Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Happy Valley i Deklaracja Devonshir'a - kenijskie problemy Brytyjczyków

Recommended Posts

Dla wielu osób z naszych czasów, obraz kenijskiego osadnictwo Brytyjczyków w Kenii (a dokładniej: Kenii i części Ugandy) ogranicza się do klisz stworzonych na podstawie przeczytania wspomnień Karen Blixen i filmu Sydneya Pollacka "Pożegnanie z Afryką" ("Out of Arica").

Dla ówczesnych Brytyjczyków obraz tego osadnictwa tworzony był na podstawie literatury typu: Frédérica de Janzé'a "Vertical Land" czy mocno fantazyjnej książki (by nie rzec: bałamutnej) MacGregora Rossa "Kenya from Within: AShort Political History".

Jak zareagowali biali osadnicy na formułę: "nadrzędności interesów" rdzennych Afrykanów, a jak Hindusi, którzy wreszcie byli spiritus movens tych zmian?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewną niechęć de Janzé'a  do środowiska kenijskich kolonistów można objaśnić jego biografią, ten znany kierowca rajdowy, spadkobierca starej rodziny arystokratycznej we Francji pojął za żonę kobietą, która; jak się zdaje; zbyt wcześnie odziedziczyła sporą fortunę, już kiedy ją poznał w USA Alice Silverthorne znana była z dość hedonistycznego stylu życia. Wyjazd do Kenii miał ją odciągnąć od światka ówczesnej bohemy angielskiej i sprawić by nieco się ustatkowała. Co nieszczególnie się udało, nawet w Happy Valley słynącej z dość swobodnych stosunków i dużej tolerancji Alice wyróżniała się na tym tle. Koniec końców w tejże; nie dla wszystkich Szczęśliwej Dolinie; wdała się w romans wpierw z lordem Errolem a potem z Raymondem Vincentem de Trafford. Przy czym Janzé nie poświęcał zbyt wiele czasu swej żonie, w Kenii interesowały go głównie polowania, zważywszy, iż jego małżonka udzielała się jako obrończyni praw zwierząt - to nie mogło mieć szczęśliwego zakończenia. Stąd nie dziwi, e wizja kenijskiej kolonii może być podejrzewana o dużą stronniczość.

/szerz: F. Reed "History of the Silverthorn Family", A. Morrow "Picnic in a Foreign Land: The Eccentric Lives of the Anglo-Irish"/

 

Drugi z autorów: William McGregor Ross to już inna para kaloszy, do Afryki Wschodniej przybył by pracować jako asystent inżyniera kolei w Ugandzie (ok. 1900 r.), ostatecznie  został członkiem Rady Legislacyjnej Protektoratu Afryki Wschodniej, składał zeznania w okresie 1930-1931 przed Joint Select Committee on East Africa, działał na rzecz aktywizacji politycznej kobiet w Kenii. Przy czym zaprzyjaźnił się z Charlesem Freer Andrewsem, misjonarzem prowadzącym kampanię na rzecz Gandhiego i osobę zaangażowaną w Kenii (ok. 1921 r.) na rzecz praw tamtejszej kolonii Hindusów. Zatem osoba zaangażowana i to raczej nie po stronie brytyjskich kolonistów.

/

 

Jeśli wierzyć obserwacjom Evelyna Waugha; bystrego i dość złośliwego obserwatora, przy czym oczywiście skażonego konserwatywnymi poglądami politycznymi; kampania miała na celu zwiększenie partycypacji Hindusów w rządach kosztem kolonistów brytyjskich, przy czym nikt nie zawracał sobie głowy poglądami i aspiracjami afrykańskiej ludności (jak i arabskiej), przy czym chyba wówczas rzeczywiście nie było rodzimych sił wyrażających takie aspiracje. Waugh; którego krytycyzm wobec roli Hindusów w Afryce (nie tylko w Kenii) dorównywać może jedynie krytycyzmowi wobec brytyjskiej administracji kolonialnej; przywołuje swe wrażenia ze spotkania z przywódcami hinduskimi w biurze Indian Association:

"Talking to the Indian leaders. They named Mr. Isher Dass, Mr. Varma, and Mr. Shams-ud-Deen. Mr. Isher Dass is very conciliatory ; he thanks me often for my open minded attitude ; he says that he hopes my book will be unlike 'Mother India' (...) Mr. Varma is very pugnacious ; he smokes cigars all the time ; bangs the table and snarls. He says that colour prejudice in Kenya has come to such pass that Indians are made to share the same waiting-rooms with natives".

/tegoż "Remote People", The Camelot Pres Ltd, London and Southampton, 1936, s. 177/

 

Przy czym ów bardziej agresywny w wyrażaniu swych poglądów pan Varma miał wyrazić oburzenie z faktu, że jako członek brytyjskiego imperium jest oburzony oddzielnymi toaletami w pociągach (co nie było podyktowane tamtejszym prawem) po czym wspomniał, że Hindusi nie mogą nabywać ziemi na wyżynie:

"... he said that, as a member of the Empire he insisted on woning land in the highlands. I asked whether he set great store by his memberships of the Empire and he said did not".

/tamże s. 188/

 

Jaki był w tej kwestii (roszczeń Hindusów) "salomonowy" wyrok administracji kolonialnej?

I dlaczego; pomimo utarczek z brytyjską administracją kolonialną; brytyjscy (i nie tylko) koloniści, czyli ci co posiadali farmy byli tak szczęśliwi w tym kawałku Afryki - to mnie mocno ciekawi?

 

 

Z podstawowej literatury książkowej:

N. Best "Happy Valley: The Story of the English in Kenya"
E. Trzebinski "The Kenya Pioneers"
M.R. Dilley "British Policy in Kenya Colony"
J. Lonsdale "Kenya: Home Country and African Frontier", w: "Settlers and Expatriates: Britons over the Sea" ed. R. Bickers
D. Kennedy "Islands of White: Settler Society and Culture in Kenya and Southern Rhodesia, 1890–1939".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.