Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mkaliafc

Zesłani na Syberię

Rekomendowane odpowiedzi

mkaliafc   

Witam serdecznie wszystkich którzy przeczytają, może pomogą mi w ustaleniu pewnych ważnych dla mnie informacji

 

Mam bardzo skąpe informacje na temat mojego dziadka, ponieważ po wojnie nie zdradzał informacji na swój temat, oprócz kilku opowieści dla rodziny

Nie zdradzał informacji ponieważ się bał ustroju i ludzi wokół, czasy były jakie były i im mniej ludzie wiedzieli tym lepiej. Chronił siebie i swoją rodzinę.

Zmarł w 1989 roku.

 

Teraz przekaże informacje jakie posiadam na temat mojego dziadka

Wiem że:

- został wysłany w lutym 1940 roku na Syberię z postojem w Moskwie.

- na Syberii ulokowano cały transport w namiotach z plandeki po trzysta osób, po sześciu miesiącach zbudowano drewniane baraki

- informację o transporcie, pobycie, wyżywieniu. 

- pracował po szesnaście godzin na dobę w kopalni

- w czerwcu 1942 roku  na rok czasu został "przeniesiony" do kołchozu w celu poprawy stanu zdrowia. Tak samo z nim wiele innych osób z obozu

- Następnie został wcielony do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki

- walczył pod Lenino

-następnie przeniesiono jego i jego kompanów do Sumy w celu reorganizacji dywizji

i następnie potem trafił z wojskiem do Polski.

 

Był odznaczony medalem Virtuti Militari i innymi. Ale na chwilę obecną jestem w trakcie ustalania jakimi jeszcze. Konsultacje z rodziną wcale nie są takie proste jakby się mogło wydawać.

 

Chciałbym ustalić więcej informacji na temat dziadka.

Na przykład: w jakim miejscu w Syberii był? Czy są źródła, archiwa, jakieś informacje na ten temat? Listy osób?

Co robił w dywizji? za co został oznaczony?

 

Jego opowieści kończyły się na powrocie do Polski. Nie wiem czy walczył później również. Czy dotarł do Berlina.

Pytań jest więcej niż odpowiedzi.

 

Byłby ktoś tak miły i pomógł mi w ustaleniu pewnych informacji? Nie będę ukrywać iż jest to bardzo ważne dla mnie i mojej rodziny.

Odpowiem na wszelkie pytania jeśli będę tylko znał odpowiedzi

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto podać gdzie przodek mieszkał bądź przebywał w latach 1939 i 1940.

Można spróbować zwrócić się do IPN w ramach przejętego od "Karty" Indeksu Represjonowanych, bądź o pomoc i poradę do  rosyjskiego Stowarzyszenia "Memoriał".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Pochodził z okolic Poznania gdzie wraz z rodzicami prowadził gospodarstwo.

Dziękuje, może uda mi się coś od nich ustalić, biorę się do pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Sprawdziłem na stronie IPN w indeksie represjonowanych i nie figuruje w ich indeksie. W stowarzyszenie memoriał niestety nie skorzystam ze względu na to iż nie znam języka rosyjskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Ma ktoś jeszcze pomysły jak mogę zlokalizować gdzie mógł znajdować się mój dziadek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Został odznaczony medalami:

Brązowy Krzyż Zasługi

Order Odrodzenia Polski

Medal X lecia Polski Ludowej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Opis długotrwałego pobytu w prowizorycznych obiektach (namiotach itp.), dosyć odpowiada sytuacji w kombinacie (kopalni) "Majkainzołoto" ("Majkain-Zołoto", "Майкаинзолото", "Майкаин Золото" ) w obwodzie pawłodarskim (północno-wschodni Kazachstan). Firma o tej nazwie istnieje do dziś http://maikainzoloto.kz/. Ale to raczej druga deportacja.

Zob. opis warunków w "Majkainzołoto" na  przykład w: http://sciesielski.republika.pl/sov-dep/polacy/speckwat.html

 

Generalnie, za pomocą tak ogólnych informacji, bardzo trudno będzie cokolwiek ustalić.  Rozpiętość wywózki podczas pierwszej deportacji była bardzo duża: obwód archangielski, Komi, Ural, Jakucja, Kraj Ałtajski, Krasnojarski itp. itd. Mój teść trafił jako dziecko np. do Kraju Ałtajskiego, ale nie była to kopalnia, tylko wyrąb lasu, zatem ten trop nie wchodzi w rachubę. I chyba, bez długotrwałego rozpytywania na różnych stronach internetowych, tudzież w instytucjach (i podawania nazwiska) się nie obejdzie. Także bez znajomości rosyjskiego - może być trudno.

