Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Zwyczaje i prawne aspekty związane z surogatkami

Recommended Posts

Jak wiadomo patriarcha Abraham pojął za małżonkę Sarę, córkę Teracha (zatem równocześnie jej teścia). Ta miała cierpieć na bezpłodność, nie mogąc dać mężowi potomka spośród domowej służby bądź niewolnic wybrała mu kolejną żonę - imieniem Hagar.

Posiadanie wielu żon w tych czasach i w tym regionie nie było oczywiście czymś niezwykłym. W tym przypadku jednak, Hagar miała odegrać rolę surogatki, a jej dziecko miało być adoptowane przez Sarę.

"Będąc bezpłodną i nie mogąc spełnić swego najbardziej fundamentalnego powołania względem męża i całego rodu, Sara ucieka się do dawnego prawa obowiązującego na terenie Żyznego Półksiężyca (ziemie położone od Mezopotamii poprzez państwa-miasta Kanaanu aż po Egipt) i oddaje mężowi swą najbliższą służącą (...)

 Zwyczaj korzystania z matki zastępczej (surogatki) w przypadku bezpłodności był znany na Bliskim Wschodzie już w trzecim millenium przed Chrystusem".

/D. Dziadosz "Religijny i społeczny status kobiet w tradycjach o Abrahamie (Rdz 11,27 - 25,18)", "Verbum Vitae", 19, 2011, s. 28-29, s. 29 przyp. 14/

 

Spotkał się ktoś z odnotowanymi tego typu strategiami przedłużenia rodu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.