Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Powstanie w Tyrolu 1809 roku

Recommended Posts

Furiusz   

Przeczytałem właśnie P. Gulisano, Zapomniane powstanie. O ludziach, którzy rzucili wyzwanie Napoleonowi, Kraków 2010 - bohaterowi tego powstania poświęcona jest całkiem spora notka na polskiej wikipedii a ja się zastanawiam czy wydano na ten temat coś jeszcze po polsku - bo z wiadomych względów książka ma pewne zadęcie. ktoś coś kojarzy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W języku polskim to raczej nie ma żadnej odrębnej pracy poświęconej wyłącznie temu powstaniu czy osobie tyrolskiego karczmarza. Kilka egzaltowanych słów poświęcił Hoferowi Stanisław Bełza przy okazji oglądania pamiątek po nim i malarstwa historycznego Franza von Defreggera w muzeum w Innsbrucku ("W ojczyźnie bohatera: odczyt publiczny"). Ogólnie to ów zryw i osoba jego przywódcy ma całkiem bogatą literaturę, głównie w językach: niemieckim i włoskim. Zarówno naukową czy wspomnieniową (por. www.carloromeo.it - "Piccola bibliografia hoferiana", popularnonaukową (np. na 150. rocznicę powstania - tematyczny numer "Tiroler Heimat"), jak i powieściową (np. Roberta Schweichela "Die Falkner von St. Vigil"). Na googlebooks dostępne jest anglojęzyczne wydanie anonimowego tekstu (przypisywanego baronowi Josephowi Hormayr zu Hortenburgowi) wydane pod tytułem "Memoirs of the life of Andrew Hofer; containing an account of the transactions in the Tyrol during the year 1809".

Tłumaczka książki Gulisano nieco przesadziła pisząc "Zapomniane", w oryginalnym tytule zresztą tego nie ma ("Andreas Hofer: il tirolese che sfidò Napoleone"). O powstaniu wzmiankuje się w syntezach tyczących się tego okresu, opracowaniach działań armii napoleońskiej, czy przy omawianiu polityku domu habsburskiego (np. Andrew Wheatcroft "Habsburgowie").

W polskich gazetach z początku XX wieku nazwisko Hofera pojawia się w różnego rodzaju kalendariach. Co ciekawe przypominały o nim zwłaszcza gazety o nastawieniu rewolucyjnym, oczywiście skrzętnie pomijając fakt, iż był monarchistą i zatwardziałym katolikiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

W "Wojnach napoleońskich" Kukiela była o tym wzmianka, chyba że pamięć mnie zawodzi.

Generalnie to klęskę Napoleona pod Aspern 22 maja 1809 wielu uznało za kres epoki napoleońskiej (w czym w znacznej mierze mieli rację, ale trochę się pośpieszyli z wnioskami), co pobudziło nastroje "patriotyczne" nie tylko w Tyrolu, ale i wśród węgierskiej szlachty.

Oczywiście działania wojenne powstańców rozpoczęły się już w kwietniu, przed Aspern, a największą skalę osiągnęły już po Wagram. Jak to zwykle z powstaniami - coś za wcześnie, a potem to już za późno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście działania wojenne powstańców rozpoczęły się już w kwietniu, przed Aspern

(...)

Tylko to chyba jednak nie jest o Tyrolczykach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.