Śmierć Twojego Dziadka w prawie 30. lat temu bardzo to utrudnia, ale być może żyją jeszcze jacyś jego znajomi, ich rodziny, wreszcie - są może jacyś członkowie Twojej rodziny, do których nie dotarłeś.

 

Kolejne, możliwe miejsce poszukiwania:

http://genealodzy.pl/index.php?name=Web_Links&req=viewlink&cid=69

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i można sprawdzić czy był w ZBOWiD-zie, może to nie było miejsce gdzie ochoczo dzielono się takimi fragmentami biografii, ale może być tam ślad skąd trafił do "kościuszkowców".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Dowiedziałem się również że podczas transportu mieli przystanki w Moskwie, potem na dwa tygodnie trafił do Raziań. później został skierowany na północ Rosji.

 Czekam na wiadomość z związku sybiraków.

 

Dokładnie, ciężko coś ustalić. Jest więcej pytań niż odpowiedzi. Ale liczę że coś uda mi się ustalić.

 

Pracuję nad tym żeby zawęzić trochę obszar poszukiwań. Szukam obozów pracy przy której były kopalnie, może to coś pomoże. Jeszcze chwile mi z tym zejdzie. Podzielę się jak skończę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Podsumowanie dotychczasowej pracy nad ustaleniem położenia pobytu dziadka.

-Wyjazd z Polski do Moskwy

- podróż z Moskwy na północ, transport w wagonach po sześćdziesiąt osób w każdym, było ich ok. siedemdziesiąt

- mrozy od 40-60 stopni

- przez pierwsze sześć miesięcy mieszkali w namiotach po trzysta osób

- następnie zbudowano baraki drewniane

- praca po szesnaście godzin w kopalni

- 12 sierpnia 1991 – amnestia dla obywateli polskich ogłoszona dekretem Rady Najwyższej ZSRR na podstawie układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku. Zwalnianie większości polskich więźniów i zesłańców, którzy zasilają szeregi Armii Polskiej w ZSRR pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

- ze względu na bardzo zły stan zdrowia, przeniesiono większość więźniów do kołchozów w celu poprawy stanu zdrowia gdzie spędził rok czasu.

- trafił do dywizji Kościuszki gdzie uczestniczył w bitwie pod Lenino

 

Ze wszystkich informacji które na chwilę obecną zdobyłem uznaje iż najbardziej prawdopodobnym miejscem pobytu był obóz w Workucie, w jednostce obozowej Uchtpeczłagu Workucko-Peczorskiego Obozu Pracy Poprawczej Workutłag która zajmowała się wydobyciem węgla.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na podstawie jakich konkretnie faktów taka identyfikacja?

Bo obozów z takimi temperaturami było więcej, podobnie takich gdzie były kopalnie, jak i takich gdzie transport szedł przez Moskwę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Analizując wszystkie dane jakie udało mi się zebrać.

Pasują wszystkie dane jeśli chodzi o okresy i sposoby powstawania obozu.

Tory kolejowe jak i czas podróży. Od mojej cioci dowiedziałem się że podróż z Moskwy z tego co pamięta z opowieści trwał około 4 dni.

W obozie działała czynnie kopalnia którą obsługiwali więźniowie

 

Mogę się mylić..

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obecnie - podróż z Moskwy do Workuty "normalnym" pociągiem trwa ok. dwie doby. Zatem, czterodniowy okres podróży transportu jest w miarę prawdopodobny, a w każdym razie o wiele bardziej prawdopodobnym czyni europejską część Rosji (w tym Workutę w Komi), niż Syberię.

 

Jest wszakże jedno "ale". Linię kolejową do samej Workuty (odcinek Кожва — Воркута ukończono pod sam koniec grudnia 1941 roku). Zob. Печорская железная дорога (hasło w rosyjskojęzycznej Wikipedii).

 

Zatem, jeżeli to była Workuta, na początku 1940 roku - to ostatni odcinek drogi na miejsce zsyłki nie został pokonany koleją. Chyba, że były to jakieś "przejazdy techniczne" dla "zeków".

 

W powyższym kontekście - o wiele bardziej prawdopodobny wydaje mi się Kotłas ( Ко́тлас - w obwodzie archangielskim).  Na południe od Workuty. A dokładnie - jakiś punkt między Kotłasem a Workutą, wzdłuż ukończonego w roku 1940 odcinka linii kolejowej, gdyż Kotłas odgrywał głównie rolę "łagru tranzytowego".

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.