Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Główny Dom Badań - początki nowoczesnego więziennictwa

Rekomendowane odpowiedzi

Na fatalną sytuację naszego więziennictwa zwracali uwagę: i Julian Ursyn Niemcewicz, i Ksawery Potocki czy wreszcie Fryderyk Skarbek. Niemcewicz, świeżo po swej podróży po Ameryce, gdzie miał możliwość zwiedzania tamtejszych zakładów karnych, w 1807 r. przedstawił rządowi memoriał tyczący się reform krajowego systemu penitencjarnego. W 1818 r. myśl swą zawarł w broszurze "O więzieniach publicznych czyli domach pokuty", w tym samym okresie Potocki wydał "Projekt ogólnego i szczególnego ulepszenia administracji i stanu więzień w Królestwie Polskim".

Realne działania podjęto z inicjatywy profesora Skarbka, który po wizytacjach opisał stan więzień w swym raporcie dla Komisji Sprawiedliwości. W lipcu 1830 r. położono kamień węgielny pod nowe "Wiezienie Główne Inkwizycyjne", ulokowane na działce między Pawią i Dzielną.

Jak wyglądały warunki w jedynym warszawskim więzieniu śledczym na Mostowej?

A jak rzeczy się miały na prowincji?

Na jakich zasadach funkcjonowała "służba więzienna"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana praca "O więzieniach...", to głównie opis więziennictwa amerykańskiego (poświecono temu przeszło pięćdziesiąt stron), i to z wieloma detalami, włącznie z opisem przykładowych posiłków, czy nawet takich detali jak kształt dna kuchennych kotłów.

Od rozdziału piątego Niemcewicz skupia się już na realiach krajowego więziennictwa i pomysłach na jego zmiany. Dla najbardziej zatwardziałych złoczyńców proponował wystawienie więzienia w Kunowie (w radomskim), za tą lokalizacją przemawiało: pewna izolacja i możliwość wykorzystania więźniów do ciężkiej pracy, jako że są tam: "góry ciosanego kamienia".

Jeśli chodzi o służbę więzienną, to odpowiednik amerykańskich kwakrów upatrywał w duchowieństwie, i co ciekawe - postulował dla osadzonych kobiet, służbę żeńską ("Nad kobietami tak przykładne u nas Panny miłosierdzia, nayprzyzwoiciéj mogłyby miéć dozor i pieczę").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy projektami Niemcewicza i Potockiego a realnymi działaniami Skarbka, mamy pismo stworzone przez Ministra Prezydującego - Tadeusza Mostowskiego, czyli "Instrukcyję Więzienną" z 1823 roku. Na ile, ta instrukcja wychodziła naprzeciw wspomnianym głosom reformatorskim?

Ówczesna Europa i USA próbowały różnych koncepcji więziennictwa, jakie z tych rozwiązań były wzorem dla polskich projektów?

Stan i rozwój więziennictwa europejskiego starał się przedstawić Aleksander Moldenhawer "O przeprowadzeniu odosobnienia w zakładach więziennych" z 1866 roku. Jakie uwagi zawarł przy polskich projektach i polskiej rzeczywistości?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.