Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Odeszli

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

W dniu 2 października w godzinach południowych, zmarł Pan Ryszard Chmielewski "Jaskółka", żołnierz plutonu "Mieczyków" batalionu "Czata 49", przewodniczący środowiska "Czaty 49". Urodzony 17 grudnia 1927 r., ranny w nocy z 27/28 sierpnia, nie opuścił z resztą oddziału Starówki. Pogrzeb odbędzie się 13 października o godz. 10 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Cześć Jego Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

2 października 2009 odchodzi Marek Edelman [ur. 1.01.'19 r. lub 1.01.'22 r.] Walczył w wielu miejscach słowem, czynem, z bronią w ręku. W gettcie [ostatni żyjący przywódca powstania w gettcie - Pierwszego Powstania Warszawskiego] i o ludzkie życie, o godność człowieka, o siebie i o innych.

W Powstaniu Warszawskim - jako członek ŻOB podporządkowany Armii Ludowej, trzeci pluton, druga brygada. Walczy m.in na Starym Mieście, 29 sierpnia z resztkami oddziałów AL przechodzi kanałami na Żoliborz [drogę odnajduje "znów" "Kazik" Ratajzer]. Walki kończy w tzw. domkach policyjnych na rogu Potockiej i Gdańskiej. Z ulicy Promyka przemycony do szpitala Czerwonego Krzyża w Boernerowie. Koniec wojny zastaje go w Grodzisku Mazowieckim gdzie się ukrywa [dokładniej tuż nad sztabem zur Bekampfung der banditen und Partisanen]....

Późniejsze powojenne losy to znów walka o to czego nauczył go przedwojenny Bund: godność człowieka, o słabszego, o to by jak to ujęła H. Krall - zdążyć przed Panem Bogiem, by osłonić płomień świecy by jeszcze teraz nie zgasł, by świecił troszkę dlużej...

Prawdopodobny stopień - kapitan [przyznany sobie samemu jeszcze w '43]

Cześć jego pamięci!

pozdr

PS. Albinos: napisałem tutaj, gdyż ta karta z życia Edelmana jest raczej mało znana....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przyznam FSO, że trochę mnie przestraszyłeś. Już się bałem, że... reszta mi przez klawiaturę nie przejdzie. Ale dzięki za ten wpis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Robert Drzewiecki "Pagórek", "Jerzy", "Jur", "Andrzej". Urodzony 22.06.1922 r. w Wilnie, s. Teofila. W Powstaniu w stopniu plut. pchor./kpr. Uczestnik desantu kanałowego w oddziale "Cedry". W trakcie walk ranny w głowę i nogę. Nieprzytomny został doniesiony do Śródmieścia. Do końca Powstania w szpitalu w Śródmieściu. Odznaczony VM V kl. i 2xKW (drugi raz w Powstaniu).

Cześć Jego Pamięci!

W tej sytuacji muszę poważnie przemyśleć wybranie się w środę do ZPW na spotkanie kombatantów "Czaty". Nie wiem, czy w tym momencie to dobry pomysł. Z drugiej strony, taka informacja powinna mnie zmobilizować do jak najszybszego łapania kontaktu. Jest nad czym się zastanowić...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Matołek   

Witam!

Albinos, zebrania środowiska "Czaty" odbywają się w każdą 2 środę miesiąca w ZPW ul. Długa 22.

Najbliższe 10.02.2010 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzięki za informację:) Choć do tego czasu mam nadzieję skontaktować się przynajmniej z gen. Ścibor-Rylskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Matołek   

Pozostaje mi tylko zazdrościć :) :).

Pytanie! czy wiadomość o śmierci P. Roberta Drzewieckiego"Andrzej" jest pewna?

Edytowane przez Matołek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

We wrocławskim szpitalu zmarł polski inżynier, elektronik i informatyk, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera K-202 Jacek Karpiński. Miał 83 lata.

W czasie okupacji był żołnierzem batalionu "Zośka.Ciężko ranny przeżył powstanie w Warszawie, a za bohaterstwo na polu walki został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Cześć Jego Pamięci.

Wolsztyniak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W dniu 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej zginęli:

Gen. bryg. Stanisław Komornicki "Nałęcz", ur. 26 lipca 1924 r. w Warszawie, żołnierz II plutonu 104. kompanii Zgrupowania "Róg", oficer 1. Armii (l)WP, uczestnik walk o Kołobrzeg, Kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczony VM, autor licznych prac poświęconych drugiej wojnie światowej (m.in. Na barykadach Warszawy).

Ppłk. Zbigniew Dębski "Zbych-Prawdzic", ur. 29 listopada 1922 r. w Łasinie, d-ca 7 drużyny 3 kompanii "Szare Szeregi-Junior" batalionu "Kiliński", członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczony VM.

Cześć Ich Pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzisiaj o 11:30 w Kościele Garnizonowym na Długiej rozpoczęła się msza św. w intencji płka Zbigniewa Dębskiego. Po mszy trumna z ciałem zostanie przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Także i generał Komornicki został pochowany na Powązkach Wojskowych. Pogrzeb odbył się 24 kwietnia w sobotę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.