Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Obecność Włochów, Szkotów, Anglosasów czy Francuzów w RON została całkiem dobrze rozpoznane, mniej wiemy o Szwajcarach. I raczej dostępne informacje tyczą się głównie schyłku naszego państwa. Miał mieć August Mocny z setkę swych Szwajcarów (czy może: "Szwajcarów"?) pod dowództwem Huberta von Diesbacha (Goerge H. von Diensbach 10 XII 1669 - 10 IV 1742 r.?) z Freiburga.

Większa ich liczba pojawia się dopiero za panowania Stanisława Augusta, głównie w kręgach dyplomatycznych i dworskich.

Przewijają się nazwiska, jak: Jana Becka z Vaud (Waadt), głównie u boku hetmana Klemensa Branickiego), osobnika scharakteryzowanego jako: "człek bystrego rozumu i wielkich obrotów", któremu pobyt u nas jednak nie posłużył, odprawiony przez hetmana począł tęgo pić, po czym zachorzał i zmarł w Gdańsku. Pozostawiając po sobie, całkiem pokaźną kwotę - cztery tysiące czerwonych złotych.

Znajdujemy Marka Ludwika Reverdila z Nyon (lektora i bibliotekarza królewskiego), autora wspomnień "Mémoires de Marc Reverdil Bibliothécaire du Roy Stanislas Auguste 1765-1784", człeka znanego z tak wielkiego lenistwa, iż wciąż wisiała nad nim groźba utraty stanowiska (m.in. za opieszałość przy tworzeniu katalogu), Piotra Maurycego Glayre, konsyliarza gabinetowego władcy i jego totumfackiego dyplomata, który nawet reprezentował Rzplitą na rokowaniach z Rosją, w zastępstwie pisarza koronnego Franciszka Rzewuskiego. Przy działalności KEN pojawia się matematyk Szymon Lhuilier (Simon L'Huillier) z Genewy, uczeń i późniejszy przyjaciel Georgesa-Louisa Le Sage'a, zajmował się opracowaniem planu nauczania tegoż przedmiotu, podręczników, a zatrudniony był jako nauczyciel dzieci księcia Adama Czartoryskiego.

Co można więcej powiedzieć o obecności tej nacji na naszych ziemiach, zarówno w sferze dworskiej jak gospodarczej? Wielu z nich było wolnomularzami, skupionymi w naszym kraju głównie w loży "Tarcza Północy", jaki miało to wpływ na ich zapatrywania na sytuację w Polsce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.