Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Mickiewicz w Karkonoszach

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ na forum odrodził się ostatnio wątek mickiewiczowski, mała ciekawostka.

W roku 1823 podobno niewiele brakowało, aby w Karkonosze trafił Adam Mickiewicz. Podobnież wyjazd takowy, jako antidotum na Marylę Wereszczakównę, zalecali mu J. Czeczot i F. Malewski.

Ostatecznie wieszcz nie trafił do wód, czy "do gór" i być może utraciliśmy okazję, aby cieszyć się "Sonetami karkonoskimi", czy raczej "Sonetami Gór Olbrzymich".

Wiadomo, że w bardzo szeroko rozumianych okolicach Karkonoszy (Wrocław itp.) był dwukrotnie Juliusz Słowacki. Czy trafił z panią Mielęcką na Śnieżkę? Chyba nie, ale stuprocentowej pewności nie ma.

Na podstawie:

K. J. Mazurski, Historia turystyki sudeckiej, Kraków 2012, s. 74.

Tamże, w przypisie wskazany artykuł: I. Jakubowska-Szydełko, Słowacki w Karkonoszach, Sudety nr 10/2009.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z Bruno robi się rasowy dziennikarz, zachęca tytułem, że: był.. i bęc, w tekście objaśnia, że jednak nie był. :B):

Co do Słowackiego, to mało prawdopodobnym jest jego wyprawa na Śnieżkę ze względu na jego ówczesny stan zdrowia. Wedle Bogdana Zakrzewskiego, udał się pociągiem do Świebodzic, a potem dyliżansem do Cieplic bądź Jelenie Góry. Podróż taka trwała w jedną stronę: dwie godziny koleją i osiem godzin wozem pocztowym, o już ona była dlań nieco wyczerpująca.

Tak czy inaczej, efektem tej wyprawy, widoku skałek i ponętnej* Mielęckiej było podyktowanie jej utworu stworzonego jeszcze w 1844 r. o pastereczce z Pornic. Zachowała się kopia tego zapisu z późniejszym dopiskiem: "Riesengebirge 18 lipca 1843 roku dyktował Zofii Juliusz Słowacki" (datacja jest błędna), podano to druku w dodatku do krakowskiego "Czasu" w 1858 r. pod tytułem "Na monumencie druidycznym w Bretanii". Reminiscencje wrocławskich wydarzeń odnajdujemy również w "Dzieje Sofos i Heliona".

/za: B. Zakrzewski "Wrocławska Sofos", "Pamiętnik Literacki", 1972, T. 63 , Numer 1; S. Płotnicka "Śladami ostatniej miłości. Poetycka przygoda Juliusza Słowackiego w Karkonoszach", w: "Księga X-Lecia Kolegium Karkonoskiego", red. M. Ursel, Jelenia Góra 2008; K. Biliński "Dolnośląski czas autora 'Kordiana' i jego utworów. 'Pastereczka z Pornic' – karkonoski epizod Juliusza Słowackego", tamże/

Samą Mielęcką odnajdujemy w osobie Augusty w "Obrazku wstępnym do ""Poganki"" Narcyzy Żmichowskiej.

* - co do tego opinie są rozbieżne: "groźny szablasty nos", "śliczne, fenomenalne stworzenie", "nieładna, chuda, nos miała długi i spiczasty, twarz ospowatą, żółtą cerę, usta sine, zaciśnięte", "podobno brzydka, nawet trochę zezowata", "Trudno bo też wyobrazić sobie więcej ponętne stworzenie, każdy jej ruch z osobna mógł być żywcem na model przez snycerza wzięty" itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pojawienie się schorowanego Słowackiego na Śnieżce także uważam za skrajnie mało prawdopodobne, choć są to czasy dużej popularności lektyk w Karkonoszach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Podobnież wyjazd takowy, jako antidotum na Marylę Wereszczakównę, zalecali mu J. Czeczot i F. Malewski.

Nieco inne przesłanki (niedoszłej do skutku) wizyty Mickiewicza w Karkonoszach przedstawia S. Koper, Wielkie Księstwo Litewskie i Inflanty. Przewodnik historyczny śladami polskości Kresów, Warszawa 2014, s. 131:

"Podobno pani Puttkamerowa chciała wyjechać do Drezna, aby tam starać się o unieważnienie ślubu. W tym czasie Mickiewicz podjął również starania o paszport i stypendium zagraniczne. Czyżby oboje mieli zamiar rozpocząć wspólne życie poza granicami Rosji? Podobno Czeczot planował romantyczne spotkanie kochanków w Karkonoszach, ale jak zwykle u pana Jana na projektach się skończyło".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.