Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Isildur88

Hiszpańska karta pracy (okres 20-lecia międzywojennego), Hiszpańska Falanga - zasady i inne zagadnienia.

Recommended Posts

Szukam informacji o hiszpańskiej karcie pracy z okresu 20-lecia między wojennego - co ona wprowadzała (jak włoska karta pracy z 21 kwietnia 1927), a także zasad Falangi Hiszpańskiej - mam: krytyka liberalnej demokracji, katolicki i tradycjonalistyczny światopogląd, ale jeszcze potrzebuję kilku :) Nie mogę się dokopać do informacji o zrzeczeniu się uprawnień Sejmu na rzecz innych organów w II RP - są 2 możliwości - jedną chyba mam - wojna polsko - bolszewicka z 1920 (dla Naczelnika Państwa - data dzienna mi potrzebna), druga podobno jest wewnętrzna (również z datą dzienna).

Edited by Isildur88

o zrzeczeniu się uprawnień Sejmu na rzecz innych organów w II RP

Niestety, w tym przypadku trudno dociec "co Autor - tego pytania - miał na myśli?". Nigdy w okresie II Rzeczypospolitej nie nastąpiło formalnie przekazanie wszelkich uprawnień Sejmu (czy później - także Senatu) na rzecz innych organów. Czyli, trudno mówić o "zrzeczeniu". Natomiast przypadków ograniczenia roli Sejmu było całkiem sporo.

Być może rzeczywiście chodzi o rok 1920 i powstanie Rady Obrony Państwa  (zgodnie z ustawą z 1 lipca 1920 roku - Dz.U. z 1920 r. nr 53, poz. 327), która mogła decydować we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem i zakończeniem wojny oraz zawarciem pokoju.

Z innych, potencjalnych tropów:

Sejm na przykład po zamachu majowym uchwalił nowelę sierpniową. Rozporządzenia z mocą ustawy wydawane - zgodnie z nią - przez prezydenta ograniczały ustawodawczą rolę parlamentu.

Jeszcze gorzej było w tym zakresie pod rządem konstytucji kwietniowej (i funkcjonowania prezydenckich dekretów z mocą ustawy).

A może chodzi o wielką rolę prezydenta w czasie trwania wojny (ew. stanu wojennego) zgodnie z konstytucją kwietniową? Po wybuchu wojny 1939 roku prezydent uzyskiwał prawo wyznaczania następcy na czas wojny, wydawania dekretów regulujących każdą sprawę, z wyjątkiem zmiany konstytucji i zwoływania izb w zmniejszonych składach. Ale następowało to zgodnie z konstytucją kwietniową, a nie w formie jakiegoś "zrzeczenia się" Sejmu.

Jeżeli chodzi o Leyes Fundamentales del Reino ( w tym Fuero del Trabajo) oraz Falange Española de las Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista, tudzież samego José Antonio Primo de Riverę, nie sadzę, aby były większe problemy w poszukiwaniu literatury w internecie, czy w bibliotekach.

Większą "zagwozdką", jest owe " zrzeczenie się uprawnień Sejmu na rzecz innych organów w II RP".

Fuero del Trabajo  - czyli to będzie to -  dzięki wielkie. Wiem, że są książki, problem stanowi czas - zawaliłem wczoraj koło i niestety mam czas do środy, żeby się nauczyć do poprawy- a jeszcze zostały 2 koła w przyszłym tygodniu, do których też musze się nauczyć, czyli w sumie 3 :). Trudno, znam cechy falangi hiszpańskiej, musi wystarczyć. To może być ROP - dzięki. Problem jest taki, iż nasz prowadzący zajęcia lubi "kosmiczne pytania - a to jedno z nich - zrzeczenie/przekazanie uprawnień na inny organ - wiem, że 1 sytuacja zewnętrzna (czyli wojna pol-bolsz), a druga wewnętrzna sytuacja.

Jednym z typów rozporządzeń z mocą ustawy wprowadzonych nowelą sierpniową  (a w konstytucji kwietniowej - dekretów z mocą ustawy) wydawanych przez prezydenta, były te wydawane na podstawie ustawy upoważniającej prezydenta. Może o takie "przekazanie uprawnień" - odpowiednimi ustawami - chodzi?

A może po prostu prowadzącemu chodzi ogólnie o wzmocnienie uprawnień prezydenckich nowelą sierpniową? Myśli ludzkie biegną wszak różnymi torami.;)

Wywiedziałem się - 11 stycznia 1924 - specjalne uprawnienia dla rządu Grabskiego w celu przeprowadzenia reformy walutowej i naprawy skarbu. A kolejne 2 zagadnienia co do których ma problem - Cud nad Wisła - kto jako 1 użył tego stwierdzenia? Obstawiałbym Romana Dmowskiego ale... A Imperium Faszystowskie? - 1938 rok? Czy inna data?

Z wypowiedzi forumowicza Qltura na historycy.org:

''Określenie "cud nad Wisłą" upowszechnił na łamach prasy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Stroński. W połowie maja 1920 r. napisał on: "Gen. Stanisław Haller zarządził ośmiodniowe nabożeństwo o powodzenie ojczyzny, w obronie Warszawy i kraju. Modliliśmy się o cud Wisły. Dzisiaj po tych ośmiu dniach powiedzieć można, że cud się ziścił..." Reportaże z pól bitewnych, które później ukazały się w formie ksążki pod tytułem "Cud Wisły" napisał Adam Grzymała-Siedlecki.

I jeszcze forumowicz angello:

S. Stroński, O cudy Wisły, "Rzeczpospolita" z 14.08.1920 r., nr 29

Mussolini zaczął mówić o imperium faszystowskim, po formalnym (bo walki partyzanckie nadal trwały) pokonaniu Etiopii. 5 maja 1936 roku  - Włosi wkroczyli do Addis Abeby (A. Bartnicki, J. Mantel-Niećko, Historia Etiopii, Ossolineum 1987, s. 386).

A dokładnie 9 maja 1936 roku w przemówieniu Mussoliniego na Piazza Venezia pojawia się zwrot: "Włochy w końcu mają swoje imperium. Imperium faszystowskie, gdyż nosi niespieralne piętno faszyzmu (...)". Cytat za: http://wojna-mussoliniego.pl/?p=3249

Było to oczywiście związane także z nadaniem Wiktorowi Emanuelowi III tytułu cesarza Etiopii. J. A. Gierowski, Historia Włoch, Ossolineum, 1985, 605.

11 stycznia 1924 - specjalne uprawnienia dla rządu Grabskiego w celu przeprowadzenia reformy walutowej i naprawy skarbu.

W mojej ocenie ustawę z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz.U. z 1924 r. nr 4, poz. 28) trudno nazwać  "zrzeczeniem uprawnień Sejmu" sensu stricte. Czasowym upoważnieniem do wydawania szczególnej formy rozporządzeń - i owszem. Ale to już inna historia.

Jeśli to odpowiada naszemu prowadzącemu zajęcia, nie polemizuje. Nic innego nie przychodzi do - sytuacja wewnętrzna i dość nadzwyczajna. Dziękuję za informacje o Cudzie nad Wisłą  i Mussolinim.