Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Powstanie w Tyrolu 1809 roku

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Przeczytałem właśnie P. Gulisano, Zapomniane powstanie. O ludziach, którzy rzucili wyzwanie Napoleonowi, Kraków 2010 - bohaterowi tego powstania poświęcona jest całkiem spora notka na polskiej wikipedii a ja się zastanawiam czy wydano na ten temat coś jeszcze po polsku - bo z wiadomych względów książka ma pewne zadęcie. ktoś coś kojarzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W języku polskim to raczej nie ma żadnej odrębnej pracy poświęconej wyłącznie temu powstaniu czy osobie tyrolskiego karczmarza. Kilka egzaltowanych słów poświęcił Hoferowi Stanisław Bełza przy okazji oglądania pamiątek po nim i malarstwa historycznego Franza von Defreggera w muzeum w Innsbrucku ("W ojczyźnie bohatera: odczyt publiczny"). Ogólnie to ów zryw i osoba jego przywódcy ma całkiem bogatą literaturę, głównie w językach: niemieckim i włoskim. Zarówno naukową czy wspomnieniową (por. www.carloromeo.it - "Piccola bibliografia hoferiana", popularnonaukową (np. na 150. rocznicę powstania - tematyczny numer "Tiroler Heimat"), jak i powieściową (np. Roberta Schweichela "Die Falkner von St. Vigil"). Na googlebooks dostępne jest anglojęzyczne wydanie anonimowego tekstu (przypisywanego baronowi Josephowi Hormayr zu Hortenburgowi) wydane pod tytułem "Memoirs of the life of Andrew Hofer; containing an account of the transactions in the Tyrol during the year 1809".

Tłumaczka książki Gulisano nieco przesadziła pisząc "Zapomniane", w oryginalnym tytule zresztą tego nie ma ("Andreas Hofer: il tirolese che sfidò Napoleone"). O powstaniu wzmiankuje się w syntezach tyczących się tego okresu, opracowaniach działań armii napoleońskiej, czy przy omawianiu polityku domu habsburskiego (np. Andrew Wheatcroft "Habsburgowie").

W polskich gazetach z początku XX wieku nazwisko Hofera pojawia się w różnego rodzaju kalendariach. Co ciekawe przypominały o nim zwłaszcza gazety o nastawieniu rewolucyjnym, oczywiście skrzętnie pomijając fakt, iż był monarchistą i zatwardziałym katolikiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

W "Wojnach napoleońskich" Kukiela była o tym wzmianka, chyba że pamięć mnie zawodzi.

Generalnie to klęskę Napoleona pod Aspern 22 maja 1809 wielu uznało za kres epoki napoleońskiej (w czym w znacznej mierze mieli rację, ale trochę się pośpieszyli z wnioskami), co pobudziło nastroje "patriotyczne" nie tylko w Tyrolu, ale i wśród węgierskiej szlachty.

Oczywiście działania wojenne powstańców rozpoczęły się już w kwietniu, przed Aspern, a największą skalę osiągnęły już po Wagram. Jak to zwykle z powstaniami - coś za wcześnie, a potem to już za późno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście działania wojenne powstańców rozpoczęły się już w kwietniu, przed Aspern

(...)

Tylko to chyba jednak nie jest o Tyrolczykach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.