów wyprodukowanych w Polsce.

Cytat za: Współpraca gospodarcza Polska-Niemcy, red. B Wyżnikiewicz

http://ahk.pl/fileadmin/ahk_polen/OA/Polska-Niemcy_2014-www.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.